V USA se schyluje k nové politické bitvě. Plány republikánů může zhatit jediný "zrádce"

Washington - Nejvyšší soud USA bude zřejmě ještě víc konzervativní, než byl doposud. Důvodem je odchod soudce Anthonyho Kennedyho, na jehož místo chce prezident Donald Trump dosadit Neila Gorsucha.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA

Jméno kandidáta by mohl Trump zveřejnit příští týden v pondělí. S kandidáty, mezi nimiž jsou údajně dvě ženy, chce tento týden osobně hovořit. Po Kennedyho odchodu bude složení nejvyššího soudu vyvážené - čtyři soudce jmenovali demokratičtí prezidenti, čtyři republikánští. Trump tak má možnost zajistit v nejvyšší soudní instituci převahu konzervativcům.

Devátého soudce navrženého prezidentem bude schvalovat Senát, kde mají republikáni křehkou většinu 51 ku 49 hlasům. Republikánská pozice je ovšem oslabena dlouhodobou absencí těžce nemocného senátora Johna McCaina. Budou-li, jak se očekává, demokratičtí senátoři hlasovat jako jeden muž, nemohou si republikáni dovolit ani jednoho "zrádce".

Za klíčový považuje agentura AP hlas republikánské senátorky Susan Collinsové, která se údajně postaví proti jakémukoli kandidátovi s ultrakonzervativními názory, zejména pokud jde o interrupce. V této citlivé otázce zatím v USA platí precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které potraty de facto legalizovalo.

Podle republikánských senátorů se nicméně Trump na generální útok proti potratům nechystá, přestože během volební kampaně takovou možnost naznačoval. "Precedens nelze zrušit bez dobrého důvodu," prohlásil v americké televizi vlivný republikán Lindsey Graham.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herec Danny DeVito se pustil tvrdě do Trumpa: Nemá ani tušení, jak řídit…

23.09.2018 03:51 San Sebastián - Americký herec Danny DeVito dostal v noci na dnešek čestnou cenu na mezinárodním…

Střet Fordové s Kavanaughem? Napadená žena chce příští týden promluvit v…

22.09.2018 21:28 Aktualizováno Washington - Christine Blaseyová Fordová, kterou údajně kandidát na soudce Nejvyššího soudu USA…

Hurikán Florence a povodně mají v USA už 43 obětí, vyhlašují se nové…

22.09.2018 20:35 Aktualizováno Washington - Nejméně 43 mrtvých si vyžádal živel Florence, který jako hurikán a později jako bouře,…

Zbrojní sankce? Čína se vzteká stále víc, velvyslanec USA musel na…

22.09.2018 20:26 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes předvolalo amerického velvyslance v Pekingu Terryho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama