Otřes v USA: Co způsobil Trump americkým firmám?

Washington - Prezident USA Donald Trump se kriticky vyjádřil ohledně plánované změny přesunout výrobu z území USA do Thajska na adresu americké výrobny motorek Harley-Davidson. Je to první reakce amerických firem na obchodní válku USA s EU.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA

Minulý týdne vešla v platnost odvetná cla Evropské Unie na vybrané americké zboží jako odpověď na zvýšení cel na 25 % na dovoz hliníku a oceli do Spojených států. "Nechtěli jsme se dostat do této pozice. Jednostranné a neoprávněné rozhodnutí USA uvalit na EU cla na ocel a hliník však znamená, že nemáme jinou možnost," uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová serveru ČTK . K EU se přidala také Kanada, Mexiko, Indie a Čína.

Mezi postižené americké výrobky patří mimo hliníku a oceli například arašídové máslo, brusinky, pórek, bourbon, ale i pomerančový džus, který je primárním exportním výrobkem z Floridy.

Florida je jednou z oblastí, kde voličské preference při posledních prezidentských volbách byly vyrovnané. Celní opatření EU znamená zdražení výrobků exportovaných u USA do Evropy a v konečném důsledku pokles poptávky a ekonomické potíže amerických exportérů.

Dle zprávy WTO (World Trade Organization) jsou cla uvalena také na kosmetické a textilní výrobky. Je tedy možné, že můžeme očekávat přesun výroby firem z těchto sektorů mimo území USA.

Firma Harley-Davidson se rozhodla přesunout svoji výrobu motocyklů mimo Spojené státy do Thajska. Podle Novinky.cz by se výsledná cena motorek musela kvůli clům a vyšší výrobní ceně zvýšit o 2200 dolarů.

Prezident Trump ve svém tweetu řekl, že je překvapený, že Harley-Davidson jsou první firmou, která zamává bílou vlajkou. Dále řekl, že cla jsou jen výmluva a přesunem výroby poškodili obchod, který klesl o 151 miliard dolarů.

Později americký prezident znovu reagoval na situaci v dalším tweetu, kde napsal: "Harley-Davison by nikdy neměly být vyráběny v jiné zemi-nikdy. Jejich zaměstnanci a zákazníci jsou již na ně naštvaní. Pokud se přesunou, dívejte, bude to začátek jejich konce-oni se vzdali, oni skončili."

Americká firma se hájí tím, že přesun do Thajska byl plánovaný dlouho dopředu, kdy byly díky Transpacifickému partnerství sníženy daně v Asii.

Prezident Trump dále napsal, že se díky nové celní politice otevírají další dveře americkému obchodu.

Dále potvrdil, že připravuje nová uvalení cel na automobily dovážené z Evropy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymyslel si napadení? Kauza herce Smolletta otřásá Amerikou, pustil se do…

22.02.2019 14:30 Aktualizováno Americký černošský herec Jussie Smollett (36), který čelí obvinění, že proti sobě zinscenoval…

Zahraniční bojovníci IS skončí na Guantánamu? Trump přišel s třaskavým…

22.02.2019 14:00 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po…

Příprava na válku? Čínské námořnictvo se chystá na otevřený boj na moři s…

22.02.2019 13:48 Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

V Ekvádoru udeřilo velmi silné zemětřesení

22.02.2019 12:11 Východ Ekvádoru u hranic s Peru v řídce osídlené oblasti dnes zasáhlo velmi silné zemětřesení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama