Spor USA s Kanadou graduje. Trump nevydýchal summit G7, jeho poradce hrozí peklem

Washington/Otawwa - Summit nejvyspělejších ekonomik světa G7 skončil už v sobotu, americký prezident Donald Trump ale dál posílá rozhořčené tweety. Spor o americká cla na dovoz oceli a hliníku se tak dál vyostřuje..Kanada si za slovy svého premiéra stojí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Trump odletěl ze summitu G7 dříve. Kanadský premiér Justin Trudeaua posléze na tiskové konferenci řekl, že se Kanada nenechá komandovat.

"Je mi líto, ale nemůžeme dopustit, aby naši přátelé - nebo nepřátelé - nás v záležitostech obchodu nadále využívali," napsal dnes Trump. Dodal, že musí dbát na zájmy amerických pracovníků. V jiném tweetu zase kritizoval některé země EU, že na rozdíl od USA málo přispívají do rozpočtu Severoatlantické aliance. "Německo na NATO (pomalu) platí jedno procento HDP, zatímco my platíme čtyři procenta mnohem většího HDP. Chráníme Evropu (což je dobré) za cenu velkých finančních ztrát, a pak nás nespravedlivě natírají kvůli obchodu. Změna je na dohled!" napsal Trump v Singapuru.

Zmínil i schodek zahraničního obchodu USA, který podle něj není k Američanům spravedlivý. "Proč bych měl jako prezident Spojených států dovolit zemím pokračovat ve vytváření masivních obchodních přebytků, jak to činily desetiletí, když za to naši farmáři, pracovníci a daňoví poplatníci musejí platit tak velkou a neférovou cenu?" čílí se Trump.

Obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro v rozhovoru s televizí Fox News Trudeauovo chování kritizoval a prohlásil, že na kanadského premiéra už v pekle čekají. "Pro všechny zahraniční předáky, kteří na prezidenta Donalda Trumpa vytáhli politiku zlých úmyslů a pak se ho při odchodu snaží bodnout do zad, je v pekle připraveno zvláštní místo," řekl Navarro s tím, že přesně takto zle se Trudeau zachoval. Prohlásil také, že kanadský premiér Trumpa oklamal, aby socialistické komuniké lídrů skupiny G7 podepsal.

O bodnutí do Trumpvých zad v CNN hovořil také prezidentův ekonomických poradce Larry Kudlow. "Byla to zrada," řekl Kudlow s tím, že Trudeau svým komentářem, kterým mířil na domácí publikum, uškodil celé skupině G7. "Měl by to vzít zpět," dodal.

Proti kritice na adresu Trudeaua se ohradily velké kanadské noviny. "První část jednání protrucoval, pak dal své delegaci souhlas k podpisu vágního summitového komuniké, pak dostal záchvat vzteku a roztrhal to," napsal deník Toronto Star o Trumpově počínání na vrcholné schůzce. 

Trudeaua po sporu s Trumpem podpořili mimo jiné šéf kanadských opozičních konzervativců Andres Scheer či nově zvolený ministerský předseda kanadské provinci Ontario Dough Ford. "Stojíme po boku premiéra a kanadského lidu," napsal Ford na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim označil Bidena za hloupého imbecila. Trump s ním souhlasí

26.05.2019 17:43 Názory severokorejského vůdce Kim Čong-una a prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na…

Čínský diplomat se chtěl vysmát Applu. Namísto toho si uřízl pořádnou…

26.05.2019 17:20 Čínský velvyslanec v Pákistánu, Lijian Zhao se pokusil vysmát americkému prezidentovi Donaldu…

Peru zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně

26.05.2019 15:24 Aktualizováno Severní Peru zasáhlo silné zemětřesení. Americká geologická služba USGS dnes oznámila, že otřesy…

Trump dorazil do Japonska, přišel na zápas sumó

26.05.2019 13:01 Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania dnes zhlédli v Japonsku zápas sumó ze židlí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama