Kostarický nejvyšší soud uznal homosexuální sňatky, aktivistka se přesto zlobí

San José - Kostarický nejvyšší soud tento týden rozhodl ve prospěch homosexuálních sňatků. Parlament má nyní 18 měsíců na to, aby přijal příslušný zákon umožňující sňatky osob stejného pohlaví.

Přidejte svůj názor

homosexualita, ilustrační foto

Kostarický soud sice rozhodl, že zakazovat homosexuální sňatky je neústavní, ve lhůtě dané parlamentu k přijetí příslušného zákona ale takové sňatky nebude možné uzavírat. I když poslanci v dané lhůtě zákon nepřijmou, budou takové sňatky po uplynutí lhůty automaticky možné, vysvětlil středeční verdikt soudce nejvyššího soudu.

"Soud řekl: ano, porušují se lidská práva, ale budeme je porušovat dál, nejméně 18 měsíců," interpretovala verdikt aktivistka Margarita Salasová španělskému serveru eldiario.es.

Soud rozhodoval o dvou stížnostech na neústavnost příslušných článků kostarické legislativy, které zakazují svazky osob stejného pohlaví. 

Jeden ze soudců nejvyššího soudu na tiskové konferenci uvedl, že verdikt je v souladu s lednovým rozhodnutím Meziamerického soudu pro lidská práva (CIDH). Podle něj musejí signatáři americké konvence o lidských právech zaručit stejná práva všem, tedy umožnit i sňatky homosexuálů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útěk před bídou nevyšel. Karavana migrantů se vrátila do Hondurasu

20.10.2018 21:55 Guatemalský prezident Jimmy Morales dnes oznámil, že se asi 2000 členů honduraské "karavany…

Trollka chtěla nabourat volby v USA? Obvinění rozlítilo ruského diplomata

20.10.2018 19:59 Aktualizováno Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes kritizoval Spojené státy za páteční…

Ztrestat Saúdy za vraždu novináře? USA v ošemetné situaci, celý svět vře

20.10.2018 18:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího…

V Kolumbii zahynuli čtyři vojáci. Spadl s nimi vrtulník při zásahu proti…

20.10.2018 17:32 Čtyři kolumbijští vojáci zahynuli při zřícení armádního vrtulníku na západě země. O život přišli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama