Vládnul v drogovém rauši? Největší tajemství Kennedyho poprvé prozrazeno

Washington - Americký prezident John F. Kennedy se zapsal do historie především atentátem, který na něj byl spáchán. Přesto, nebo možná právě proto, je ale dodnes mezi americkými občany velmi oblíbený. Historikové jsou ale opatrní a tvrdí, že by průměrným jak prezidentem, tak i člověkem. Údajně totiž trpěl i závislostí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

John Fitzgerald Kennedy

Vyplývá to z informací v knize "Závislý?", kde autoři Matt Noffs a Kieran Palmer rozebírají možnost závislosti bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho na metamfetaminu, který mu předepisoval jeho lékař.

Spisovatelé se přitom opírají o tvrzení uznávaného australského profesora Nicolase Rasmussena, který se věnuje především historii používání těchto návykových látek. A sehnat zrovna metamfetamin v této době nebylo nijak těžké.

Během druhé světové války se totiž používal jako lék tlumící bolesti a deprese vojáků německé armády. Byl tak prakticky dostupný každému podle Rasmussena nebyl problém sehnat jej ani v Americe.

Profesor dále tvrdí, že droga, která je v současnosti zakázána, byla nedílnou součástí života bývalého amerického prezidenta Kennedyho. Trpěl totiž bolestmi páteře a jediný lék, který je dokázal tlumit, byl právě metamfetamin, nazývaný také modrý led, péčko či pervitin. 

Tvrdou drogu, před jejímž užíváním varují lékaři po celém světě, dříve běžně podávali pacientům trpícím bolestmi. Nikdo totiž nevěděl, že lék, který spolehlivě utlumí bolest, vyvolává závislost.

To je pouze jeden ze známých dopadů dlouhodobého užívání této drogy. Tím dalším je vznik depresí, kterými Kennedy také trpěl. Navíc do nich stáhnul i svou manželku.

Podle informací spisovatelů to prozradil rodinný lékař Max Jacobson, který deset let po smrti prezidenta přiznal, že jeho přítomnost vyžadovali oba manželé a musel je správně zásobovaný doprovázet i na cestách.

Přiznal dokonce, že tehdejšímu prezidentovi musel látku aplikovat během důležitého setkání se sovětským lídrem Chruščovem ve Vídni v roce 1961. Kennedy tak plnil státnické úkony a vládnul pod vlivem drog.

Autoři ale upozorňují, že ačkoliv nám to dneska přijde jako nemyslitelné, aby prezident vykonával svou funkci zdrogovaný, dříve nešlo o nic výjimečného. Na to, že metamfetamin vyvolává těžkou závislost, se totiž přišlo až později.

Kennedyho tak vyobrazují spíše jako člověka trpícího silnými bolestmi páteře, kolitidou a Addisonovou nemocí. Jako člověka, který pouze tlumil bolesti a část života protrpěl.

Objevují se ale teorie, které spekulují o tom, k jakým důležitým rozhodnutím dospěl Kennedy v drogovém rauši. A nutno dodat, že dnes by tak na toto jednání bylo bezesporu nahlíženo stejně. 

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky lebek, tisíce kostí. Mexiko je poseté tajnými masovými hroby, jsou…

13.11.2018 12:06 V Mexiku našli za deset let skoro dva tisíce tajných hrobů, v nichž bylo přes tři tisíce mrtvých,…

Policie USA v maléru. Zabila černošského bodyguarda, který zpacifikoval…

13.11.2018 09:24 Na předměstí Chicaga policie o víkendu zastřelila mladého černocha, který pracoval jako člen…

Ohnivé peklo v Kalifornii: Počet mrtvých stoupl na 44, v ohořelých autech…

13.11.2018 07:32 Počet obětí požárů v Kalifornii stoupl na 44. V okolí města Paradise severně od metropole…

Z Arizony se stává swing state. V baště republikánů získala senátorské…

13.11.2018 07:22 Senátorské křeslo v americkém státě Arizona získala demokratka Kyrsten Sinemaová. O výsledku voleb…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama