Nejnovější letadlová loď USA je plovoucí katastrofa, jedna porucha za druhou

Washington - Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford se musela vrátit do přístavu krátce po vyplutí z přístavu, poté co došlo k poruše pohonného systému. Nejmodernější a nejdražší loď US NAVY musely potupně do přístavu dotáhnout remorkéry. A není to jediný problém, se kterým se americká chlouba potýká, upozorňuje National Interest .

Přidejte svůj názor 26 komentářů

USS Carl Vinson

Podle amerického námořnictva se jedná o mechanickou poruchu v zařízení, které převádí páru od jaderného reaktoru k turbínám pohánějícím loď. K jejímu odstranění bude potřeba pobyt v docích.

Není to poprvé, co se musela loď kvůli pohonné jednotce vracet do přístavu. To se stalo vloni v dubnu. Pohonná jednotka, jak se zdá je, Achillovou patou celé lodi. Ještě před spuštěním musela být celá přestavěna a upravena, aby vyhovovala alespoň základním požadavkům amerického námořnictva.

USS Gerald R. Ford je první lodí nové třídy letadlových lodí. Jedná se o supermoderní konstrukci a první letadlovou loď USA, která byla po 50 letech vyvinuta. Ve službě by měla nahradit třídu Nimitz.  Do 30. let 21. století by mělo být celkem postaveno 10 lodí třídy Gerald R. Ford.

Loď je vybavena dvěma jadernými reaktory, díky kterým bude mít teoreticky neomezený operační dosah. Vedle moderního a velmi problémového pohonného systému, je loď vybavena i futuristickým elektromagnetickým katapultem (EMALS).

Ten na palubě nahradil tradiční parní katapult. I s EMALS jsou vak problémy. Je totiž poruchový a nespolehlivý. Stejně tak jako brzdící systémy na podobném principu, které nahradily tradiční hák a síť, které zastavují letadlo na tradičních letadlových lodích. Ještě větší problémy jsou s navigačním radarem, který bude muset být vyměněn.

Loď dosud stála neuvěřitelných 13 miliard dolarů a již nyní je jasné že to není konečná cena. Druhá loď třídy, USS John F. Kennedy, by měla být hotova v roce 2020. Letos pak byla zahájena stavba třetí jednotky –  USS Enterprise.  Na palubě by každá měla nést až 60 letadel.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vypukne válka mezi USA a Čínou? Americký politolog varuje před koncem…

21.10.2018 06:00 Před více než dvaceti lety prohlašoval americký politolog Francis Fukuyama, že na světě nastal…

Útěk před bídou nevyšel. Karavana migrantů se vrátila do Hondurasu

20.10.2018 21:55 Guatemalský prezident Jimmy Morales dnes oznámil, že se asi 2000 členů honduraské "karavany…

Trollka chtěla nabourat volby v USA? Obvinění rozlítilo ruského diplomata

20.10.2018 19:59 Aktualizováno Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes kritizoval Spojené státy za páteční…

Ztrestat Saúdy za vraždu novináře? USA v ošemetné situaci, celý svět vře

20.10.2018 18:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama