Summit G7 začíná zostra. USA zpochybňují mezinárodní řád, spustil Tusk

La Malbeie - V Kanadě dnes začíná summit skupiny zemí G7 a jak se dalo očekávat, na místě nepanuje zrovna přátelská atmosféra. Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že USA zpochybňují mezinárodní řád, který spoluvytvářely.

Přidejte svůj názor

Donald Tusk
doporučujeme

Jednání nebudou snadná, neboť ostatní členové skupiny nesouhlasí s postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa k obchodu, ochraně klimatu a k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem.

"Největší obavy mám z toho, že mezinárodní řád založený na pravidlech a zásadách je zpochybňován. Je překvapivé, že za tím nestojí obvyklí podezřelí, ale hlavní architekt a garant tohoto řádu - Spojené státy," řekl Tusk s tím, že diskuze na summitu budou mít k poklidným debatám velmi daleko.

zdroj: YouTube

"Je očividné, že americký prezident a zbytek skupiny mají jiné názory na obchod, klimatické změny a jadernou dohodu s Íránem," poznamenal šéf Evropské rady.

"Samozřejmě, že nemůžeme přinutit USA změnit názory. I tak ale nepřestaneme přesvědčovat naše americké přátele a prezidenta Trumpa, že podkopávání řádu nedává žádný smysl," uvedl Tusk.

Nový italský premiér Giuseppe Conte chce na summitu prosazovat rozumné a umírněné postoje ke clům. Očekává se, že vrcholnému setkání bude téma cel dominovat kvůli nesouhlasu s tím, že americký prezident uvalil cla na dovoz ocele a hliníku, která postihla mimo jiné Kanadu a Evropskou unii.

"Pokud jde o celní tarify, jsou tady velmi konfliktní postoje," řekl Conte novinářům před začátkem vrcholné schůzky. "My chceme podporovat rozumný postoj. Pokusíme se pochopit důvody, které přiměly ostatní zaujmout takové postoje, podle toho pak budeme jednat," dodal.

Conte se zmínil o protiruských obchodních sankcích, od kterých chce, aby nepoškozovaly obyčejné Rusy. Řekl také, že Itálie je naprosto nespokojená s tím, jak EU přistupuje k přistěhovalectví z Afriky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Afghánistánu byli zabiti dva američtí vojáci, rodiny to ještě neví

21.08.2019 20:59 V Afghánistánu byli dnes zabiti dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších…

Americkou základnu Area 51 ohrožuje invaze záhadologů

21.08.2019 19:23 Kalifornský záhadolog vyzval na facebooku spřízněné Američany, aby se dostavili k supertajné…

Dovolená se zvrhla v peklo. Děti zvracely krev, to byl jen šílený začátek

21.08.2019 18:51 Vysněná rodinná dovolená v Dominikánské republice se velmi rychle změnila na noční můru. Obě děti…

Amazonie v plamenech, dým zahalil Sao Paulo. Bolsonaro svalil vinu na…

21.08.2019 16:24 Aktualizováno Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama