Američané si u WTO stěžují na odvetu za cla na ocel a hliník

Washington – Americká vláda podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na cla, která zavedla Evropská unie, Čína, Kanada, Mexiko a Turecko jako odvetu za nová americká cla na dovoz oceli a hliníku. Dohromady uvalily EU a ostatní zmíněné státy cla na americký dovoz v roční hodnotě 24 miliard dolarů (530 miliard Kč), uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor

USA

O stížnosti dnes informoval americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Spojené státy uvalily cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent letos v březnu. Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem května vypršela. Evropská unie v reakci na postup USA začala v červnu uplatňovat cla ve výši 25 procent na americké zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72,4 miliardy Kč).

Lighthizer tvrdí, že americká cla jsou v souladu s pravidly WTO, zatímco odvetná opatření těmto pravidlům odporují. EU a další země však mají zcela opačný názor.

Prezident Donald Trump zavedení cel na dovoz oceli a hliníku zdůvodnil ohrožením národní bezpečnosti. „Kroky, které prezident podnikl jsou plně legitimní a naprosto oprávněné z hlediska amerického práva i mezinárodních obchodních pravidel," uvedl Lighthizer. Teď si stěžuje, že místo aby tyto státy spolupracovaly na řešení společného problému, se někteří obchodní partneři rozhodli zareagovat odvetnými cly, která mají potrestat americké pracovníky, farmáře a podniky.

Spojené státy podle něj podniknou veškeré nutné kroky, aby ochránily své zájmy. Zároveň vyzval obchodní partnery, aby s Trumpovou administrativou konstruktivně spolupracovali při řešení nadměrných kapacit v produkci oceli a hliníku. Kvůli těm nyní čelí kritice především Čína.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová minulý měsíc označila za "směšné" považovat Evropskou unii za hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Evropská unie ale podle ní sdílí americký názor, že Peking prostřednictvím subvencí umožňuje čínským podnikům prodávat výrobky z oceli a hliníku za dumpingové ceny.

Témata: USA | clo | EU | Čína | Kanada | EuroZprávy.cz | Mexiko | Turecko | wto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americký dárek pro Putina? Profesor nešetří kritikou

18.01.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump se brání obvinění, že během své předvolební kampaně i po ní…

Teroristický útok v Bogotě si vyžádal minimálně deset mrtvých

17.01.2019 20:54 Aktualizováno Nejméně devět lidí přišlo dnes v Bogotě o život a několik desítek dalších utrpělo zranění při…

Agresivnější kosmická obrana USA? Pentagon představil novou strategii

17.01.2019 18:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes při návštěvě Pentagonu zveřejnil modernizovanou strategii…

Spojené státy v masovém měřítku odebíraly děti migrantům, ukázal audit

17.01.2019 18:11 Spojené státy odebraly na hranicích s Mexikem příchozím migrantům až o několik tisíc dětí více, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama