Trump do propadliště dějin? Historik poukázal na překvapivé souvislosti

NÁZOR - Pokaždé, když americký prezident Donald Trump podnikne nepředstavitelný krok, například posvětí odebírání dětí migrantům, aby dokázal, jak tvrdý dokáže být v otázkách hranic, Demokratická strana přirozeně inklinuje k tvrzením, že šéf Bílého domu konečně zašel příliš daleko, konstatuje Julian Zelizer v komentáři pro server CNN. Profesor historie a politologie z prestižní Princeton University rozebral naděje demokratů, že Trump konečně učinil něco, co mu zlomí vaz a poskytne zemi důvod uvěřit, že není způsobilý pro výkon úřadu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump

Historie mluví pro Trumpa

Než demokraté uvěří, že krize na hranicích s Mexikem povede k Trumpovu pádu, měli by se podívat na poslední průzkumy veřejného mínění společnosti Gallup, nabádá akademik. Poukazuje, že navzdory všemu, co se v uplynulém roce a půl stalo, z průzkumu vyplývá, že prezident není zdaleka tak slabý, jak mnozí jeho oponenti doufají, přičemž minulý týden jeho počínání podporovalo 45 % Američanů, nejvíce od momentu, kdy se chopil úřadu, zatímco tento týden jeho podpora jen mírně poklesla na 41 %.

"Ve skutečnosti, souhlas s jeho prací zůstává nad 40 % od poloviny dubna, kdy míra nezaměstnanosti klesla na historická minima," podotýká odborník. Za pozoruhodný průlom v Trumpově podpoře považuje skutečnost, že Trumpa chválí nejen 87 % republikánů, ale také 38 % politicky nevyhraněných a pokud na tato čísla aplikujeme stupňovitou křivku, jasně zjistíme, že mimo Demokratickou stranu zůstává popularita prezidenta pevná.

Trumpova obliba se nyní blíží té, jakou v červnu druhý rok v úřadu zaznamenali Jimmy Carter (42 %), Ronald Reagan (44 %), Bil Clinton (44 %) a Barack Obama (47 %), konstatuje Zelizer. Za dobrou zprávu pro demokraty považuje skutečnost, že všichni uvedení prezidenti zažili těžké volby do Kongresu uprostřed svého volebního období.

V roce 1978 konzervativní koalice republikánů a jižanských demokratů výrazně narušila Carterovu většinu v Kongresu a na scéně se objevili noví zapálení politici jako Newt Gingrich, kteří hodlali působit šéfovi Bílého domu potíže, připomíná historik. Dodává, že o čtyři roky později Reagan lamentoval nad tím, že demokraté posílili svou většinu o 26 křesel, z nichž většinu obsadili liberální členové strany, a také Clinton s Obamou se v letech 1994, resp. 2010 dočkali ovládnutí Kongresu republikány.  

Toto podle profesora nevěstí nic dobrého pro republikány, které letos zřejmě čekají těžké volby do Kongresu. "Ale výhled na rok 2020, ten, který je skutečně podstatný pro prezidenta Trumpa - který, jak musíme pamatovat, se nijak zvlášť nezajímá o legislativu -, je o něco pozitivnější," píše expert. Připomíná, že krom Cartera byli Reagan, Clinton i Obama znovu zvoleni, svá prezidentství ukončili s velkou podporou veřejnosti a její značná část na ně nezřídka pohlíží jako na úspěšné či dokonce přelomové prezidenty.

Demokraty čeká těžký úkol

Za mírou Trumpovy podpory stojí mnoho faktorů, zdůrazňuje Zelizer. Zmiňuje především nezaměstnanost, která minulý měsíc dosáhla pouhých 3,8 %. Podotýká, že každý v současné administrativě se bude cítit velmi dobře, pokud se potvrdí, že voliči si vybírají prezidenta podle kondice svých peněženek.

Celkový stav akciových trhů Trumpovi také neškodí a navzdory všemu obracení očí v sloup, krčení rameny a častým prohlášením republikánů, že situace ve Washingtonu není dobrá, průzkumy odhalují, že podpora prezidenta v jeho straně zůstává velmi silná, uvádí akademik. Konstatuje, že i proto jen málo republikánských politiků se od Trumpa a jeho rozhodnutí distancovalo, zatímco mnohem více jich začalo jeho prezidentství přijímat.

"Nehledě na strašné příběhy o dětech zadržovaných v objektech připomínajících sklady podporuje prezidenta Trumpa značná část veřejnosti," zdůrazňuje Zelizer. Tvrdí, že poselství pro demokraty by mělo být jasné: politická bitva v nadcházejících měsících bude tvrdá.

Demokratická strana bude muset přijít se skvělou voličskou mobilizací, zajímavými kandidáty, velkými myšlenkami, prvotřídní taktikou, silnou fundraisingovou strategií a sofistikovaným mediálním plánem, aby dosáhla jediné věci, která může skutečně garantovat konec Trumpovy éry - tedy jeho porážky v prezidentských volbách v roce 2020, uvádí profesor. Dodává, že s ohledem na poslední průzkumy nebude snadné tohoto cíle dosáhnout.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Venezuele přituhuje. Maduro dal uzavřít hranice s Kolumbií, prý hrozí …

23.02.2019 07:59 Venezuelská vláda nařídila částečně uzavřít hranice s Kolumbií, a to v místech, kudy plánuje dnes…

Trump chce za velvyslankyni při OSN Craftovou, přes twitter na ni pěje ódy

23.02.2019 07:40 Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v…

NASA dala firmě SpaceX konečný souhlas k testu nové kosmické lodě Crew…

23.02.2019 07:31 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dal společnosti SpaceX konečný souhlas k tomu,…

Hudebník R. Kelly obviněný ze zneužívání dívek byl vzat do vazby

23.02.2019 07:07 Americký hudebník a zpěvák R. Kelly obviněný ze sexuálního zneužívání dívek byl vzat do vazby poté,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama