"Lhal a stavěl se nad zákon." Žalobci se u soudu tvrdě pustili do Manaforta

Alexandrie (Virginie, USA) - V úterý začal soud s Paulem Manafortem, někdejším šéfem volebního štábu Donalda Trumpa. Je obviněn z podvodů a ze zatajení desítek milionů dolarů. Lhal s stavěl se nad zákon, řekli zástupci prokuratury v úvodní řeči.

Přidejte svůj názor

Vlajka USA
doporučujeme

Proces je v médiích vnímán jako test týmu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který vyšetřuje případné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016.

"Muž v této soudní síni si myslel, že se na něj zákon nevztahuje - ani daňový zákon, ani bankovní zákon," prohlásil státní žalobce Uzo Asonye. Za jeden z důkazů označil luxusní obleky či další drahé věci, na které oficiálně přiznané Manafortovy příjmy nemohly stačit.

Soudce si ale na snahu státních žalobců soustředit se na Manafortův extravagantní život v luxusu stěžoval. "Pan Manafort není souzen za životní styl. Není zločin být bohatý," poznamenal Thomas Selby Ellis. Soudce také prokurátory varoval, aby se zdrželi pejorativního výrazu "oligarcha", protože naznačuje, že se Manafort sdružoval s "opovrženíhodnými lidmi a tedy sám je opovrženíhodný", a to se mu nejeví americké.

Proces začal výběrem šesti porotců, šesti porotkyň a čtyř náhradníků, který proběhl v netypicky rychlém čase několika hodin. Manafortův obhájce poté ve své úvodní řeči prohlásil, že jeho klient učinil chybu, když důvěřoval dalšímu bývalému Trumpovu spolupracovníkovi a svému dlouholetému obchodnímu partneru Ricku Gatesovi. Ten byl podle obhajoby strůjcem podvodů, z nichž prokuratura viní Manaforta. Sám Gates se ke svému podílu na vině již přiznal a s Muellerem spolupracuje.

Manafort je v tomto procesu obviněn ze zatajení desítek milionů dolarů, které získal v roli poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého lidovým povstáním v únoru 2014, jakož i daňových a bankovních podvodů.

Žalobci se chystají během procesu předvést 35 svědků a předložit na pět stovek důkazů, které podle nich svědčí o Manafortově vině. Celkem může být odsouzen k desítkám let za mřížemi. Podle některých expertů však není vyloučeno, že mu Trump případný trest zmírní či promine.

Manafort čelí rovněž obvinění v souvislosti s tím, že utajil své působení v roli poradce bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Soud v této věci začne v září.

Prezident Donald Trump, který dnes na twitteru vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, aby bezodkladně zastavil pátrání po údajném ruském vlivu na americké prezidentské volby, se v dalším ze svých tweetů zastal Manaforta. S ním se podle něj zachází hůře, než s legendárním šéfem gangsterů v éře prohibice Alem Caponem, zvaným Veřejný nepřítel č. 1.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

18.06.2019 21:05 Aktualizováno Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy…

Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

18.06.2019 18:58 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil…

USA investují závratnou částku do ukrajinské armády

18.06.2019 18:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun),…

Vyhrotí se spor o cla? Trump se dočkal, setká se se Si Ťin-Pchingem

18.06.2019 17:19 Americký prezident Donald Trump se příští týden na okraj summitu velkých ekonomik G20 v Japonsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama