Je Rusko skutečně agresorem?

Oslo/Moskva - Ačkoliv nelze nic tak jednoduše zobecňovat, celkově vzato by se dalo říci, že Spojené státy a jejich spojenci v NATO pokračují v hledání dalších a dalších cest, jak vykreslit Rusko jako toho největšího agresora, který snad stojí za vším zlem světa. Za poslední kapku by se dal označit požadavek na zdvojnásobení počtu amerických vojenských základen v těsné blízkosti norsko-ruských hranic. Je takový postup ale skutečně v zájmu zachování světové bezpečnosti, anebo se jedná o neuvážené dráždění hada bosou nohou? To se pokusil zanalyzovat server Nationalinterest.org.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

NATO

Je třeba říci, že požadovaný počet amerických vojenských jednotek na území Norska není příliš velký. V současné době se tam nachází 330 amerických vojáků. Pokud norská vláda na zvýšení přistoupí, tak by jich tam mohlo být 700, což není zrovna moc.

Tady jde však o něco jiného. Kdyby šlo o pouhé zvýšení, tak se nic neděje. To, co ale USA po Norech požadují, je aby jejich vojenské základy, včetně personálního vybavení, sídlily v těsné blízkosti ruských hranic, tedy za polárním kruhem. Není tohle ale cílená provokace?

Je třeba totiž připomenout dohodu mezi Oslem a Moskvou, sjednanou v roce 1949, kdy Norsko vstoupilo do NATO. Na základě ní neměli Norové nikdy dopustit rozmístění amerických vojenských základen na svém území. Norská ministryně obrany Ine Marie Eriksen Soriedová platnost tohoto závazku potvrdila a řekla, že by se na území Norského království neměly nacházet žádné americké vojenské základny. Podle Soriedové by další zvyšování přítomnosti amerického vojenského personálu na norské půdě mohlo být cílenou provokací a ruský prezident Vladimír Putin by byl v případě negativní odvety ze strany Kremlu plně v právu.

Nejen víc vojáků, ale další cvičení NATO

Norští státní představitelé se sice zaklínají, že zvýšení počtu amerických vojáků na jejich území není cílenou akcí proti Rusku. Nicméně je třeba vzít v potaz fakt, že žádost přišla krátce poté, co bývalé země Východního bloku, včetně Polska, Baltských republik a Rumunska, dobrovolně požádalo o zvýšení přítomnosti vojsk NATO na svém území.

Kromě navýšení přítomnosti vojsk NATO se plánují také nová cvičení, která by podle informací měla proběhnout na podzim tohoto roku, konkrétně tedy v říjnu, a to přímo na norské půdě. Jedna z posledních proběhla v roce 2006 a čítala celkem 35 tisíc vojáků, sedm lodí a 130 letadel.  

Na závěr je třeba poznamenat, že rozpad SSSR v roce 1990 obecně vyvolal otázku dalšího postavení Evropy, respektive vztahů mezi NATO a Kremlem. Rozšířené NATO se mělo stát pro postkomunistické a postsovětské země jakýmsi štítem proti potenciální agresi ze strany Ruské federace, ačkoliv už Studená válka skončila.

Nicméně namísto pouhého členství postkomunistických zemí v NATO, které jim mělo garantovat ochranu v případě faktického ohrožení, došlo k rozmístění vojenských základen podél ruských hranic, zejména v Estonsku, Lotyšsku a Litvě, ale i ve Skandinávii. K tomu všemu došlo navzdory ujištění západoněmeckého ministra zahraničí Hanse Dietricha Genschera, že se vojenské základny NATO nebudou rozmisťovat dál, než je východní hranice sjednoceného Německa.

Témata: NATO | USA | Rusko | norsko | Armáda | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka USA s Čínou a Ruskem? Výsledek může být překvapivý, varuje expert

21.11.2018 00:01 Dvě odlišné americké státní komise vydaly v uplynulém týdnu zprávy, které zdůrazňují rostoucí…

Musk si šluknul marihuany a je z toho poprask, NASA chystá bezpečnostní…

20.11.2018 22:17 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje rozsáhlou bezpečnostní prověrku…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama