Senát USA schválil vojenský rozpočet ve výši 716 miliard dolarů

Washington - Poměrem 87 hlasů ku desíti dnes americký Senát schválil rozpočet pro armádu na příští finanční rok. Zákon o vojenském rozpočtu počítá s výdaji ve výši 716 miliard dolarů (15,7 bilionu korun) a umožňuje růst platů vojáků v průměru o 2,6 procenta.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.

Jde o největší přilepšení za posledních devět let, napsala agentura AP. 

Rozpočet dostane k podpisu americký prezident Donald Trump, neočekává se ale, že by měl nějaké výhrady. Zákon sice nevyčleňuje prostředky pro vytvoření samostatných "vesmírných sil", což Trump letos několikrát avizoval, ale umožňuje uspořádání vojenské přehlídky, kterou by prezident rád viděl v listopadu ve Washingtonu.

Rozpočtový zákon dále obsahuje například ostře sledovaný paragraf zmocňující hlavu státu, aby zrušila sankce proti zemím, které si v minulosti opatřily ruské zbraně, ale nyní mají zájem o zbraně americké.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) uvádí, že cílem nového rozpočtu je odpovědět na některé kroky Číny, jako je například zvýšená aktivita vojáků v Jihočínském moři nebo snaha získat nejmodernější americké technologie. AP ale uvádí, že schválené kompromisní znění zákona poněkud otupilo postihy vůči čínskému telekomunikačnímu gigantu ZTE a neobnovuje opatření, která by omezila jeho nákupy amerických součástek.

Zákon o rozpočtu "je odrazem rostoucího konsensu v Kongresu a mezi zástupci bezpečnostních složek, že svět vstupuje do nové éry rivality velmocí, v níž musí Spojené státy přidat, aby se mohly měřit s Čínou a Ruskem", napsal WSJ.

Deník se odkazuje mimo jiné na zveřejněnou sumarizaci zákona, podle níž se Čína snaží prostřednictvím "modernizace armády, vlivových operací a predátorských ekonomických praktik" tlačit na své sousedy s úmyslem přetvořit indo-pacifickou oblast k vlastnímu prospěchu.

Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu reagoval slovy, že schválení zákona vážně poškodí důvěru mezi Pekingem a USA. Naopak republikánský senátor Marco Rubio rozpočet nepodpořil, protože jej považoval za příliš mírný ve vztahu k Číně. 

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sponzoroval Trumpovu kampaň obchod s lidmi? Kongres vyšetřuje prezidentův…

18.03.2019 21:32 Dva výbory Sněmovny reprezentantů USA ovládané demokraty požádaly federální vyšetřovatele, aby se…

Pády letadel se Boeingu nevyplácí, stejně tak mu padají akcie

18.03.2019 19:04 Akcie americké strojírenské společnosti Boeing zůstávají pod tlakem kvůli dvěma nehodám letounů 737…

O čem si na Facebooku nepočtete? Společnost trápí nedostatek lokálních…

18.03.2019 18:30 Snahu americké internetové společnosti Facebook poskytovat uživatelům lokální zprávy komplikuje…

Politické zemětřesení ve Venezuele: Maduro oznámil rozsáhlé změny ve své…

18.03.2019 08:45 Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil rozsáhlé změny ve svém kabinetu, které zdůvodnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama