Trump chce jednat s Putinem beze svědků. Může z toho být pohroma

Washington/Helsinky/Moskva - Americký prezident Donald Trump chce podle CNN demonstrovat svou přezíravost vůči diplomatickým konvencím a zároveň okázale ignorovat obavy amerických spojenců, že jeho schůzka s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem odstartuje nepředvídatelný vývoj. Summit USA-Rusko, který se uskuteční 16. července v Helsinkách, má začít rozhovorem mezi čtyřma očima státníků za zavřenými dveřmi.

Vladimír Putin a Donald Trump
doporučujeme

S Putinem hodlá Trump jednat na úvod summitu jen v přítomnosti tlumočníků bez širších delegací, stejně jako v červnu v Singapuru rozmlouval sám se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Možnost jednání státníků v nejužší sestavě dnes připustil i kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Setkání mezi čtyřma očima podle něj Moskvě "absolutně" vyhovuje. "Putin se cítí dobře v jakémkoli prostředí, které je pohodlné pro jeho partnery. Nevylučujeme, že bude-li potvrzena předběžná dohoda, uskuteční se na počátku (summitu) setkání obou prezidentů mezi čtyřma očima," řekl kremelský mluvčí.

Besedy státníků mezi čtyřma očima nejsou neobvyklé. Setkání Trumpa s Putinem beze svědků bude ale dle CNN "políčkem kritikům ve Washingtonu a ve spojeneckých metropolích, kteří se styků prezidentů USA a Ruska obávají".

Trump nedávno z ruské anexe Krymu obvinil svého předchůdce ve funkci Baracka Obamu, nikoli Putina, a vyzval k návratu Ruska do skupiny G7. "Když bude sedět u stolu naproti Putinovi, který je zkušeným manipulátorem a vyjednavačem, není vyloučeno, že věci se vydají špatným směrem," varovala bývalá Obamova poradkyně Samantha Vinogradová.

V Evropě navíc vládnou obavy, že ve snaze zapůsobit na ruského vůdce Trump v Bruselu na summitu NATO, který rusko-americkému vrcholnému setkání předchází, zaujme ještě tvrdší postoj, než se očekává. 

Příprava summitu už ve finské metropoli začala. List Iltalehti dnes spekuluje o místu schůzky, v úvahu údajně připadá zámek Kenigstedt ve městě Vantaa nedaleko Helsinek, hotel Hilton Helsinki Kalastajatorppa nebo prezidentský palác či rezidence prezidenta Sauli Niinistöa.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes v Moskvě setkal se skupinou amerických konzervativních kongresmanů, kteří navštívili Rusko krátce před vrcholnou schůzkou Trumpa a Putina v Helsinkách. 

Skupinu, jejíž členové podle amerických médií většinou sympatizují s Trumpovým politickým programem, vede republikánský poslanec z Alabamy Richard Shelby. 

Ten podle agentury TASS řekl Lavrovovi, že helsinský summit by mohl být počátkem nové etapy americko-ruských vztahů. "Pro celý svět bude mnohem lepší, když mezi našimi zeměmi budou méně napjaté vztahy," konstatoval kongresman v narážce na americké protiruské sankce, které jsou v platnosti už čtvrtým rokem. Vyvolal je ruský zábor Krymu a údajné vměšování Moskvy do prezidentských voleb v USA.

Poslanecké kontakty, vážně narušené krymskou krizí, mohou být podle Lavrova obnoveny právě včas, nedlouho před vrcholnou schůzkou v Helsinkách. Ruský ministr je přesvědčen, že američtí zákonodárci v Rusku pocítí i vzrušenou atmosféru světového fotbalového šampionátu, který země do poloviny července hostí. "Mistrovství se může stát součástí pozitivní etapy dějin," řekl šéf ruské diplomacie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou…

04.12.2020 17:24 Aktualizováno Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních…

Republikány rozdělují fámy o spiknutí před volbami v Georgii

04.12.2020 17:19 Americký prezident Donald Trump si ani měsíc po konci hlasování nepřestává stěžovat na …

Úřady vyšetřovaly kvůli korupci dva lidi z okolí Trumpa, zjistil list New…

04.12.2020 16:05 Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti ohledně možných úplatků v Bílém domě výměnou za…

Covidem se ve světě nakazilo už přes 65 milionů lidí

04.12.2020 12:21 Koronavirus se od počátku pandemie celosvětově prokázal u více než 65 milionů lidí, přes 1,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama