Trump na summitu G7 pomlouval NATO

Washington/Londýn - Prezident USA Donald Trump na nedávném summitu nejvyspělejších ekonomik světa G7 v Kanadě pomlouval Severoatlantickou alianci. Podle jeho slov je „stejně špatná" jako Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump

Informaci s odkazem na dva vysoce postavené evropské zdroje dnes přinesl britský list The Guardian. Trumpova poznámka podle něj dál zvyšuje napětí, které u amerických spojenců panuje před červencovým summitem NATO.

„Bude to zajímavý summit. NATO je stejně špatné jako NAFTA. Je pro Spojené státy příliš nákladné," řekl podle The Guardian americký prezident na nedávném setkání představitelů sedmi nejvyspělejších zemí světa.

Změna obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem byla jedním z klíčových volebních slibů Donalda Trumpa před volbami v roce 2016. Dlouhodobě také kritizuje některé členské státy NATO, které na obranu nevydávají tolik finančních prostředků, kolik jim závazky ukládají.

Mluvčí americké Národní bezpečností rady nepopřel, že prezident zmíněná slova pronesl. „Prezident je alianci oddán, jak opakovaně uvedl. Prezident také jasně sdělil, že od našich spojenců očekáváme, že se budou svým spravedlivým dílem podílet na naší společné obraně," uvedl mluvčí.

Británie, Německo, Francie či Kanada se podle listu obávají, že by mohl Trump na summitu NATO v Bruselu 11. a 12. července opět otevřeně kritizovat a navíc následně pochlebovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, s nímž se setká v Helsinkách 16. července. Obava panuje především z toho, že by americký prezident mohl zpochybnit transatlantickou spolupráci v obraně jako takovou.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymyslel si napadení? Kauza herce Smolletta otřásá Amerikou, pustil se do…

22.02.2019 14:30 Aktualizováno Americký černošský herec Jussie Smollett (36), který čelí obvinění, že proti sobě zinscenoval…

Zahraniční bojovníci IS skončí na Guantánamu? Trump přišel s třaskavým…

22.02.2019 14:00 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po…

Příprava na válku? Čínské námořnictvo se chystá na otevřený boj na moři s…

22.02.2019 13:48 Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

V Ekvádoru udeřilo velmi silné zemětřesení

22.02.2019 12:11 Východ Ekvádoru u hranic s Peru v řídce osídlené oblasti dnes zasáhlo velmi silné zemětřesení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama