Vondráček jednal v Kongresu USA. Chce zlepšit vztahy po vzoru Havla a Clintona

Washington - Předseda české Sněmovny Radek Vondráček se dnes v rámci oficiální návštěvy USA setkal s představiteli Kongresu. Zdůraznil, že zavádění cel na automobilový průmysl by mohlo nepříznivě ovlivnit výdaje na obranu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Radek Vondráček (ANO)

"Snažil jsem se vysvětlovat, jak velmi jsme průmyslová země, jak velký podíl má automobilový průmysl na české ekonomice, a že by nás to opravdu mohlo závažným způsobem poškodit," uvedl Vondráček.

Případné ztráty české ekonomiky způsobené zavedením cel dal do souvislosti s americkým požadavkem na zvyšování obranných rozpočtů členských zemí NATO, které důrazně požaduje šéf Bílého domu Donald Trump.

"Ujistil jsem je, že dostojíme svým závazkům. Na druhou stranu jsem upozornil, že by to (zavedení cel) mohlo vést k celkovému snížení těch prostředků, které bychom měli vynaložit (na obranu)," poznamenal Vondráček.

Cílem návštěvy je rovněž upevnit spojenectví České republiky a Spojených států. Vztahy obou zemí jsou podle Vondráčka vynikající, nicméně by bylo dobré je podpořit návštěvou na vysoké úrovni. "Řešili jsme, zda by bylo možné uskutečnit návštěvu na podzim. To jsou samozřejmě věci, které se řeší diplomaticky a složitě. Nemám konkrétní výsledek, ale jistě pomůže, že předseda Sněmovny o tom zde mluvil," řekl.

Vazbu mezi Českem a USA pomohla podle Vondráčka vybudovat i osobní přátelství, například mezi bývalými prezidenty Václavem Havlem a Billem Clintonem. 

Vondráček je přesvědčený, že Česká republika může být pro Spojené státy dobrým ekonomickým partnerem. "Jsme země s nejnižší nezaměstnaností v Evropě, máme stabilní růst HDP, lidé od nás neodcházejí, ale spíše přicházejí. Je potřeba se umět pochválit," míní šéf dolní komory.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útěk před bídou nevyšel. Karavana migrantů se vrátila do Hondurasu

20.10.2018 21:55 Guatemalský prezident Jimmy Morales dnes oznámil, že se asi 2000 členů honduraské "karavany…

Trollka chtěla nabourat volby v USA? Obvinění rozlítilo ruského diplomata

20.10.2018 19:59 Aktualizováno Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes kritizoval Spojené státy za páteční…

Ztrestat Saúdy za vraždu novináře? USA v ošemetné situaci, celý svět vře

20.10.2018 18:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího…

V Kolumbii zahynuli čtyři vojáci. Spadl s nimi vrtulník při zásahu proti…

20.10.2018 17:32 Čtyři kolumbijští vojáci zahynuli při zřícení armádního vrtulníku na západě země. O život přišli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama