Agresivní Trump mlátí do přátel? Problém leží úplně jinde, tvrdí analytik

NÁZOR - Přivodí obchodní šarvátky - zatím nejde o válku - vážné škody světové ekonomice? Tak zní otázka, kterou v komentáři pro server The Independent pokládá ekonomický analytik Hamish McRae. Zároveň se ptá, zda americký prezident Donald Trump pouze nevyužívá agresivitu jako vyjednávací postoj, který nakonec povede k nastolení férovějších obchodních vztahů mezi USA a dalšími velkými ekonomikami.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump

Světová ekonomika je odolná, ale...

Od odpovědi na druhou otázku se podle analytika odvíjí současnost i budoucnost světové ekonomiky. "Momentálně je globální růst silný, tažený především dlouhým boomem ve Spojených státech, největší světové ekonomice," vysvětluje odborník. Podotýká, že silný růst znamená, že k jeho narušení by byla potřeba skutečně velká rána.

Obchodní omezení sice škodí, ale světová ekonomika je odolná, konstatuje McRae. Dodává však, že v budoucnosti by mohl jakýkoliv ústup od pozvolného uvolňování obchodních podmínek, k němuž dochází od konce druhé světové války, skutečně podkopat jinak velmi pozitivní dlouhodobý výhled.

V nadcházejících týdnech bychom se měli zaměřit na tři záležitosti, doporučuje expert. Za první označuje boj mezi EU a USA o cla na ocel a hliník. "Jak se Evropa pomstí? Clem na burbon, aby nás místo něj přiměla pí více skotské a irské (whisky)?" pokládá řečnickou otázku McRae. Připomíná, že momentálně spor vypadá poněkud dětinsky, což není dobrý začátek.

Evropa si musí uvědomit, že Trumpova administrativa má svým způsobem pravdu, jelikož Spojené státy vykazují velký deficit v bilanci služeb a obchodu s EU, resp. s některými jejími státy, především Německem, které má v současnosti přebytek dosahující 8% jeho HDP, uvádí analytik. Konstatuje, že ačkoliv je taková míra přebytku neudržitelná, existuje kvůli světové poptávce po německém zboží a reputaci německého zpracování, nikoliv kvůli podvodům, například s emisními povolenkami.

Druhou záležitostí je podle odborníka budoucnost Severoamerické zóny volného obchodu (NAFTA), kde se Kanada a Mexiko rovněž chytily do sporu o cla na ocel a hliník, ale ve hře je mnohem více. "Jde o to, zda severoamerický kontinent dokáže pokračovat v pochodu k zóně volného obchodu. NAFTA není v žádném případě perfektní a vykazuje všechny druhy menších překážek pro otevřený obchod," vysvětluje McRae. Dodává, že jde ovšem o vyjednávací platformu.

Spojené státy jsou v daných jednáních dominantním partnerem, tudíž nemusejí dokazovat svou sílu, ale zároveň potřebují přátelské sousedy na své dlouhé, nehlídané jižní a severní hranici, pokračuje analytik. Táže se, zda si to Trump uvědomuje, nebo je pro něj atraktivnější toto mlácení do přátel.

Obavy vzbuzuje zbytek světa                         

Poslední otázkou je podle experta dlouhodobý vztah USA s Čínou. V Pekingu momentálně probíhají jednání, přičemž McRae si příliš nedělá obavy o jejich výsledek, protože důležitější než slova jsou skutečná čísla. "Tudíž, jak moc se sníží čínský obchodní přebytek s USA, který se aktuálně pohybuje výše než 350 miliard dolarů ročně? Skutečně Čína otevře svůj průmysl zahraničním vlastníkům?" ptá se analytik.

Dle současného výhledu by Čína mohla usilovat o snížení uvedeného přebytku, pro začátek na zhruba 200 miliard dolarů ročně, uvádí odborník. Zdůrazňuje, že čínské otevírání se světu je větší, dlouhodobou otázkou a náznaky v tomto směru budou skutečně důležité.  

Trump se dosud zaměřoval výhradně na hlavní obchodní bloky a je důležité, jak si ty povedou v nadcházejících týdnech, kdy bude americký vyjednávací styl odlišný a rozkladný, konstatuje McRae. Nedomnívá se však, že je užitečné za to kritizovat stávajícího šéfa Bílého domu, jelikož protekcionistická linie v USA dlouhodobě existuje napříč politickým spektrem a přežije i současnou administrativu.  

"Znepokojuje mne toto: získává protekcionalismus popularitu mezi americkým voličstvem?" pokračuje analytik. Dodává, že pokud tomu tak je, zbytek světa se s tím musí vypořádat, začít by měl pohledem do zrcadla a následně se uchýlit k promyšlené diplomacii.

Nakonec, nejde pouze o Spojené státy a jejich stávající vládu, zdůrazňuje McRae. Otázka podle něj zní, zda zbytek světa hodlá pokračovat v otevřených obchodních vztazích, v oblasti zboží i služeb, nebo dojde k šíření protekcionismu.

"Co udělá s volným obchodem Indie, která se zřejmě během jedné generace stane třetí největší ekonomikou světa? Je Evropa oddána volnému obchodu s ohledem na to, že má stále podstatné překážky pro import některého zboží a především služeb?" pokládá otázky analytik. Konstatuje, že momentálně, v aktuální fázi se neznepokojuje kvůli USA, ale větší starosti mu dělá zbytek světa v horizontu tří a více let.

Témata: USA | Čína | EU | Ekonomika | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli KLDR omezí rozsah manévrů s Jižní Koreou

21.11.2018 20:42 Spojené státy příští rok omezí rozsah plánovaného vojenského cvičení s Jižní Koreou, aby…

Kubánská opozice chce žalovat Raúla Castra v Haagu

21.11.2018 18:21 Kubánská opozice chce zažalovat u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu nejvyššího kubánského…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Trumpova popularita je bídná. Neměl by zasahovat do Russiangate, míní…

21.11.2018 07:52 Sedm z deseti Američanů je přesvědčeno, že prezident Donald Trump by neměl zasahovat do vyšetřování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama