Trump si pochvaloval telefonát s Macronem, mezi státníky je ale znát napětí

Washington/Paříž - Americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Podle vyjádření Bílého domu probrali "širokou paletu obchodních a bezpečnostních otázek".

Přidejte svůj názor

Donald Trump

"Měl jsem velmi dobrý hovor s Emmanuelem Macronem, prezidentem Francie. Probrali jsme různá témata, zejména bezpečnost a obchod," napsal na twitter Trump, který je na dovolené ve svém golfovém klubu ve státě New Jersey. 

Elysejský palác reagoval vlastním stručným komuniké, podle něhož Trump a Macron mluvili o Sýrii, Íránu a izraelsko-palestinském konfliktu. Prohlášení mezi tématy rozhovoru neuvádělo obchod, napsala agentura Reuters.

Obchod je nyní zdrojem třenic mezi USA a EU, a to v důsledku Trumpova rozhodnutí uvalit cla na dovoz hliníku a oceli z Francie a dalších zemí. EU reagovala zavedením cel na vybrané americké zboží. Trump také hrozil zavedením cel na automobily dovážené z EU.

Mezi Macronem a Trumpem panuje napětí kvůli odstoupení Washingtonu od jaderné dohody s Íránem a obnovení hospodářských sankcí vůči islámské republice. Ostatní strany dohody včetně Francie chtějí principy sjednané v roce 2015 respektovat i nadále a EU vyzývá evropské firmy, aby se americkým sankcím nepodřizovaly. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův nukleární hazard nemíří na Moskvu. Rakety míří na úplně jiný stát

22.10.2018 19:05 Komentář - Vypadá to jako nějaký filmový remake. Téměř čtyřicet let poté, co prezidenti Ronald…

USA jsou v pozoru před karavanou migrantů. Trump vydal rozkaz armádě

22.10.2018 16:02 Aktualizováno Asi tři tisíce migrantů, většinou Hondurasanů, kteří míří od hranic Mexika s Guatemalou ke Spojeným…

U ostrova Vancouver udeřilo silné zemětřesení

22.10.2018 08:57 U západního pobřeží Kanady zaznamenali zemětřesení o síle 6,7 stupně.

Prezidentské volby rozštěpily Brazílii. Do ulic vyšli odpůrci i fanoušci …

22.10.2018 08:21 Tisíce lidí vyšly v neděli do ulic v řadě brazilských měst vyjádřit podporu prezidentskému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama