Jste závislí na Facebooku? Váš profil může být zneužit k politické propagandě

Washington - Jste závislí na užívání sociálních sítí? Nedokážete si sednout s kamarády nebo rodinou k jednomu stolu, aniž byste nemuseli okamžitě lovit své chytré mobilní telefony a chatovat se svými přáteli na Facebooku? Určitě se mezi vámi objeví dost těch, kteří odpoví kladně. Stejný problém řeší i studentka medicíny na University Concordia Kathryn Jezer-Mortonová, která se prostřednictvím serveru Theconversation.com podělila o svůj vlastní přístup k sociálním sítím.

Sociální síť Facebook a Twitter
doporučujeme

"Jako výzkumná pracovnice se zaměřením na online prostředí jsem se rozhodla zanalyzovat sama sebe, respektive to, co mě motivuje k přihlašování se na sociální sítě. Řešila jsem i ty na první pohled nejméně relevantní detaily, jako jsou například posouvání počítačovou myší, konverzaci s neznámými lidmi, nebo dokonce design samotného Facebooku, případně Twitteru atd.," vysvětluje Mortonová.

To, co Mortonová zjistila, jí nakonec překvapilo. Došla totiž k závěru, že uživatelé sociálních sítí jsou z převážně části kritičtí k systémům, jichž jsou součástí. Virtuální prostředí se pak pro ně stává jakýmsi rájem, v němž mohou dát maximální průchod všem svým emocím, které v běžném životě zadržují. Taktéž se tam mohou sdružovat v takových skupinách, jež jim samotným vyhovují.

Nejen Mortonové ale i odborné veřejnosti však stále víc dochází, že dáváním hlavy do písku před palčivými otázkami, které se točí okolo sociálních sítí, je cestou do pekel. Lidé, pro které se počítačové prostředí stává jakousi cestou do jim vysněného světa, se pak stávají stejně závislými, jako jsou alkoholici, patologičtí hráči, případně i workholici.

Rizika sociálních sítí

O počítačové gramotnosti a rizicích užívání sociálních sítí už vyšlo tolik článků, že by bylo až zbytečné je znovu připomínat. Ačkoliv si to ne každý vzal k srdci, tak minimálně většina z nás alespoň ví, že by neměla lidem, které zná pouze z počítačového prostředí, poskytovat své intimní fotografie, svou adresu, případně že by neměla věřit všemu, co se dozví z internetových diskuzí.

S globalizovaným světem a s technickým vývojem, který přináší rok, co rok, nové výdobytky však dochází k novým problémům. Například Facebook, který donedávna sloužil jako prostředí pro sdílení fotek své rodiny a svých přátel, případně k navazování nových vztahů a ke sdružování do skupin, prostřednictvím nichž lze hledat pracovní místa apod., se v poslední době stal doslova nástrojem politické propagandy.

Příkladem je nedávný skandál, kdy Facebook poskytl osobní data 50 milionů uživatelů Facebooku britské společnosti Cambridge Analytica, která stála nejen v pozadí prezidentské kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale i britského referenda o vystoupení z EU. Je pouhou náhodou, že obě hlasování skončila přesně naopak, než se původně očekávalo? Obavy z ovlivnění výsledků voleb se pak následně obávali i Irové, u nichž nedávno proběhlo referendum o legalizaci potratů, která ale skončilo podle očekávání kladným výsledkem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama