Trump chystá nový úder? Právnička prozradila, kdo se ocitl v hledáčku

NÁZOR - V hledáčku Trumpovy administrativy se ocitl nový cíl - ohrožené druhy. S tímto varování vystoupila v komentáři pro server CNN právnička, aktivistka a publicistka Jill Filipovićová. Poukazuje, že americké ministerstvo vnitra pod vedením Ryana Zinkeho plánuje ustoupit zájmům velkého byznysu, který sleduje jen okamžité masivní zisky, umožnit devastaci americké krajiny a otevřít dveře k decimaci vzácných divoce žijících živočišných druhů.

Donald Trump

Republikánský útok na vědu

Zákon o ohrožených druzích přijatý v USA v roce 1973 za silné podpory napříč politickým spektrem, se nyní ocitl pod pomyslným ostřím americké vlády, konstatuje aktivistka. Vysvětluje, že v důsledku toho mohou nad potřebnou ochranou země, která patří všem a žijí v ní divoká zvířata, převážit zájmy těžařských, zemědělských a dřevařských firem.

"Pokud si myslíte, že to je špatná myšlenka, je nyní dobrý čas dát to vědět republikánským zákonodárcům a jejich korporátním podporovatelům," pokračuje Filopovićová. Podotýká, že republikáni na uvedeném plánu pracují již dlouho a celá desetiletí vedou kampaň s cílem podkopat důvěru voličů ve vědu, což se jim velice daří.

I ti v sociálních otázkách nejkonzervativnější ekonomičtí partneři USA se shodují, že klimatická změna je skutečností a je třeba chránit životní prostředí pro další generace, uvádí právnička. Dodává, že ve Spojených státech tomu tak není a polovina tamních obyvatel žije v iluzi, že lidstvo může s krajinou, faunou a florou dělat vše, co se mu zlíbí, a z nějakého zázračného důvodu to negativně nepostihne nás, naše děti ani naše vnuky.

Navrhované změny zákona o ohrožených druzích korespondují s těmito protivědeckými náladami, domnívá se aktivistka. Vysvětluje, že hodlají především drasticky omezit roli vědců při identifikaci ohrožených druhů, jelikož zamýšlené úpravy by upřednostnily názor zákonodárců před hlubokým výzkumem a závěry expertů.

Američtí politici by podle právničky také nově mohli posuzovat, zda přežití konkrétních rostlinných a živočišných druhů a práva lidí těžit z četných přínosů vyváženého a pestrého ekosystému stojí nad finančními zájmy. "Vzácné druhy rostlin a vlci obecní za sebou nemají lobbisty, velké ropné společnosti ano, a ty platí značné peníze, aby dostaly politiky na svou stranu, a tak mohly plundrovat životní prostředí a vydělat více peněz," píše Filopovićová.

I lidé závisí na ekosystému

Aktivistka pokládá řečnickou otázku, zda bude ve prospěch zvířat a jejich životního prostředí, či naopak lidí disponujících penězi, pokud volení představitelé, jejichž stranické pokladny jsou plněny korporacemi, budou činit rozhodnutí, která dříve náležela vědcům a výzkumníkům.

Vědci vědí, že ekosystémy jsou křehké a jejich přežití závisí na pečlivé vyváženosti, což mnoho politiků záměrně ignoruje, upozorňuje právnička. Poukazuje, že ochranáři se nesnaží zachránit konkrétní druh slimáka či kapradiny, protože jde o jejich fetiš, ale ohrožené druhy   se chtějí zachovat, jelikož jde o součást širšího biomu, jehož obyvatelé na sobě závisí.

To platí i pro lidi, kteří jsou také součástí ekosystému, varuje Flipovićová. Zdůrazňuje, že pokud tento systém, nebo některé jeho součásti zmizí, může to spustit sestupný dominový efekt, který vymýtí či ohrozí další druhy a nakonec ovlivní dodávky potravin pro lidi  na naši bezpečnost, přičemž takové dopady nelze vždy ihned předvídat.   

Toto krátkodobé myšlení, které se odráží v návrzích Trumpovy administrativy snažících se "vykuchat" zákon o ohrožených druzích, je podle aktivistky poháněno "nenasytnou chamtivostí", která neovlivňuje jen nějaké vydry a pytlonoše, ale prodává i budoucnost Spojených států a tamní krajiny, na níž závisí osud běžných lidí bez hromady peněz, kterými by mohli nadbíhat politikům.

"A děje se tak ve prospěch malé hrstky," kritizuje Flipovićová. Deklaruje, že Američané si již zvykli očekávat krátkozrakost a srdcervoucí opatření od Trumpovy administrativy, ale nyní  by se měli ozvat a zamýšlenému scénáři zabránit.  

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 16:34 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama