Spor USA s Kanadou graduje. Trump nevydýchal summit G7, jeho poradce hrozí peklem

Washington/Otawwa - Summit nejvyspělejších ekonomik světa G7 skončil už v sobotu, americký prezident Donald Trump ale dál posílá rozhořčené tweety. Spor o americká cla na dovoz oceli a hliníku se tak dál vyostřuje..Kanada si za slovy svého premiéra stojí.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Trump odletěl ze summitu G7 dříve. Kanadský premiér Justin Trudeaua posléze na tiskové konferenci řekl, že se Kanada nenechá komandovat.

"Je mi líto, ale nemůžeme dopustit, aby naši přátelé - nebo nepřátelé - nás v záležitostech obchodu nadále využívali," napsal dnes Trump. Dodal, že musí dbát na zájmy amerických pracovníků. V jiném tweetu zase kritizoval některé země EU, že na rozdíl od USA málo přispívají do rozpočtu Severoatlantické aliance. "Německo na NATO (pomalu) platí jedno procento HDP, zatímco my platíme čtyři procenta mnohem většího HDP. Chráníme Evropu (což je dobré) za cenu velkých finančních ztrát, a pak nás nespravedlivě natírají kvůli obchodu. Změna je na dohled!" napsal Trump v Singapuru.

Zmínil i schodek zahraničního obchodu USA, který podle něj není k Američanům spravedlivý. "Proč bych měl jako prezident Spojených států dovolit zemím pokračovat ve vytváření masivních obchodních přebytků, jak to činily desetiletí, když za to naši farmáři, pracovníci a daňoví poplatníci musejí platit tak velkou a neférovou cenu?" čílí se Trump.

Obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro v rozhovoru s televizí Fox News Trudeauovo chování kritizoval a prohlásil, že na kanadského premiéra už v pekle čekají. "Pro všechny zahraniční předáky, kteří na prezidenta Donalda Trumpa vytáhli politiku zlých úmyslů a pak se ho při odchodu snaží bodnout do zad, je v pekle připraveno zvláštní místo," řekl Navarro s tím, že přesně takto zle se Trudeau zachoval. Prohlásil také, že kanadský premiér Trumpa oklamal, aby socialistické komuniké lídrů skupiny G7 podepsal.

O bodnutí do Trumpvých zad v CNN hovořil také prezidentův ekonomických poradce Larry Kudlow. "Byla to zrada," řekl Kudlow s tím, že Trudeau svým komentářem, kterým mířil na domácí publikum, uškodil celé skupině G7. "Měl by to vzít zpět," dodal.

Proti kritice na adresu Trudeaua se ohradily velké kanadské noviny. "První část jednání protrucoval, pak dal své delegaci souhlas k podpisu vágního summitového komuniké, pak dostal záchvat vzteku a roztrhal to," napsal deník Toronto Star o Trumpově počínání na vrcholné schůzce. 

Trudeaua po sporu s Trumpem podpořili mimo jiné šéf kanadských opozičních konzervativců Andres Scheer či nově zvolený ministerský předseda kanadské provinci Ontario Dough Ford. "Stojíme po boku premiéra a kanadského lidu," napsal Ford na twitteru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena podezřelá ze zaslání jedu Trumpovi napsala i výhrůžný dopis

22.09.2020 21:15 Žena podezřelá za zaslání obálky s jedovatým ricinem do Bílého domu připojila ke své zásilce i…

Počet mrtvých s koronavirem v USA přesáhl 200.000

22.09.2020 19:37 Aktualizováno Ve Spojených státech zemřelo více než 200.000 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z aktuální…

Do Litvy dorazí dle tamního ministra další americké jednotky

22.09.2020 17:30 Litevský ministr obrany Raimundas Karoblis dnes uvedl, že do Litvy v listopadu dorazí další…

Bolsonaro v OSN hájil svůj postoj ke covidu-19 i k Amazonii

22.09.2020 17:20 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN opět hovořil o údajné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama