Co chystají Trump s Putinem? EU čeká bitva na dvou frontách, varuje diplomat

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump zasáhl minulý týden do německé politiky, když v manipulativním tweetu tvrdil, že Němci se odvracejí od svého vedení, jak migrace ohrožuje již tak křehkou berlínskou koalici, a navíc lživě konstatoval, že kriminalita v Německu je na vzestupu, poukazuje mezinárodněpolitický analytik a bývalý ruský diplomat Vladimir Frolov. V komentáři pro server Moscow Times uvádí, že míra kriminality v zemi je sice ve skutečnosti nejnižší od roku 1992, ale Trumpův nevyžádaný zásah do sporného tématu přesto přišel v choulostivý moment.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vladimír Putin a Donald Trump

Drsné politické vměšování

Spory ohledně migrantů mohou rozštěpit vládní koalici Angely Merkelové a s ohledem na závažnost situace se zdá, že Trump se pokouší záměrně destabilizovat německou vládu a uspíšit pád kancléřky, domnívá se Frolov. Dodává, že v kontextu skandálních poznámek amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella, který tvrdí, že jeho cílem je posílit krajně pravicové protievropské strany, se Trumpův tweet jeví jako drsné politické vměšování.

"Snaží se Putin svými zásahy destabilizovat politiku EU? Ano. Ale Trump je momentálně mnohem horší. Toto je neslýchané," cituje bývalý diplomat vyjádření někdejšího švédského ministra zahraničí Carla Bildta. Připomíná, že pokud americký prezident zasahoval do politiky cizího státu, dosud se zpravidla snažil podpořit demokratické změny v zemích nepřátelských vůči USA, nikoliv rasistické sváry u nejbližších amerických spojenců.

Trump se pochopitelně o německou politiku nezajímá, zdůrazňuje analytik. Za poměrně reálnou považuje možnost, že šéfovi Bílého domu by sice nevadil pád Merkelové, která byla nejbližším zahraničním partnerem jeho předchůdce Baracka Obamy, avšak ve skutečnosti pouze oportunisticky využil imigraci jako rozdělující téma, kterým chce mobilizovat své voliče pro listopadové volby do amerického Kongresu.

"Merkelová tuto krizi přežije. Zůstává nejpopulárnějším německým politikem. Německé statistiky o kriminalitě mluví za sebe," pokračuje Frolov. Poukazuje, že kancléřka Trumpovi úder vrátila, navíc současný americký prezident je v Evropě natolik neoblíbený, že jeho kritika může ve skutečnosti fungovat jako katalyzátor jednoty, ačkoliv krajně pravicové nacionalistické strany volají po vzniku trumpistické osy v evropské politice.

Z pohledu Moskvy se může Trumpovo nepřátelství vůči spojencům jevit jako příležitost sblížit se s Evropou, ukončit nepřátelství s EU, normalizovat obchod a mobilizovat proti unilateralistické politice "Amerika na prvním místě", připouští odborník. Nepovažuje to však za pravděpodobné, protože Moskva chce ve skutečnosti těžit z Trumpovy škodlivé rétoriky, která Spojené státy oslabuje.

Trump a Putin vidí svět podobně

Moskva tak bude takticky pracovat na vrážení dalších klínů mezi USA a EU, ale zároveň se nespojí s evropskými lídry proti Trumpovi, očekává zkušený diplomat. Vysvětluje, že Kreml sice mohlo povzbudit evropské rozhodnutí držet se dohody o íránském jaderném programu, ale nebude tlačit na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby se nyní přizpůsobil novým požadavkům Washingtonu a Rusko se naopak spíše připojí k evropské odvetě za americká cla na hliník a ocel, ač je jeho obchod se Spojenými státy symbolický.

"Rusko se nikdy nepřidá k EU v opozici vůči Trumpově Americe. Bude je proti sobě vzájemně štvát, podobně jako když Putin ponížil Macrona nabídkou ruských bezpečnostních garancí namísto těch amerických," píše expert. Podotýká, že pohled Kremlu na svět se blíží spíše pohledu Trump než Merkelové či Macrona.

Putin i Trump odmítají mezinárodní řád založený na pravidlech, jelikož zbytečně limituje jejich možnost jednat, chápou ho jako omezování své suverenity, vysvětluje Frolov. Doplňuje, že oba považují pravidla za něco, co svazuje malé i velké země, a dle jejich pohledu by dohody velmocí a jejich vůdců měly být realizovány jen s malým ohledem na dopady pro menší státy.    

Toto měl Putin namysli, když nabádal Washington k jednání, z něhož by vzešly pravidla pro společný obchod a evropskou bezpečnost a jeho šance přijde v červenci, kdy se setká s Trumpem ve Vídni, naznačuje analytik. Zdůrazňuje, že rozpory Ruska a EU v otázce na pravidlech založeného mezinárodního řádu jsou neslučitelné, jelikož se dotýkají srdce ruské doktríny "plné suverenity" - tedy práva vládce jednat doma i v zahraničí dle libosti.

Ruská zahraničněpolitická strategie má být nezávislá a nesvázaná spojenectvími, konstatuje Frolov. Má za to, že EU nezbývá než se připravit na bitvu na dvou frontách, proti Rusku i Spojeným státům, pokud chce udržet na pravidlech založený řád, a tuto nepříjemnou realitu si pozvolna začíná uvědomovat.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Venezuele přituhuje. Maduro dal uzavřít hranice s Kolumbií, prý hrozí …

23.02.2019 07:59 Venezuelská vláda nařídila částečně uzavřít hranice s Kolumbií, a to v místech, kudy plánuje dnes…

Trump chce za velvyslankyni při OSN Craftovou, přes twitter na ni pěje ódy

23.02.2019 07:40 Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v…

NASA dala firmě SpaceX konečný souhlas k testu nové kosmické lodě Crew…

23.02.2019 07:31 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dal společnosti SpaceX konečný souhlas k tomu,…

Hudebník R. Kelly obviněný ze zneužívání dívek byl vzat do vazby

23.02.2019 07:07 Americký hudebník a zpěvák R. Kelly obviněný ze sexuálního zneužívání dívek byl vzat do vazby poté,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama