Západ to má spočítané? Analytik naznačil, jak by vypadal první den války

NÁZOR - Pokud šla Amerika do války, její vojáci, námořníci a piloti měli dlouhou dobu mimořádnou technologickou výhodu, připomíná bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps. Ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century v komentáři pro server Reuters konstatuje, že tyto dny se rychle blíží ke konci.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Shenyang J-31 čínské armády
doporučujeme

Američtí plánovači v nezvyklé pozici

Od Jihočínského moře po východní Evropu, a dokonce i na Korejském poloostrově, američtí velitelé nyní čelí perspektivě války proti nepříteli, který může být schopen nasadit mimořádnou palebnou sílu a nové sofistikované technologie, poukazuje Apps. Dodává, že především konfrontace s Ruskem a Čínou eskaluje rychleji, než se očekávalo, přičemž existuje realistický odhad, že obě země by dokázaly v prvních fázích konfliktu převýšit americké síly dislokované v jejich sousedství.   

"Pentagon stále více znepokojuje rychlé šíření čínských a ruských protilodních a protiletadlových raketových systémů, což staví americké vojenské plánovače do neobvyklé pozice," pokračuje analytik. Připomíná, že naposledy šly americké jednotky do války bez drtivé převahy proti německým nacistickým vojskům v roce 1943 v severní Africe.

Navíc, hybridní a informační válka také přetváří pravidla mezinárodní konfrontace, a to způsobem, který Západ ještě reálně nezvládá, přičemž nástup nových technologií jej činí stále komplexnějším, uvádí ředitel. Odkazuje na oznámení "třetí kompenzační strategii" Pentagonem z roku 2014, které předvídá, že Spojené státy dokážou využít svou technologickou převahu k udržení vojenské výhody, avšak velitelé a analytici stále více předpokládají, že posun v oblastech, jako jsou kybernetické útoky, drony a umělá inteligence, může přinejmenším stejně posloužit americkým nepřátelům, už jen z důvodu, že jsou mnohem ochotnější vyzkoušet je v praxi.

Téměř každý týden přináší nový posun, zdůrazňuje Apps. Poukazuje, že počátkem tohoto měsíce němečtí představitelé obvinili Rusko z údajné série kybernetických útoků zacílených na energetickou síť v zemi, přičemž tato obvinění přišla i z USA. Navíc, televize CNN s odkazem na americký vojenský zdroj tvrdí, že Čína je podezřelá ze série laserových zaměření amerických letounů pohybujících se nad sporným územím ve Východočínském moři, uvádí analytik. Dodává, že Moskva a Peking vinu za tyto události odmítají, což se stává stále větší normou.

"Technologie, které se až do nedávna nacházely pouze v rukou Spojených států a jejich nejbližších spojenců, jsou nyní mnohem rozšířenější," píše ředitel. Jako příklad uvádí gruzínskou válku z roku 2008, kdy Rusko postrádalo podstatnější program vojenských dronů, ale nyní tuto technologii běžně používá v Sýrii i na Ukrajině. Čína - zřejmě za pomoci ukradených plánů - zase zkonstruovala vlastní letouny obtížně zachytitelné radarem a zakázkové nové systémy, například balistické střely specificky určené k útokům na americké letadlové lodě, varuje Apps.

Důsledky budou katastrofální   

Podle analytika je těžké odhadnout, jak dobře by tyto zbraně fungovaly ve válce proti americké armádě, ale je stále jasnější, že USA čelí specifickému problému ve většině oblastí konfrontace. "Zatímco americká armáda zůstává silnější než jakákoliv jiná, je roztříštěná po světě. Zatímco její nepřátelé - ať už Rusko, Čína či menší státy jako Írán a Severní Korea - vyčleňují téměř veškeré své síly k boji ve svém okolí," vysvětluje ředitel. Obává se, že pokud by přišla válka, vojska Spojených států a jejich spojenců by měla podstatnou nevýhodu a dost možná by byla zcela převýšena.

Nadcházející převratné změny mohou situaci dále zhoršit, věští Apps. Poukazuje, že vojenští experti stále více hovoří o závodech ve zbrojení mezi velkými zeměmi v oblasti umělé inteligence, které mohou být v 21. století stejně zásadní, jako byly ty o zisk atomové zbraně během druhé světové války, a někteří američtí představitelé se otevřeně obávají, že USA v tomto závodě mohou zaostávat, jelikož některé velké americké technologické společnosti, například Google, se zdráhají spolupracovat s Pentagonem na vojenských zakázkách.   

Minulý měsíc nejmenovaný americký vojenský představitel na konferenci v Londýně prohlásil, že první země, která na bojišti nasadí elektromagnetickou pulzní zbraň schopnou vyřadit nepřátelské systémy, zcela změní podobu války a zdaleka není jasné, že USA v tomto závodu zvítězí, konstatuje analytik. Dodává, že většina velkých zemí, například Spojené království, věří, že nedávné investice do moderních zbraňových platforem typu letadlové lodě či letouny F-35 jim zajistí výhodu i do budoucna, ale experti se obávají, zda se nová generace technologií - třeba robotická vozidla -  ukáže jako funkční ve velkých konfliktech, kde ji vyspělý nepřítel může být schopen vyřadit z provozu.

"Co je závažnější, západní analytici se obávají, že klíčová státní infrastruktura může být již napadena kybernetickými útočníky, kteří by dokázali vypnout zásadní systémy v první den jakéhokoliv konfliktu," varuje Apps. Konstatuje, že velká míra nejistoty může sama o sobě konflikt přiblížit, jelikož státy obtížně odhadující záměry a schopnosti svého protivníka budou mít tendenci zaútočit první, aby získaly taktickou výhodu.

Spojené státy  a jejich potenciální nepřátelé si nemohou dovolit ignorovat tyto akcelerující trendy a pokud nenajdou alespoň společné východisko k debatě o nich, důsledky budou katastrofální, bije na poplach závěrem analytik.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump pošle 1500 amerických vojáků na Blízký východ

24.05.2019 19:36 Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné.…

Chlípný producent Weinstein dosáhl dohody o odškodnění údajných obětí

24.05.2019 15:05 Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze…

Assange tříští Ameriku. Porušil vlastně zákony?

24.05.2019 10:44 V debatě o nových obviněních australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange hraje…

Vláda bude dražit luxusní auta zabavená zločincům. Za desítky milionů

24.05.2019 10:44 Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama