Napětí roste: Muslimové si pořizují zbraně. Je to naše právo, tvrdí

Washington - Pokaždé, když se v USA odehraje útok střelnými zbraněmi, objeví se hlasy požadující revizi Druhého dodatku Ústavy USA zaručující americkým občanům právo na soukromé držení zbraní. Zastánci dodatku tvrdí, že američtí občané se díky tomu mohou sami bránit a případně i zabránit teroristickým útokům uskutečněným muslimskými extrémisty. Samotní američtí muslimové ale též mohou práva využít a zbraně si pořídit – mimo jiné z obavy z útoků ze strany protimuslimsky naladěných amerických občanů.

V případě teroristického útoku je důležité se soustředit a najít únikovou cestu

Kolik z muslimů, tvořících 1% americké populace, drží zbraně, není známo. Americké noviny New York Times nicméně naznačují, že roste počet muslimských držitelů zbraní obávajících se o své bezpečí. Podle výzkumné agentury Pew Research Center skoro polovina vyzpovídaných muslimských respondentů prožila diskriminaci, 32% cítilo, že se na ně pohlíží s podezřením, 19% bylo uráženo a 6% bylo dokonce fyzicky uráženo a napadeno.

Nedůvěře čelí muslimové i v rámci obchodů se zbraněmi. Některé z nich se hrdě honosí titulem „Muslim-free zones“ („zóna bez muslimů“). Zákaz vstupu muslimů vedl k některým žalobám, obchody to přesto neodradilo toto logo stále používat.

Nicméně, američtí muslimové stále mají možnost využít Druhého dodatku Ústavy USA a zbraně si legálně pořídit, i za když v samotném obchodě se zbraněmi se na ně dívají s podezřením. Např. Sheima Muhhamadová zatoužila vlastnit zbraň po hrozivém setkání s cizincem na parkovišti obchodu s potravinami, kde pracovala. „Cítila jsem se jako vetřelec,“ popisuje atmosféru v obchodu se zbraněmi.

Podle Nezara Hamzeho, zástupce šerifa z Broward County na Floridě, mají muslimové „mentalitu obětí nebo mentalitu přistěhovalců“ co se týče vlastnictví zbraní. Bojí se, že pokud si pořídí zbraň nebo s ní budou střílet na střelnici, budou zařazeni na nějaký seznam, tvrdí 41letý syn imigranta z Libanonu. Podle Hamzeho však se tím dobrovolně připravují o Ústavou USA dané právo, které mají všichni američtí občané včetně nich. Sám říká, že „raději budu ji (zbraň) mít a nebudu ji potřebovat, než abych ji potřeboval a neměl ji.“

Hanze je aktivní v Council On American Islamic Relations Florida, jehož výkonný ředitel, Hassan Shibly, též vlastní zbraně – jmenovitě dvě útočné pušky. Syn syrských imigrantů tvrdí, že se stal jejich majitelem „neochotně“ poté, co mu někteří známí z donucovacích orgánů poradili, aby si pořídil zbraně pro ochranu sama sebe a své rodiny z důvodu zvyšujícího se počtu výhružek smrti na jeho adresu. „Nejsme vlastníci zbraní kvůli islámu. Jsme vlastníci zbraní kvůli násilí páchanému v této zemi vůči menšinám," obhajuje se Shibly.

Americká kultura, muslimská víra

Obdiv k zbraním je v americké kultuře hluboce zakořeněn a dotýká se i amerických muslimů. 22letý Ahmad Aboukar je entuziastickým kolektorem zbraní. Má v držení několik útočných pušek a několik ručních zbraní. USA podle něj byly postaveny na principu vlastní soběstačnosti a svobody a oboje vlastnictví zbraně zajišťuje. Ačkoliv Aboukar vyznává hodnoty vlivné Národní střelecké asociace (National Rifle Association – NRA), nepřidal se k ní, protože je podle něj příliš svázána s jednou politickou skupinou a ideologií.

Členové NRA bývají většinou bílí mužové milující zbraně volící Republikánskou stranu. Tato skupina lidí je často též osočována z výrazně protiuslimských postojů. James Lee Rigsbee II spadá do této klasické šablony až na to, že je muslimem. Jeho manželka Janice Rigsbee je též hrdou členkou NRA. Oba dva jsou konvertité k islámu.

K NRA patřil i Raja’ee Fatihah, který stále považuje organizaci s „dobrým účelem“, která je ale někdy „poněkud extrémní“ co se týče politiky, kterou prosazují. Fatihah se pokoušel vybudovat vztahy na „Muslim-free“ střelnici. Nedopadlo to podle jeho představ, jakmile zdejší lidé zjistili, že je muslim, chtěli, aby odešel.

Adam Abutaa, syn palestinských přistěhovalců, má trochu odlišnou zkušenost. Se svými přáteli si chodí zastřílet na střelnici, kde si dávají pozor, aby nemluvili arabsky. Podle něj nicméně skutečnost, že má zájem o zbraně a je jejich držitelem, pomáhá překonat bariéry a ukázat ostatním nemuslimským Američanům, že muslimové nechodí pouze do mešity a mají podobné zájmy.    

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

Související:

Právě se děje

reklama