Obviňování Ruska? Něco zde nesedí, tvrdí Bushův muž

NÁZOR - "Překlopilo Rusko volby z roku 2016 ve prospěch Donalda Trumpa?" ptá se Christian Whiton. Bývalý zmocněnec pro lidská práva americké administrativy George W. Bushe, který momentálně působí v think tanku Center for the National Interest, se pokusil na uvedenou otázku odpovědět v komentáři pro server Nationala Interest.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ruská vlajka

Kapka v oceánu

Whiton odkazuje na nedávný článek známého komentátora Ala Hunta, který uvedl, že navzdory tvrzení většiny republikánu existují závažné důkazy o silném dopadu ruských zásahů a s odkazem na mnoho expertů obeznámených s případem naznačil, že Rusko skutečně přineslo Trumpovi kýžený rozdíl.

Hunt svá tvrzení opřel o reportáž televize NBC, šéfa rozvědky z Obamovy éry Jamese Clappera a "mocnou akademickou podporu" antitrumpovské profesorky, kritizuje Whiton. Připomíná, že chystaná kniha uvedené akademičky nese název "Kyberválka: Jak ruští hackeři a trollové pomohli zvolit prezidenta" a její teze denně přebírají levicoví novináři a komentátoři, kteří stále více prezentují jako fakt názor, že Rusko "hackuje" americkou demokracii.  

"Ne tak rychle," pokračuje Whiton. Zdůrazňuje, že o ruské snaze ovlivnit volby z roku 2016 víme to, že byla malá - například únorová zpráva vyšetřovatele Roberta Muellera uvádí, že ruští operativci působící na sociálních sítích disponovali měsíčním rozpočtem ve výši 73 milionů rublů, tedy přibližně 1,25 milionu dolarů, což je o více než polovinu méně, než utratil sanfranciský starosta za svou předvolební kampaň.

Další experti poukazují, že Moskva nepodporovala pouze Trumpa, ale i další kampaně, například Black Lives Matter i protitrumpovské protesty, uvádí Whiton. Připomíná, že podle Facebooku ruští operativci utratili ještě méně, pod 100 tisíc dolarů, zatímco jen Trump a jeho protikandidátka Hillary Clintonová vynaložili za kampaň na uvedené sociální síti 81 milionů dolarů, přičemž ředitel Trumpovy digitální kampaně dokonce hovoří o 100 milionech dolarů a lépe financovaná kampaň Clintonové stála zřejmě ještě více.

"Jinými slovy, ruské digitální aktivity byly pověstnou kapkou v oceánu," deklaruje Whiton. Tvrdí, že ať Moskva utratila 100 tisíc dolarů, jak tvrdí Facebook, nebo 1,25 milionu, jak uvádí Mueller, je přehnané tvrdit, že by to mohlo mít podstatný dopad na prezidentskou kampaň, za níž dva hlavní kandidáti utratili přes 1,5 miliardy dolarů.

Dvě dominantní americké politické strany navíc dle Whitona dokážou zřejmě oslovit klíčové voliče mnohem lépe. Stojí za to rovněž srovnat ruský rozpočet s jinými prostředky mezinárodního politického boje, poukazuje Bushův muž. Připomíná, že v době války idejí mezi USA a SSSR, Moskva vynakládala podstatné prostředky na "aktivní opatření", například promoskevské vysílání či financování mírových skupin na Západě, především těch protestujících proti rozmístění amerických jaderných zbraní v Evropě.   

Zlaté sovětské časy

Zástupce ředitele CIA později vypověděl, že Moskva jen v roce 1982 utratila 3-4 miliardy dolarů za snahy ovlivnit politické systémy na Západě, což je při započítání inflace zhruba 8-10 miliard dolarů, konstatuje Whiton. Naznačuje, že "moskevští političtí válečníci" dnes musejí vzpomínat na staré dobré časy, jelikož současná ruská vlajková loď, televize RT, má podle loňské zprávy amerického Národního zpravodajství celosvětový rozpočet 190 milionů dolarů

Washington si v tomto směru vede od konce studené války lépe, především co se týká vysílání zaměřeného na Rusko, které je financováno americkou vládou, pokračuje Whiton. Zmiňuje Rádio Svobodná Evropa s letošním rozpočtem 100 milionů dolarů, které loni začalo vysílat nonstop v ruštině.

Americká vláda dá letos také 14 milionů dolarů stanici Hlas Ameriky na nejrůznější aktivity v euroasijském prostoru, zmiňuje Whiton. Dodává, že "strýček Sam" věnuje letos 170 milionů dolarů nadaci National Endowment for Democracy, přičemž její výroční zpráva za loňský rok hovoří o 90 programech, které mají ovlivnit politické a informační prostředí v Rusku, jejichž náklady dosáhly 6,3 milionu dolarů.

"Pochopitelně, není morální rovnítko mezi moskevskými aktivitami politické války a těmi našimi," zdůrazňuje Whiton. Tvrdí, že americké informační operace se zaměřují na vysílání a šíření pravdy, zatímco Moskva se nestydí podvádět, americké aktivity podporují liberály, zatímco ruské finance přijímají především politici loajální Moskvě.

Shrnutí podle Whitona nicméně zní, že není zdaleka jisté, zda ruské akce měly skutečný dopad na americké volby v roce 2016. Liberálové chtějí věřit, že tomu tak bylo, ale podléhají iluzi a nedokážou se z volební porážky poučit, což budou muset učinit, pokud chtějí opět v USA vládnou, uzavírá Bushův muž.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

Trump se chce setkat s vůdcem KLDR Kimem na konci února

18.01.2019 21:51 Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února,…

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama