Trump na summitu G7 pomlouval NATO

Washington/Londýn - Prezident USA Donald Trump na nedávném summitu nejvyspělejších ekonomik světa G7 v Kanadě pomlouval Severoatlantickou alianci. Podle jeho slov je „stejně špatná" jako Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump

Informaci s odkazem na dva vysoce postavené evropské zdroje dnes přinesl britský list The Guardian. Trumpova poznámka podle něj dál zvyšuje napětí, které u amerických spojenců panuje před červencovým summitem NATO.

„Bude to zajímavý summit. NATO je stejně špatné jako NAFTA. Je pro Spojené státy příliš nákladné," řekl podle The Guardian americký prezident na nedávném setkání představitelů sedmi nejvyspělejších zemí světa.

Změna obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem byla jedním z klíčových volebních slibů Donalda Trumpa před volbami v roce 2016. Dlouhodobě také kritizuje některé členské státy NATO, které na obranu nevydávají tolik finančních prostředků, kolik jim závazky ukládají.

Mluvčí americké Národní bezpečností rady nepopřel, že prezident zmíněná slova pronesl. „Prezident je alianci oddán, jak opakovaně uvedl. Prezident také jasně sdělil, že od našich spojenců očekáváme, že se budou svým spravedlivým dílem podílet na naší společné obraně," uvedl mluvčí.

Británie, Německo, Francie či Kanada se podle listu obávají, že by mohl Trump na summitu NATO v Bruselu 11. a 12. července opět otevřeně kritizovat a navíc následně pochlebovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, s nímž se setká v Helsinkách 16. července. Obava panuje především z toho, že by americký prezident mohl zpochybnit transatlantickou spolupráci v obraně jako takovou.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Severní Karolíně se protrhla hráz u elektrárny, hrozí zamoření toxickým…

21.09.2018 22:06 Aktualizováno New York - Záplavy vyvolané v USA tropickou bouří Florence dnes způsobily u severokarolínského…

Rosenstein chtěl loni sesadit Trumpa

21.09.2018 21:52 New York - Náměstek ministra spravedlnosti USA Rod Rosenstein, jehož prezident Donald Trump…

Kavanaugh je oběť radikálních levičáků, hromuje Trump. Výpověď napadené…

21.09.2018 17:10 Washington - Svědecká výpověď Christine Blaseyové Fordové, která obvinila kandidáta amerického…

Sankce USA kvůli zbraním rozlítily Rusko a Čínu: Nezahrávejte si s ohněm

21.09.2018 14:47 Peking/Moskva - Čína dnes vyzvala Spojené státy, aby zrušily sankce uvalené ve čtvrtek na čínskou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama