Kdo je největší nepřítel USA? Historik otevřeně promluvil

NÁZOR - Pokud jde o ekonomii, historii, zahraniční politiku, zdravotnictví, daně nebo další oblasti, která by měl americký prezident ovládat, je Donald Trump nepřekonatelný ignorant, konstatuje Max Boot v komentáři pro server Washington Post. Vojenský historik a mezinárodněpolitický analytik dodává, že šéf Bílého domu je ovšem nedostižný génius, pokud jde o umění prodat sám sebe.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Fakta vs. fake news

Trump je spisovatel Dale Carnegie, showman P.T. Barnum a otec reklamy David Ogilvy v jedné osobě, tvrdí analytik. Deklaruje, že klíčový postoj amerického prezidenta zní, že v post-faktické době sociálních sítí není nutné zaznamenat skutečný úspěch, aby si člověk mohl nárokovat politické vítězství - stačí pouze neustále opakovat, že jste dosáhli cíle, a mnoho lidí vám uvěří, ačkoliv tomu tak není.

Proto Trump tvrdí, že již probíhá stavba zdi na hranici s Mexikem, byť na ni Kongres nevyčlenil peníze a Mexiko ji odmítá dobrovolně zaplatit, jak prezident kdysi sliboval, vysvětluje Boot. Poukazuje, že šéf Bílého domu dokonce na Twitteru zveřejnil údajné fotografie stavby, ačkoliv se ukázalo, že ve skutečnosti jde o část plotu, na kterém se pracovalo již před jeho zvolením.

"Trump však nepochybně předpokládá, že jeho stoupenci nerozlišují mezi ověřováním faktů a 'lživými médii' a pokud ano, stejně jim nevěří," pokračuje historik. Vysvětluje, že prezident použit stejný postup v případě dohody o íránském jaderném programu, když 7. června prohlásil, že v důsledku amerického odstoupení od smlouvy se Írán začal chovat jinak a zasahuje méně do dění ve Středomoří, v Sýrii a Jemenu i jinde a za tři měsíce ze z něj stala velmi odlišná země.

Pro to ovšem neexistuje jediný důkaz - Teherán vyhrožuje, že vystupňuje svůj jaderný program, nadále páchá válečné zločiny v Sýrii, podporuje húsíské povstalce v Jemenu a v Iráku aranžuje politické dohody, které k moci vynesou proíránské lokaje, zdůrazňuje odborník. Dodává, že Írán je naprosto stejnou zemí, jakou byl v momentě, kdy Trump vypověděl dohodu o jaderném programu, pokud se ovšem nestal větší hrozbou.        

To vše byla pouhá předehra pro zatím nejdrzejší Trumpovo ohlašování neexistujícího úspěchu, uvádí expert. Připomíná, že ve středu prezident na Twitteru napsal, že KLDR již nepředstavuje jadernou hrozbu, navzdory tomu, že severokorejské jaderné schopnosti zůstaly po Trumpově setkání s Kim Čong-unem v Singapuru netknuté a tamní režim se nevzdal jediné hlavice či rakety.

"Jediný Kimův závazek - pracovat na celkové denuklearizaci Korejského poloostrova - byl stejně prázdným slibem, jaký jeho země dává od roku 1992. Kim nenabídl žádný jaderný inventář, žádný časový plán a žádné ověřovací procedury," píše Boot. Podotýká, že jediný, kdo činil ústupky, byl Trump, když přislíbil ukončit americko-jihokorejská vojenská cvičení, přiznal KLDR rovný statut na světové scéně, dokonce zasalutoval severokorejskému generálovi a v praxi vykleštil sankční režim. Analytik klade totiž otázku, proč by nějaká země na KLDR uplatňovala vůči Pchjongjangu sankce, když šéf Bílého domu tvrdí, že ten nepředstavuje žádnou hrozbu.

Singapur jako Mnichov

Tvrdit, že singapurský summit ukončil jadernou hrozbu je podle historika stejně naivní jako názor z roku 1938, že mnichovská dohoda zajistila mír. Jihokorejský tisk ostatně varuje, že Kim na schůzce s Trumpem získal vše, co vše chtěl, zatímco americký prezident nedosáhl "celkové, ověřitelné, nezvratné denuklearizace", kterou opakovaně sliboval jeho ministr zahraničí Mike Pompeo, připomíná expert. Dodává, že konzervativní televizní komentátor Sean Hannity, kterého označuje za faktického Trumpova ministra propagandy, ovšem tvrdí opak, což bude Trumpovým příznivcům stačit.

Také komentátorka televize Fox News  Laura Ingrahamová zesměšňuje ty, kteří jsou k výsledkům singapurské schůzky skeptičtí, tedy prakticky veškeré odborníky na KLDR, poukazuje Boot. "Poslechněte si debaty na MSNBC a podívejte se na jejich ranní tváře...je to jako by byl znovu večer po volbách. Nemohou věřit, že to (Trump) dokázal," cituje analytik slova Ingrahamové a ptá se, zda tlumočí Trumpův názor, nebo je tomu naopak. Prezident totiž na Twitteru napsal, jak je zábavné sledovat "lživá média", především NBC a CNN, která se tolik snaží zlehčovat dohodu se Severní Koreou, o níž by před rokem a půl, kdy to vypadalo na vypuknutí války, žebrala.

Trump označil "lživá média" za největšího nepřítele Spojených států, které jednoduše řídí "hlupáci", zatímco KLDR je v prezidentově světě "přítelem Ameriky", konstatuje historik. Připomíná, že Kim je podle Trumpa "velká osobnost", "zábavný chlapík, velmi chytrý, velký vyjednavač", který "miluje svůj lid" a již nepředstavuje hrozbu a byť to zní šíleně, mnohem více republikánů skutečně označí za nepřítele USA "lživá média" než Severní Koreu.

"Prezident, který se prezentuje bezcennými tituly z podvodné univerzity, nyní razí neexistující úspěchy a již známý kult osobnosti, zatímco Republikánská strana souhlasně přikyvuje jako zombie," nebere si servítky Boot.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Není úniku. Migrační politika USA a Mexika má ničivý dopad na zdraví…

17.02.2020 18:05 Nová migrační politika Spojených států a Mexika udržuje mnohé obyvatele Střední Ameriky v…

Maduro k smíchu. Vojenské cvičení odhalilo mizérii socialistické Venezuely

17.02.2020 15:00 Vojenské cvičení, jehož se o víkendu ve Venezuele podle vlády zúčastnilo přes dva miliony vojáků a…

Trump pompézně zahájil kampaň na Floridě, "vtrhl" na automobilový závod…

17.02.2020 13:11 Americký prezident Donald Trump v neděli zahájil volební kampaň na Floridě, když ve městě Daytona…

Gay prezidentem USA? Moderátor měl nejapné poznámky, Buttigieg si to nedal…

17.02.2020 08:13 Jeden z demokratických kandidátů na amerického prezidenta, Pete Buttigieg, se v neděli opřel do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama