Katastrofa, omezenci, žijí v bordelu a smradu, nic nedělají. Nové poznatky ukazují, co byl Einstein skutečně zač

Trenton - Albert Einstein je znám především jako teoretický fyzik a jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Nejnovější poznatky ale ukazují, že byl kromě jiného také velký rasista.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Albert Einstein, foto: Oren Jack Turner, Princeton, N.J.

Čerstvě publikované soukromé cestovní deníky německého teoretického fyzika Alberta Eisteina odhalují jeho rasistické a xenofobní postoje. Uvedla to televize BBC s tím, že si vědec vedl deníky od října 1922 do března 1923.

V nich fyzik zmapoval své dojmy z cest po Dálném a Středním východě. Nyní byly tyto deníky publikovány v nakladatelství Princeton University Press pod názvem "Cestovní deníky Alberta Einsteina: Dálný východ, Palestina a Španělsko 1922-1923".

Einstein v nich popisuje cestu ze Španělska na Blízký východ a přes Srí Lanku (tehdejší Cejlon) do Číny a Japonska. Jeho postoje ale ukazují, že byl rasisticky naladěný.

Například po příjezdu do přístavu Saíd v Egyptě si fyzik poznamenal: "Levanté každého zastíní, jakoby je vychrlilo samo peklo." O lidech žijících na Cejlonu pro změnu napsal: "Žijí v obrovské špíně a smradu. Skoro nic nedělají, ale také nic potřebují."

Nejostřejší kritiku Einstein věnoval Číňanům. Ve svých denících totiž označuje čínské děti jako "bezduché a omezené". Vědec dále píše, že by byla "katastrofa, kdyby Číňané vytlačili všechny jiné rasy". Později Einstein označil rasismus za "nemoc bílých lidí".

Einstein emigroval do USA v roce 1933 poté, co v Německu upevnil svou moc Adolf Hitler se svou nacistickou stranou. Proslavil se svou vědeckou genialitou. Zformuloval například obecnou teorii relativity a v roce 1921 byl oceněn Nobelovou cenou za fyziku.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův nukleární hazard nemíří na Moskvu. Rakety míří na úplně jiný stát

22.10.2018 19:05 Komentář - Vypadá to jako nějaký filmový remake. Téměř čtyřicet let poté, co prezidenti Ronald…

USA jsou v pozoru před karavanou migrantů. Trump vydal rozkaz armádě

22.10.2018 16:02 Aktualizováno Asi tři tisíce migrantů, většinou Hondurasanů, kteří míří od hranic Mexika s Guatemalou ke Spojeným…

U ostrova Vancouver udeřilo silné zemětřesení

22.10.2018 08:57 U západního pobřeží Kanady zaznamenali zemětřesení o síle 6,7 stupně.

Prezidentské volby rozštěpily Brazílii. Do ulic vyšli odpůrci i fanoušci …

22.10.2018 08:21 Tisíce lidí vyšly v neděli do ulic v řadě brazilských měst vyjádřit podporu prezidentskému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama