Labilní narcis, psychopat, posluhovač. Profesor nešetří Trumpa a varuje před velkým nebezpečím

NÁZOR - Možná je Donald Trump skutečně oním mandžuským kandidátem, posluhovačem nějakého zahraničního potentáta, přemítá ekonom Jeffrey Sachs v komentáři pro server CNN. Profesor z Columbijské univerzity za mnohem pravděpodobnější považuje možnost, že současný americký prezident je pouze psychicky labilním narcistou.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Donald Trump

Bizarní a sebezničující kroky

Ať už je pravda jakákoliv, šéf Bílého domu podle názoru profesora rychle ničí americkou vůdčí roli ve světě, spojenecké vazby Spojených států a poškozuje zájmy země. Středeční oznámení zavedení nových cel na dovoz oceli a hliníku z Kanady, Mexika a Evropské unie označuje akademik za poslední z Trupových bizarních a sebezničujících kroků.

Sachs uvádí, že se nedávno vrátil z cesty po Evropě. "Napříč Evropou nepadlo o Trumpovi ani jediné uctivé slovo," píše ekonom. Dodává, že naopak neustále zaznívala extrémní zmatenost, případně hluboká konsternace a Evropané si kladli otázky, jak mohla Amerika tak rychle klesnout a co je třeba dělat, aby starý kontinent přežil.  

"Trumpova takzvaná politika ve skutečnosti žádnou politikou není," kritizuje tvrdě profesor. Připomíná, že americký prezident dokáže v rozmezí pár dnů rozpoutat, ukončit, případně pozastavit obchodní války, aby to následně celé zopakoval, což platí i o summitech, které šéf Bílého domu potvrzuje, ruší a poté znovu připouští jejich konání.

Stejně tak zahraniční společnosti jsou Trumpem jeden den sankciovány a druhý den je prezident zachraňuje, uvádí odborník. Dodává, že šéf Bílého rovněž dokáže jeden den říct, že by rád v brzké době stáhl americké vojáky ze zahraničních misí, a druhý den jim nařídí, aby zůstali.

"Světové dohody a pravidla jsou trhány na cáry," pokračuje expert. Konstatuje také, že je nemožné rozumět Trumpově zkomolené syntaxi a jeho chaotickým myšlenkám.  

Spojené státy zřejmě ještě neměli tak pomateného prezidenta, který mluví hatmatilkou, uráží lidi ve svém okolí - včetně svých nejbližších spolupracovníků - a mate svět, soudí profesor. Tvrdí, že mnozí se instinktivně snaží udělat si v Trumpových nesmyslech pořádek a podvědomě předpokládají, že jde o nějakou skrytou strategii. "Žádná neexistuje," zdůrazňuje Sachs.

Císař je nahý!

Trumpovy obchodní opatření jsou zcela nelegální a jsou krkolomně ospravedlňovány coby krok pro posílení americké bezpečnosti, poukazuje ekonom. Zdůrazňuje, že to je naprostý nesmysl, navíc jde z hlediska amerických hospodářských a geopolitických zájmů o pošetilé opatření.

"Poškozování našich nejbližších spojenců, zvyšování cen klíčových meziproduktů a provokování k odvetě nemůže ani náhodou přinést vyšší mzdy, lepší pracovní pozice či lepší obchodní bilanci," zdůrazňuje odborník. Obává se, že Trumpova poslední úvaha o uvalení cla na německé automobily je z geopolitického pohledu mimořádně nebezpečná.  

Šéf Bílého domu vytváří chaos z jediného důvodu, a to vlastní flagrantní neschopnosti řídit se pravidly a respektovat zájmy ostatních, domnívá se Sachs. Deklaruje, že Trump vede psychopatickou obchodní válku, která v důsledku dlouhodobě podkope význam dolaru, navýší americký státní dluh, ohrozí stávající rozvoj díky spirále protekcionistických opatření a posílí nejistotu trhů.

Za ještě nebezpečnější označuje expert Trumpovy ležérní hrozby otevřenou válkou s Íránem či Severní Koreou, pokud nebudou splněny jeho rozsáhlé podmínky. Odpovědí na prezidentova obchodní a další opatření by tak měl byt pětadvacátý dodatek americké ústavy, protože Trump není způsobilý pro výkon úřadu, míní akademik.

"(Trump) je rostoucí hrozbou pro (svou) zemi i svět. Císař je nahý! Prezident nemá rozum!" bije na poplach závěrem profesor.  

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli KLDR omezí rozsah manévrů s Jižní Koreou

21.11.2018 20:42 Spojené státy příští rok omezí rozsah plánovaného vojenského cvičení s Jižní Koreou, aby…

Kubánská opozice chce žalovat Raúla Castra v Haagu

21.11.2018 18:21 Kubánská opozice chce zažalovat u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu nejvyššího kubánského…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Trumpova popularita je bídná. Neměl by zasahovat do Russiangate, míní…

21.11.2018 07:52 Sedm z deseti Američanů je přesvědčeno, že prezident Donald Trump by neměl zasahovat do vyšetřování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama