Tak hele, Angelo... Trump se obořil na Německo kvůli NATO, hájil schůzku s Putinem

Great Falls (USA) - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek opět kritizoval státy NATO za jejich nedostatečné vojenské rozpočty, obzvláště tvrdě se obořil na Německo. Zároveň hájil svůj vstřícný přístup k šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, se kterým se chce po summitu aliance sejít v Helsinkách.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump na setkání s příznivci v montanském městě Great Falls opět naznačil, že by rád stáhnul americké vojáky z Německa. Vojenská přítomnost USA v Německu, která trvá od konce druhé světové války, je přitom vnímána jako symbol záruk evropské bezpečnosti.

zdroj: YouTube

"Řeknu v NATO: Musíte platit účty," prohlásil o aliančním summitu, který bude příští týden. Dodal, že Evropané díky velkým obchodním přebytkům vydělávají na obchodování s Amerikou, kterou navíc likvidují i v NATO. Řekl, že zatímco USA odvádí ročně na armádu čtyři procenta HDP, Německo jen jedno.

"Řekl jsem, podívej Angelo, nemohu to zaručit, ale chráníme vás, což pro vás znamená mnohem víc než pro naši ochranu," řekl Trump na účet německé kancléřky, jejíž zemi kritizuje za nedostatečné zbrojení a za obchodování, které je pro USA deficitní.

"A pak jdou a uzavřou dohodu o dodávkách plynu a ropy s Ruskem, kterému platí miliardy a miliardy dolarů," uvedl americký prezident. "Takže chtějí chránit před Ruskem, kterému dávají miliardy dolarů a my jsme ti hlupáci, kteří to všechno platí," dodal.

"Víte, prezident Putin je KGB a kdesi cosi," uvedl dále Trump k tomu, co kritici o Putinovi říkají. "Hele, Putin je fajn. Je fajn. Všichni jsme lidé. Jestli budu připravený? Na tyhle věci se připravuju celý život," řekl.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN přijala pakt o uprchlících. ČR hlasovala jinak, než chtěl populistický…

18.12.2018 11:23 Aktualizováno Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který…

Hrozí v roce 2019 konflikt mezi USA a Čínou, Ruskem nebo Íránem? Američtí…

18.12.2018 09:59 Prezident Donald Trump měl zatím ve své funkci vcelku štěstí. Nemusel se totiž vypořádat s žádnou…

Tragédie v Chicagu: Policisté pronásledovali útočníka, na kolejích je…

18.12.2018 08:58 Pronásledování údajného střelce se stalo osudným dvojici amerických policistů, které v pondělí…

Kanadská policie přijala do služby psy z ČR a SR, šéf si je nemůže…

18.12.2018 07:54 Řady policie ve Windsoru na jihovýchodě Kanady rozšířila dvojice psů - Coala z České republiky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama