350 deníků se sešikovalo proti Trumpovi. Senát USA média podpořil

New York - List The Boston Globe minulý týden vyzval deníky v USA, aby odsoudily "špinavou válku" prezidenta Donalda Trumpa proti médiím. Iniciativa se setkala s velkým ohlasem. Téměř 350 novin dnes vydá úvodníky, ve kterých budou bránit svobodu tisku.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Noviny, ilustrační foto

Republikán Trump často útočí na média, která ho neoslavují. Kritické zprávy vůči své osobě označuje za fake news. Loni v únoru prezident na twitteru napsal, že "média zveřejňující falešné zprávy nejsou mým nepřítelem, jsou nepřítelem amerického lidu!". Konkrétně přitom zmínil list The New York TImes a televize NBC, ABC, CBS a CNN.

List The Boston Globe dnes ve svém úvodníku nazvaném Novináři nejsou nepřátelé lidu zdůrazňuje, že svoboda tisku je základním americkým principem již více než 200 let. Podle listu The New York Times Trumpovy útoky ohrožují demokracii. Miami Herald v toto souvislosti zase zmiňuje, že "za nepřátele lidu kdysi nacisté označovali Židy". V lednu republikánský senátor Jeff Flake uvedl, že Trump si osvojil despotický jazyk diktátora Josifa Stalina.

Z mimoevropských deníků se k akci připojil například The Guardian. "Donald Trump není prvním americkým prezidentem, který útočí na tisk nebo který má pocit, že s ním (tisk) jedná nečestně. Je ale prvním, který vypadá, že má promyšlenou a konzistentní politiku podkopávání, delegitimizace a dokonce ohrožení práce tisku," stojí v úvodníku britského listu.

Ne všechna americká média jednotný postup proti Trumpovi vítají. Podle komentáře zveřejněném v serveru Politico podobná akce jen potvrzuje stížnosti prezidenta na mediální komplot, který koordinovaně útočí proti jeho osobě. K akci se nepřipojil ani list Wall Street Journal. San Francisco Chronicle v úvodníku napsal, že jednou z jeho nejcennějších hodnot je nezávislost a účast v davu se mu protiví. Redaktor listu The Detroit News Nolan Finley napsal, že příliš mnoho novinářů vkládá do zpravodajství své názory a komentáře kamufluje jako vysvětlující kontext. 

Trump na twitteru reagoval, že "prolhaná média jsou opoziční stranou," což je pro Ameriku špatné. "My ale vítězíme," je přesvědčen prezident.

Senát USA novináře podpořil, odmítl tvrzení o nepřátelích lidu

Senát dnes jednomyslně schválil rezoluci na podporu svobodného tisku, v níž vyhlásil, že média nejsou nepřáteli lidu. Nezávaznou rezoluci senátoři schválili aklamací, tedy obecným souhlasem, nikoli jmenovitým hlasováním. Bílý dům zatím na krok horní kongresové komory nereagoval.

"Přísahali jsme. že budeme podporovat a chránit ústavu včetně jejího prvního dodatku (o svobodě slova a tisku)," prohlásil demokratický senátor Brian Schatz, který text rezoluce navrhl. "Každý senátor dnes svou přísahu potvrdil tím, že vyslal zprávu o podpoře prvního dodatku, o podpoře svobody tisku tváří v tvář útokům," řekl Schatz.

Označení médií jako "nepřátel lidu" se v poslední době stalo častou součástí Trumpova slovníku. Prezident na "falešná média" opakovaně útočí a obviňuje je, že podrývají jeho autoritu, straní opozici a zpochybňují jeho volební vítězství. 

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočníci v americkém městě Syracuse stříleli po truchlících lidech, pět…

21.09.2018 07:27 Aktualizováno New York - Při střelbě v americkém městě Syracuse ve státě New York bylo ve čtvrtek večer…

Asistentka Alexa od Amazonu bude polidštěna

21.09.2018 00:34 Seattle (USA) - Amazon chce polidštit svou digitální asistentku Alexu a učinit ji uživatelsky…

Střelba u Baltimoru: Mladá žena zabila tři lidi, pak se střelila do hlavy

20.09.2018 22:50 Aktualizováno Baltimore - Tři oběti na životech a tři zraněné si dnes vyžádala střelba v obci Perryman v…

Na dálnici v Arizoně se čelně srazila auta. Devět mrtvých, z toho pět…

20.09.2018 21:49 Phoenix - Devět lidí dnes zahynulo při čelní srážce dvou automobilů na dálnici v americkém státě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama