Stát New York žaluje Trumpa, jeho děti a nadaci za zneužívání fondů

Washington – Agentura Reuters informuje o tom, že generální prokurátorka státu New York dnes podala žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Žalobě čelí také tři prezidentovi potomky a nadaci Trump Foundation.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump

Jsou obviněni, že po dobu víc než deseti let porušovali americké zákony, a to i během prezidentské kampaně v roce 2016. Nadace by podle prokurátorky Barbary Underwoodové měla být rozpuštěna. Prezident její stanovisko označil za směšné.

V žalobě se mluví o prohřešcích během prezidentské kampaně hovoří – například o „rozsáhlé nezákonné politické koordinaci" mezi nadací a členy Trumpova volebního štábu. Docházelo prý k „opakovanému a záměrnému" vzájemnému obchodování ve prospěch osobních a komerčních zájmů budoucího prezidenta.

Podle prokurátorky sloužila Trump Foundation jako šeková knížka pro platby Trumpa nebo jeho podniků bez ohledu na účel a zákonnost. „Takto by privátní nadace fungovat neměla," dodává Underwoodová, která byla do funkce jmenována za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Trump měl zneužívat nadační fondy k financování kampaně a jiných osobních závazků a k podpoře svého realitního a hotelového byznysu. V rozporu s americkými zákony měla organizace Trump Foundation poukázat volebnímu štábu přes 2,8 milionu dolarů (62 milionů Kč).

Trump na twitteru žalobu označil za dílo „hnusných demokratů," kteří stojí v čele státu New York. Oznámil, že nestojí o mimosoudní urovnání případu, jak to v podobných situacích udělal už dříve.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka USA s Čínou a Ruskem? Výsledek může být překvapivý, varuje expert

21.11.2018 00:01 Dvě odlišné americké státní komise vydaly v uplynulém týdnu zprávy, které zdůrazňují rostoucí…

Musk si šluknul marihuany a je z toho poprask, NASA chystá bezpečnostní…

20.11.2018 22:17 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje rozsáhlou bezpečnostní prověrku…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama