350 deníků se sešikovalo proti Trumpovi. Senát USA média podpořil

New York - List The Boston Globe minulý týden vyzval deníky v USA, aby odsoudily "špinavou válku" prezidenta Donalda Trumpa proti médiím. Iniciativa se setkala s velkým ohlasem. Téměř 350 novin dnes vydá úvodníky, ve kterých budou bránit svobodu tisku.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Noviny, ilustrační foto

Republikán Trump často útočí na média, která ho neoslavují. Kritické zprávy vůči své osobě označuje za fake news. Loni v únoru prezident na twitteru napsal, že "média zveřejňující falešné zprávy nejsou mým nepřítelem, jsou nepřítelem amerického lidu!". Konkrétně přitom zmínil list The New York TImes a televize NBC, ABC, CBS a CNN.

List The Boston Globe dnes ve svém úvodníku nazvaném Novináři nejsou nepřátelé lidu zdůrazňuje, že svoboda tisku je základním americkým principem již více než 200 let. Podle listu The New York Times Trumpovy útoky ohrožují demokracii. Miami Herald v toto souvislosti zase zmiňuje, že "za nepřátele lidu kdysi nacisté označovali Židy". V lednu republikánský senátor Jeff Flake uvedl, že Trump si osvojil despotický jazyk diktátora Josifa Stalina.

Z mimoevropských deníků se k akci připojil například The Guardian. "Donald Trump není prvním americkým prezidentem, který útočí na tisk nebo který má pocit, že s ním (tisk) jedná nečestně. Je ale prvním, který vypadá, že má promyšlenou a konzistentní politiku podkopávání, delegitimizace a dokonce ohrožení práce tisku," stojí v úvodníku britského listu.

Ne všechna americká média jednotný postup proti Trumpovi vítají. Podle komentáře zveřejněném v serveru Politico podobná akce jen potvrzuje stížnosti prezidenta na mediální komplot, který koordinovaně útočí proti jeho osobě. K akci se nepřipojil ani list Wall Street Journal. San Francisco Chronicle v úvodníku napsal, že jednou z jeho nejcennějších hodnot je nezávislost a účast v davu se mu protiví. Redaktor listu The Detroit News Nolan Finley napsal, že příliš mnoho novinářů vkládá do zpravodajství své názory a komentáře kamufluje jako vysvětlující kontext. 

Trump na twitteru reagoval, že "prolhaná média jsou opoziční stranou," což je pro Ameriku špatné. "My ale vítězíme," je přesvědčen prezident.

Senát USA novináře podpořil, odmítl tvrzení o nepřátelích lidu

Senát dnes jednomyslně schválil rezoluci na podporu svobodného tisku, v níž vyhlásil, že média nejsou nepřáteli lidu. Nezávaznou rezoluci senátoři schválili aklamací, tedy obecným souhlasem, nikoli jmenovitým hlasováním. Bílý dům zatím na krok horní kongresové komory nereagoval.

"Přísahali jsme. že budeme podporovat a chránit ústavu včetně jejího prvního dodatku (o svobodě slova a tisku)," prohlásil demokratický senátor Brian Schatz, který text rezoluce navrhl. "Každý senátor dnes svou přísahu potvrdil tím, že vyslal zprávu o podpoře prvního dodatku, o podpoře svobody tisku tváří v tvář útokům," řekl Schatz.

Označení médií jako "nepřátel lidu" se v poslední době stalo častou součástí Trumpova slovníku. Prezident na "falešná média" opakovaně útočí a obviňuje je, že podrývají jeho autoritu, straní opozici a zpochybňují jeho volební vítězství. 

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nauertová odmítla funkci velvyslankyně USA při OSN

17.02.2019 08:36 Bývalá mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová odmítla nominaci do funkce…

Sanders chce nahradit Trumpa. Bude kandidovat na prezidenta

17.02.2019 08:31 Nezávislý senátor Bernie Sanders natočil video, v němž oznamuje kandidaturu v prezidentských…

USA v krizi? Zikkurat lží, zní z Washingtonu

17.02.2019 00:01 Je těžké vyzdvihnout jedinou událost doprovázející dosavadní prezidentství Donalda Trumpa, která je…

Kostarika vyhostila ze země venezuelské diplomaty

16.02.2019 18:53 Kostarika vyhostila ze země diplomatický personál zastupující vládu venezuelského prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama