Otřes v USA: Co způsobil Trump americkým firmám?

Washington - Prezident USA Donald Trump se kriticky vyjádřil ohledně plánované změny přesunout výrobu z území USA do Thajska na adresu americké výrobny motorek Harley-Davidson. Je to první reakce amerických firem na obchodní válku USA s EU.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA

Minulý týdne vešla v platnost odvetná cla Evropské Unie na vybrané americké zboží jako odpověď na zvýšení cel na 25 % na dovoz hliníku a oceli do Spojených států. "Nechtěli jsme se dostat do této pozice. Jednostranné a neoprávněné rozhodnutí USA uvalit na EU cla na ocel a hliník však znamená, že nemáme jinou možnost," uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová serveru ČTK . K EU se přidala také Kanada, Mexiko, Indie a Čína.

Mezi postižené americké výrobky patří mimo hliníku a oceli například arašídové máslo, brusinky, pórek, bourbon, ale i pomerančový džus, který je primárním exportním výrobkem z Floridy.

Florida je jednou z oblastí, kde voličské preference při posledních prezidentských volbách byly vyrovnané. Celní opatření EU znamená zdražení výrobků exportovaných u USA do Evropy a v konečném důsledku pokles poptávky a ekonomické potíže amerických exportérů.

Dle zprávy WTO (World Trade Organization) jsou cla uvalena také na kosmetické a textilní výrobky. Je tedy možné, že můžeme očekávat přesun výroby firem z těchto sektorů mimo území USA.

Firma Harley-Davidson se rozhodla přesunout svoji výrobu motocyklů mimo Spojené státy do Thajska. Podle Novinky.cz by se výsledná cena motorek musela kvůli clům a vyšší výrobní ceně zvýšit o 2200 dolarů.

Prezident Trump ve svém tweetu řekl, že je překvapený, že Harley-Davidson jsou první firmou, která zamává bílou vlajkou. Dále řekl, že cla jsou jen výmluva a přesunem výroby poškodili obchod, který klesl o 151 miliard dolarů.

Později americký prezident znovu reagoval na situaci v dalším tweetu, kde napsal: "Harley-Davison by nikdy neměly být vyráběny v jiné zemi-nikdy. Jejich zaměstnanci a zákazníci jsou již na ně naštvaní. Pokud se přesunou, dívejte, bude to začátek jejich konce-oni se vzdali, oni skončili."

Americká firma se hájí tím, že přesun do Thajska byl plánovaný dlouho dopředu, kdy byly díky Transpacifickému partnerství sníženy daně v Asii.

Prezident Trump dále napsal, že se díky nové celní politice otevírají další dveře americkému obchodu.

Dále potvrdil, že připravuje nová uvalení cel na automobily dovážené z Evropy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amerika žije kauzou soudce Kavanaugha. Svědectví napadené ženy není jisté

20.09.2018 13:00 Bratislava - Svědecká výpověď Christine Blaseyové Fordové, která obvinila kandidáta amerického…

Jak je na tom váš dům? ptal se Trump. Slíbil "spousty peněz" oblastem…

20.09.2018 07:13 Washington - Nejméně 37 obětí si vyžádal hurikán Florence, který minulý týden udeřil na východní…

USA chtějí dokončit denuklearizaci KLDR do roku 2021

19.09.2018 22:02 Washington - Jednání Spojených států se Severní Koreou, jehož cílem je skoncovat s jaderným…

Terorismus prohrává? Počet útoků ve světě loni klesl

19.09.2018 20:53 Washington - Počet teroristických útoků ve světě se v loňském roce snížil o 23 procent, vyplývá ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama