Nový prezident Mexika si utáhne opasek. Škrty se výrazně dotknou i úředníků

Mexiko - Andrés Manuel López Obrador, který se v prosinci ujme úřadu mexického prezidenta, si hodlá snížit plat na necelou polovinu příjmu svého předchůdce Enriqua Peňi Nieta. Bude měsíčně brát 108.000 peso, tedy zhruba 5707 dolarů (126.252 Kč).

Přidejte svůj názor

Mexiko, ilustrační foto

Během Obradorova šestiletého mandátu si žádný státní úředník nebude moci vydělat více než prezident. Plat současné hlavy státu činí 270.000 peso.

Budoucí prezident také zopakoval sliby ze své volební kampaně, a to že z peněz daňových poplatníků půjde méně prostředků na požitky vysokých vládních úředníků, jako jsou řidiči, tělesní strážci a soukromé zdravotní pojištění. Oficiální prezidentská rezidence se stane kulturním centrem a bývalí prezidenti už nebudou pobírat důchody.

Na indexu vnímání korupce organizace Transparency International je Mexiko 135. López Obrador řekl, že veřejní činitelé budou muset zveřejňovat svůj majetek a korupce bude považována za závažný trestný čin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americký dárek pro Putina? Profesor nešetří kritikou

18.01.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump se brání obvinění, že během své předvolební kampaně i po ní…

Teroristický útok v Bogotě si vyžádal minimálně deset mrtvých

17.01.2019 20:54 Aktualizováno Nejméně devět lidí přišlo dnes v Bogotě o život a několik desítek dalších utrpělo zranění při…

Agresivnější kosmická obrana USA? Pentagon představil novou strategii

17.01.2019 18:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes při návštěvě Pentagonu zveřejnil modernizovanou strategii…

Spojené státy v masovém měřítku odebíraly děti migrantům, ukázal audit

17.01.2019 18:11 Spojené státy odebraly na hranicích s Mexikem příchozím migrantům až o několik tisíc dětí více, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama