Tajemství vesmíru odhaleno? Něco zde nesedí, poukazuje fyzik

V historii proběhlo mnoho zajímavých a grandiózních mezilidských sporů, připomíná fyzik Don Lincoln, který mimo jiné pracuje s obřím urychlovačem částic CERN. V komentáři pro server CNN poukazuje, že k rozporům dochází také mezi vědeckými teoriemi, což ve světě vědy způsobuje podobná dramata, jaká se objevují v mezilidských vztazích.

Ilustraćní foto

Superstruny a temná energie

Skupina vědců nedávno oznámila, že identifikovala zásadní rozpor mezi dvěma hlavními teoriemi ve vědecká komunitě - superstrunami a temnou energií, uvádí Lincoln. Podotýká, že pokud mají dotyční vědci pravdu, pro jednu z teorií to znamená problém.

Teorie superstrun aspiruje na to být všeobjímající teorií, ale slovo "aspiruje" znamená, že stále není vědeckou komunitou plně přijímána, konstatuje fyzik. Nastiňuje, že teorie se pokouší vysvětlit veškeré pozorovatelné jevy ve vesmíru pomocí jediného principu, když předpovídá, že nejmenší stavební jednotkou ve vesmíru nejsou známé atomy či protony, neutrony a elektrony, ani ještě menší kvarky a leptony, nýbrž tenké vibrující struny.  

"Tyto struny mohou vibrovat různými směry - v zásadě jako odlišné tóny - a každý tón vypadá jako jedna ze známých subatomárních částic," pokračuje vědec. S poetickou nadsázkou dodává, že teorie superstrun považuje vesmír za velkou kosmickou symfonii.

Další oblíbená teorie o temné energii je velmi odlišná, uvádí expert. Připomíná, že astronomové dlouho vědí, že vesmír se rozpíná a celá desetiletí jsme si mysleli, že vlivem gravitační přitažlivosti tato expanze časem musí zpomalit, než v roce 1998 astronomové zjistili, že vesmír nejenže svou expanzi nezpomaluje, ale naopak zrychluje.    

Aby vysvětlili tento objev, přidali astronomové do Einsteinovy rovnice popisující chování gravitace další typ energie - temnou energii, píše odborník. Doplňuje, že temná energie má tvořit energetické pole prostupující celým vesmírem a aby mohl vesmír zrychlovat svou expanzi, musí být tato energie pozitivní, a to z prostého důvodu - pokud by temná energie neexistovala, případně byla negativní, rozšiřování vesmíru by zpomalovalo.

"Takže, co v těchto dvou teoriích způsobilo takový spor?" pokládá si otázku Lincoln. Odpovídá, že v jádru je těžké skloubit teorii superstrun s pozitivní energií, nebo-li temnou energií, která je nutná k zrychlování expanze vesmíru, což ovšem znamená, že pokud je jedna z teorií zcela přesná, klíčový aspekt té druhé je chybný.

V důsledku to vypadá špatně pro teorii superstrun, protože zrychlování expanze vesmíru není na rozdíl od temné energie teorií, ale faktem, vysvětluje fyzik. Dodává, že temná energie tak bude zřejmě pravdivá a teorie superstrun zůstane jen domněnkou, i když vědci se šířením této novinky zatím nespěchají.   

Na pouhé tři rozměry zapomeňte

Důvod spočívá v tom, že teorie superstrun je podstatně složitější, podotýká odborník. Vysvětluje, že mimo predikce subatomárních vibrujících strun tato teorie předvídá, že v našem vesmíru existuje vedle známých tří rozměrů ještě dalších šest, resp. deset, pokud mezi ně počítáme i čas.

"Mysleli byste si, že toto bude fatální chyba dané teorie, ale má se za to, že tyto dodatečné rozměry jsou neviditelně malé," pokračuje vědec. Naznačuje, že pokud tyto rozměry skutečně existují, jsou tak malé, že je ani naše nejlepší přístroje nedokážou zachytit, tudíž neznáme jejich tvar a vědci musí zvažovat veškeré možnosti.

Těchto možností je však mnoho, a podle Lincolna jich ve skutečnosti existuje více, než kolik by se vešlo atomů do milionu vesmírů o velikosti našeho. "Je to bláznivě velké číslo. Takže, jaký můžeme učinit závěr?" ptá se fyzik.

Při tolika možnostech by se zdálo, že teorie superstrun může předvídat zkrátka cokoliv, ale vědci, kteří poukázali na rozpor ve dvou uvedených teoriích, odvážně tvrdí, že žádná z potenciálních možností nevytváří pozitivní, konstantní energii, uvádí Lincoln. Dodává, že na základě dosud zaznamenaných dat si jsou vědci relativně jistí, že temná energie nejen existuje, ale je i pozitivní a téměř konstantní, což z ní zřejmě činí kandidáta na vítězství, pokud jen jedna z těchto teorií může být správná.

Přesto je předčasné činit jakékoliv závěry o superstrunách, varuje fyzik. Naznačuje, že vědci se mohou ohledně podstaty temné energie mýlit, a proto se pokoušejí za pomoci silných přístrojů zpřesnit svá měření. "Podtrženo sečteno, fyzici budou muset brát tuto novou myšlenku vážně. Není to sice wrestlingový zápas v kleci, ale i tak bude zajímané sledovat, která z těchto teorií zvítězí," uzavírá expert.     

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Registr vozidel je plně funkční, byl částečně mimo provoz

17.08.2022 17:37 Registr silničních vozidel byl dnes od dopoledne několik hodin částečně mimo provoz. Technická…

Ukrajina: Ruská armáda ztratila 44.000 mužů, útočí na několika místech…

17.08.2022 10:07 Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u…

Trump shání zkušené právníky, setkává se však s odmítavými reakcemi

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

V primárkách ve Wyomingu vyhrála právnička Hagemanová podpořená Trumpem

17.08.2022 11:00 Aktualizováno V republikánských primárních volbách ve státě Wyoming vyhrála právnička Harriet Hagemanová, kterou…

Americký úřad kvůli extrémnímu suchu omezil příděl vody pro dva státy a…

16.08.2022 21:18 Americké federální úřady dnes oznámily, že státy Arizona a Nevada budou čelit omezením dodávek vody…

Americká armáda provedla další test rakety Minuteman III schopné letět…

16.08.2022 21:04 Americká armáda dnes provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Raketa…

Biden už v říjnu věděl o ruském plánu zaútočit na Ukrajinu

16.08.2022 19:31 Aktualizováno Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Biden podle médií věděl o ruském plánu útoku na Ukrajinu od října

16.08.2022 16:56 Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Jill Bidenová má pozitivní test na koronavirus

16.08.2022 16:21 První dáma Spojených států Jill Bidenová má pozitivní test na koronavirus. Oznámila to dnes její…

Americká vláda je proti zveřejnění dokumentu s detaily o pozadí prohlídky…

16.08.2022 12:10 Americké ministerstvo spravedlnosti se vyslovilo proti snaze odtajnit dokument, kterým federální…

Americký ministr obrany Austin má pozitivní test na covid-19, letos už…

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Americká základna v Sýrii byla terčem útoku dronů, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Související:

Právě se děje

reklama