V USA se schyluje k nové politické bitvě. Plány republikánů může zhatit jediný "zrádce"

Washington - Nejvyšší soud USA bude zřejmě ještě víc konzervativní, než byl doposud. Důvodem je odchod soudce Anthonyho Kennedyho, na jehož místo chce prezident Donald Trump dosadit Neila Gorsucha.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA

Jméno kandidáta by mohl Trump zveřejnit příští týden v pondělí. S kandidáty, mezi nimiž jsou údajně dvě ženy, chce tento týden osobně hovořit. Po Kennedyho odchodu bude složení nejvyššího soudu vyvážené - čtyři soudce jmenovali demokratičtí prezidenti, čtyři republikánští. Trump tak má možnost zajistit v nejvyšší soudní instituci převahu konzervativcům.

Devátého soudce navrženého prezidentem bude schvalovat Senát, kde mají republikáni křehkou většinu 51 ku 49 hlasům. Republikánská pozice je ovšem oslabena dlouhodobou absencí těžce nemocného senátora Johna McCaina. Budou-li, jak se očekává, demokratičtí senátoři hlasovat jako jeden muž, nemohou si republikáni dovolit ani jednoho "zrádce".

Za klíčový považuje agentura AP hlas republikánské senátorky Susan Collinsové, která se údajně postaví proti jakémukoli kandidátovi s ultrakonzervativními názory, zejména pokud jde o interrupce. V této citlivé otázce zatím v USA platí precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které potraty de facto legalizovalo.

Podle republikánských senátorů se nicméně Trump na generální útok proti potratům nechystá, přestože během volební kampaně takovou možnost naznačoval. "Precedens nelze zrušit bez dobrého důvodu," prohlásil v americké televizi vlivný republikán Lindsey Graham.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nauertová odmítla funkci velvyslankyně USA při OSN

17.02.2019 08:36 Bývalá mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová odmítla nominaci do funkce…

Sanders chce nahradit Trumpa. Bude kandidovat na prezidenta

17.02.2019 08:31 Nezávislý senátor Bernie Sanders natočil video, v němž oznamuje kandidaturu v prezidentských…

USA v krizi? Zikkurat lží, zní z Washingtonu

17.02.2019 00:01 Je těžké vyzdvihnout jedinou událost doprovázející dosavadní prezidentství Donalda Trumpa, která je…

Kostarika vyhostila ze země venezuelské diplomaty

16.02.2019 18:53 Kostarika vyhostila ze země diplomatický personál zastupující vládu venezuelského prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama