USA masivně zbrojí. Není to nic platné, tvrdí analytik

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump dne 13. srpna podepsal na vojenské základně Fort Drum zákon o národní obraně pro rok 2019, který vyčleňuje na vojenské účely 717 miliard dolarů (přes 15 bilionů korun), což představuje meziroční nárůst o 20 miliard dolarů, poukazuje analytik Jake Grant z konzultační společnosti Atlas Network. V komentáři pro server National Interest varuje, že navzdory masivnímu navýšení finančních prostředků Pentagon ignoruje četné návrhy, které by jeho hospodaření zefektivnily a daňovým poplatníkům ušetřily miliardy dolarů.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

U.S. Air Force F-22 Raptor

Návrhy jsou ignorovány

V roce 2017 vynaložily Spojené státy na obranu téměř 600 miliard dolarů, což představuje oproti předchozím letům skoro dvacetiprocentní narůst, uvádí Grant. Poukazuje, že pokud by byla zavedena jen třetina reforem navržených generální inspekcí ministerstva obrany, ušetřily by se více než 2 miliardy dolarů.

"Celkově je zde přes patnáct stovek otevřených úsporných návrhů, které ministerstvo obrany neřeší, ačkoliv jejichž realizace by ušetřila miliardy," píše analytik. Konstatuje, že v roce 2017 Pentagon úspěšně provedl necelou třetinu z 1.298 doporučení, jejichž počet se každým rokem zvyšuje, přičemž více než pět desítek z nich nebylo realizováno ani po více než pěti letech.

Ačkoliv ministerstvo obrany dostává každoročně více prostředků, zcela ignoruje požadavky na změny, které by posílily jeho efektivitu a finanční stabilitu, kritizuje Grant. Tvrdí, že vojenští jestřábi rok od roku prosazují masivní nárůst výdajů, který je však stěží obhajitelný, pokud na realizaci čekají tisíce úsporných opatření doporučených Pentagonu.

Tato doporučení jsou jednoduše dostupná, existuje dokonce pětisetstránková zpráva, která je vyjmenovává a řadí dle priority, poukazuje analytik. Dodává, že doporučení s vysokou prioritou zahrnují například přehodnocení neadekvátně vysokých plateb za práci kontraktorů či fixní řízení dohledu nad lékařskými zařízeními.

Každý z uvedených návrhů má několik stran, je podrobný a obsahuje různé návrhy řešení, vysvětluje Grant. Odkazuje také na soubor doporučení sestavený americkým Institutem pro reformu výdajů, který čítá přes osm desítek návrhů v šesti kategoriích a má sloužit Trumpově administrativě a členům Kongresu jako podklad pro diskuzi o úrovni vojenských výdajů.  

Debata je nezbytná

"Návrhy jako zlepšení procedur pro likvidaci přebytečného vybavení ministerstva obrany by ušetřily mnoho milionů dolarů a limit pro zvyšování základních plateb by vedl v následujícím desetiletí k úspoře stovek miliard," pokračuje analytik. Přiznává, že dané myšlenky nejsou populární, ale debata o nich je nezbytná, pokud Američané chtějí v dlouhodobém horizontu snížit své vojenské výdaje.

To se ale stále více jeví jako nepravděpodobné, hořekuje Grant. Připomíná, že americký viceprezident Mike Pence nastínil plán vzniku amerických vesmírných sil do roku 2020, avšak momentálně neexistují žádné odhady ceny tohoto kroku či dopadů na rozpočet Pentagonu, ačkoliv rozhodně nepůjde o levnou záležitost.

Členové Kongresu dokonce navrhují vývoj vesmírných zbraní, aniž by měli ponětí, zda jsou efektivní či nezbytné a zda o ně Pentagon vůbec stojí, uvádí analytik. Doporučuje, aby v případě tak drahých zbraní byla nejprve prokázána jejich účinnost, než dojde k přidělení finančních prostředků.

Za dobrou zprávu Grant považuje skutečnost, že Pentagon letos čeká vůbec první audit v jeho historii. Z toho by měli mít daňoví poplatníci radost, stejně jako z faktu, že americké námořnictvo již omezuje své výdaje v řádu milionů dolarů tím, že přechází k automatizovanému a detailnějšímu poskytování dat, konstatuje analytik. Přiznává, že jde o kapku v sedmisetmiliardovém vojenském rozpočtu, ale jde o krok směrem k finanční odpovědnosti.

"Pokud ministerstvo obrany rozhodne, že veškeré peníze, které dostává, jsou nezbytné pro ochranu Spojených států před cizími útočníky, bude to jedna věc. Nikdo, kdo hájí škrty pro Pentagon, nechce podrývat americkou bezpečnost," zdůrazňuje Grant. Deklaruje však, že Američané trvají na tom, aby jejich politici zvažovali přínos a náklady jednotlivých programů a rozhodovali, které jsou efektivní, které potřebují zlepšit a které lze ořezat či zrušit.

Je lepší realizovat základní úsporné návrhy než nalévat stále více peněz do největší americké federální instituce a předstírat, že více dolarů znamená větší bezpečnost, míní analytik. Soudí, že bezpečnost Američanů má být nejvyšší prioritou Pentagonu, ale dobrá správa peněz daňových poplatníků nesmí být s tímto cílem v rozporu.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres USA šetří možnou jadernou spolupráci USA a Saúdské Arábie

19.02.2019 18:40 Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat…

Vyhrožoval bývalý poradce Trumpa soudu?

19.02.2019 18:11 Bývalý volební poradce a dlouhodobý přítel Donalda Trumpa Roger Stone se bude před soudem…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Šik proti Trumpovi: Stav nouze zažalovalo 16 států, USA prý uvrhl do…

19.02.2019 16:19 Aktualizováno Koalice 16 amerických států v čele s Kalifornií zažalovala rozhodnutí vlády prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama