USA odpískaly masivní vojenskou přehlídku. Trump se urazil, pojede na přehlídku do Francie

Washington/Paříž - Vojenská přehlídka, kterou si ve Washingtonu přál uspořádat prezident Donald Trump na Den veteránů 10. listopadu, se odkládá na příští rok. Trump na twitteru dnes oznámil, že v listopadu pojede na vojenskou přehlídku do Paříže.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA

"Ministerstvo obrany a Bílý dům plánovaly přehlídku k uctění památky amerických veteránů a 100. výročí ukončení První světové války. Zpočátku jsme počítali, že akci provedeme 10. listopadu 2018, ale nyní jsme se rozhodli posoudit možnosti v příštím roce," praví se v komuniké.

Předpokládalo se, že se přehlídky zúčastní pět až sedm tisícovek vojáků, jakož i vojenská technika a letectvo. Vojáci měli pochodovat od Bílého domu ke Kapitolu.

Trump již dříve dal najevo, že by si přál ve Washingtonu uspořádat velkou vojenskou přehlídku, podobnou té, kterou jako čestný host sledoval loni 14. července na pařížské třídě Champs-Élysées.

Bílý dům odhadoval, že by přehlídka mohla vyjít poplatníky na deset až 30 milionů dolarů (až 678 milionů Kč). Nakonec se ale odhad nákladů podle agentury AP vyšplhal na více než 90 milionů dolarů (více než dvě miliardy Kč), tedy přehlídka by vyšla třikrát dráž, než si představoval Bílý dům.

Trumpa odhad nákladů pohoršil. "Místní politici, kteří (špatně) řídí Washington, mají čich na peníze. Chtěli tak směšnou sumu, že jsem to zrušil. Nikdy se nenechte doběhnout!" napsal prezident na twitteru. Oznámil, že se místo washingtonské přehlídky zúčastní 11. listopadu vojenské přehlídky v Paříži při příležitosti stého výročí ukončení první světové války. V jiném datu bude přítomen i podobné akce na vojenské základně Andrews u Washingtonu.

Trump doufá, že napřesrok se přehlídka ve Washingtonu uskuteční, bude-li cenový odhad podstatně menší. "Letos aspoň můžeme nakoupit několik stíhaček navíc," napsal na twitteru.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nauertová odmítla funkci velvyslankyně USA při OSN

17.02.2019 08:36 Bývalá mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová odmítla nominaci do funkce…

Sanders chce nahradit Trumpa. Bude kandidovat na prezidenta

17.02.2019 08:31 Nezávislý senátor Bernie Sanders natočil video, v němž oznamuje kandidaturu v prezidentských…

USA v krizi? Zikkurat lží, zní z Washingtonu

17.02.2019 00:01 Je těžké vyzdvihnout jedinou událost doprovázející dosavadní prezidentství Donalda Trumpa, která je…

Kostarika vyhostila ze země venezuelské diplomaty

16.02.2019 18:53 Kostarika vyhostila ze země diplomatický personál zastupující vládu venezuelského prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama