Summit G7 začíná zostra. USA zpochybňují mezinárodní řád, spustil Tusk

La Malbeie - V Kanadě dnes začíná summit skupiny zemí G7 a jak se dalo očekávat, na místě nepanuje zrovna přátelská atmosféra. Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že USA zpochybňují mezinárodní řád, který spoluvytvářely.

Donald Tusk
doporučujeme

Jednání nebudou snadná, neboť ostatní členové skupiny nesouhlasí s postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa k obchodu, ochraně klimatu a k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem.

"Největší obavy mám z toho, že mezinárodní řád založený na pravidlech a zásadách je zpochybňován. Je překvapivé, že za tím nestojí obvyklí podezřelí, ale hlavní architekt a garant tohoto řádu - Spojené státy," řekl Tusk s tím, že diskuze na summitu budou mít k poklidným debatám velmi daleko.

zdroj: YouTube

"Je očividné, že americký prezident a zbytek skupiny mají jiné názory na obchod, klimatické změny a jadernou dohodu s Íránem," poznamenal šéf Evropské rady.

"Samozřejmě, že nemůžeme přinutit USA změnit názory. I tak ale nepřestaneme přesvědčovat naše americké přátele a prezidenta Trumpa, že podkopávání řádu nedává žádný smysl," uvedl Tusk.

Nový italský premiér Giuseppe Conte chce na summitu prosazovat rozumné a umírněné postoje ke clům. Očekává se, že vrcholnému setkání bude téma cel dominovat kvůli nesouhlasu s tím, že americký prezident uvalil cla na dovoz ocele a hliníku, která postihla mimo jiné Kanadu a Evropskou unii.

"Pokud jde o celní tarify, jsou tady velmi konfliktní postoje," řekl Conte novinářům před začátkem vrcholné schůzky. "My chceme podporovat rozumný postoj. Pokusíme se pochopit důvody, které přiměly ostatní zaujmout takové postoje, podle toho pak budeme jednat," dodal.

Conte se zmínil o protiruských obchodních sankcích, od kterých chce, aby nepoškozovaly obyčejné Rusy. Řekl také, že Itálie je naprosto nespokojená s tím, jak EU přistupuje k přistěhovalectví z Afriky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA dál láme rekordy, v Miami je noční zákaz vycházení

03.07.2020 22:06 Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí…

"Chci si promluvit." Ozbrojený muž se vřítil do rezidence kanadského…

03.07.2020 15:36 Kanadská policie zatkla ozbrojeného muže, který v automobilu projel zavřenou bránou směřující k…

Volby v USA: Biden drtivě porazí Trumpa? Nové průzkumy zde

03.07.2020 14:52 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si v celostátním měřítku udržuje nad…

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy