Úřadům USA zůstalo 550 dětí přistěhovalců. Deportované rodiče nelze najít

Washington - Ve Spojených státech čeká na připojení ke svým rodinám stále přes 500 dětí přistěhovalců. Podle agentury Reuters mají úřady problém najít rodiče, z nichž někteří už v USA nejsou.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

USA

Prezident Donald Trump v květnu zpřísnil postup proti nelegální migraci a nařídil přistěhovalcům po přechodu hranice odebírat děti. Odtrženo od svých rodin se ocitlo až 2500 dětí. Minulý týden bylo v péči úřadů ještě 572 dětí, tento týden jejich počet klesl nepatrně, pouze na 559.

USA od praxe rozdělování rodin upustily 20. června a soudce Dana Sabraw nařídil, že rodiny musí být sjednoceny do 30 dní. Většina dětí se s rodiči shledala v červenci, ale část zbývajících je stále v péči úřadů. Rodiče mnohých z nich byly totiž mezitím z USA odvezeni do Guatemaly a Hondurasu. Vláda ve čtvrtek přiznala, že není schopna uzavřít plán na navrácení 386 dětí, jejichž rodiče už jsou mimo USA.

Americká unie občanských práv (ACLU) se s vládou kvůli přístupu k migrantům soudí. Oznámila, že se s pomocí několika charit snaží rodiče vyhledat, avšak vláda podle ní poskytuje informace příliš pomalu. Také soudce Sabraw tempo, s nímž vláda v této věci postupuje, označil za "nepřijatelné".

Zájem vzbudil také případ matky a dcery ze Salvadoru, které byly z USA deportovány v době, kdy ještě neskončil jejich odvolací proces proti zamítnutí azylu. Do USA se uchýlily, aby unikly sexuálnímu násilí. U soudu je zastupuje ACLU.

Federální soudce Emmet Sullivan ale rozhodl, že se ženy musejí do USA vrátit, jelikož soudci stále jejich případ projednávají. Podle vyjádření zástupce ministerstva vnitřní bezpečnosti po příletu do San Salvadoru proto ženy nastoupily cestu zpět do USA. Patří ke skupině dalších žen a dětí, které u soudu zastupuje ACLU. Všechny uprchly přes sexuálním násilím, a přesto jim hrozí deportace. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americký dárek pro Putina? Profesor nešetří kritikou

18.01.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump se brání obvinění, že během své předvolební kampaně i po ní…

Teroristický útok v Bogotě si vyžádal minimálně deset mrtvých

17.01.2019 20:54 Aktualizováno Nejméně devět lidí přišlo dnes v Bogotě o život a několik desítek dalších utrpělo zranění při…

Agresivnější kosmická obrana USA? Pentagon představil novou strategii

17.01.2019 18:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes při návštěvě Pentagonu zveřejnil modernizovanou strategii…

Spojené státy v masovém měřítku odebíraly děti migrantům, ukázal audit

17.01.2019 18:11 Spojené státy odebraly na hranicích s Mexikem příchozím migrantům až o několik tisíc dětí více, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama