Nejděsivější pokus na světě byl podvod? Tajemství hrůzného Stanfordského experimentu odhaleno

Sacramento - Co se stane, když zavřete skupinu lidí do místnosti nebo budovy? Na to už odpovědělo mnoho hororových filmů. Vědci ale podobný pokus provedli také, jenže s přesně určenými rolemi. Z poloviny dobrovolníků z řad studentů udělali vězně, z té druhé dozorce. Poté je na dva týdny zavřeli do falešné věznice, kde měli vykonávat svoje role. Pokus ale zašel tak daleko, že musel být ukončen už po několika dnech. A díky šokujícím výsledkům se stal nejznámějším experimentem na světě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Stanfordský vězeňský experiment

Za experimentem stojí americký psycholog Philip Zimbardo, který v roce 1971 umístil 24 dobrovolníků do falešné věznice vytvořené na psychologickém oddělení Stanfordské univerzity.

Dobrovolníky rozdělil na dvě skupiny, vězně a dozorce. Jak už jejich role napovídají, vězni se měli chovat jako skuteční vězni a být omezováni na svobodě dozorci, kteří na ně měli dohlížet.

Zcela záměrně byli vybráni psychicky vyrovnaní a zdraví jedinci. Experiment měl zjistit, zda agresivita a brutalita spíše závisí na psychických predispozicích, nebo je způsobena okolnostmi, jako například povoláním.

Stanfordský vězeňský experiment (8:23) | zdroj: YouTube

Experiment ale velmi rychle ukázal děsivou stránku lidské mysli. Zatímco vězni začali v uzavřeném prostředí šílet, dozorci se vyžívali v brutalitě. Pokus musel být po šesti dnech předčasně ukončen kvůli neočekávané krutosti dozorců a psychickému stavu všech účastníků.

Dozorci se stále častěji uchylovali ke krutějšímu trestání vězňů, ti naopak vyvolali vzpouru. Způsob, jakým se v tak krátké době změnilo chování především dozorců, byl šokující jak pro ně, tak pro Zimbarda samotného. Ukázalo se totiž, že zdravý člověk vystavený extrémním podmínkám se může radikálně změnit.

Experiment tehdy šokoval vědeckou i laickou veřejnost po celém světě a v průběhu let o něm bylo natočeno několik filmů a vydána řada knih. Nesmazatelně se zapsal do historie jako jeden z nejslavnějších a nejhrůznějších experimentů všech dob.

Jak se ale nyní ukázalo, vše mohlo být jinak. Vězni i dozorci velmi dobře věděli, že se jedná o experiment, který za dva týdny skončí, a za účast v něm byli studenti zaplaceni. Co už se ale na veřejnost nedostalo je informace o tom, že studenti své role opravdu pouze hráli.

Vyplývá to z nedávno zveřejněného videa, které zachycuje jednoho z "vězňů" při mentálním zhroucení, jak křičí, že hoří. Tento účastník se ale psychologům přiznal, že o žádný záchvat nešlo. Prostě to jen hrál, protože si myslel, že to tak psychologové chtějí.

"Kdokoliv, kdo se zabývá klinickou psychologií, by viděl, že jsem to celé jen předstíral. Pokud se na to podíváte, uvidíte, že nejsem dobrý herec. Myslím si, že jsem odvedl kus práce, ale jsem až přehnaně hysterický namísto toho, abych byl spíše psychotický," poznamenal dobrovolník.

Neurovědec Jay Van Bavel, který se experimentu věnuje na svém twitteru, ale přišel na další nesrovnalosti. Tvrdí, že zvukové nahrávky získané během experimentu odhalují, že skupina dozorců byla k brutálnímu chování vůči skupině vězňů vyzvána.

Tvrdí, že se Zimbardo skutečně snažil naplnit předpokládané výsledky experimentu, a proto je nafingoval. Podle něj tak dosáhl toho, že miliony lidí uvěřily falešnému pokusu, a celý nejslavnější experiment na světě je pouhým podvodem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymyslel si napadení? Kauza herce Smolletta otřásá Amerikou, pustil se do…

22.02.2019 14:30 Aktualizováno Americký černošský herec Jussie Smollett (36), který čelí obvinění, že proti sobě zinscenoval…

Zahraniční bojovníci IS skončí na Guantánamu? Trump přišel s třaskavým…

22.02.2019 14:00 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po…

Příprava na válku? Čínské námořnictvo se chystá na otevřený boj na moři s…

22.02.2019 13:48 Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

V Ekvádoru udeřilo velmi silné zemětřesení

22.02.2019 12:11 Východ Ekvádoru u hranic s Peru v řídce osídlené oblasti dnes zasáhlo velmi silné zemětřesení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama