Trump versus média. Bitva, která je již rozhodnuta

V tomto týdnu 343 novin vydalo úvodník, ve kterém odsuzují výroky prezidenta Trumpa vůči nim, označují ho za autoritáře a sami sebe za oporu demokracie. Od Trumpa chtějí respekt a uznání. Problém je však v tom, že to stejné neprojevují vůči prezidentovi samotné noviny. A prezident se v jejich hysterickém chování vůči jeho osobě doslova vyžívá.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Trump

Z výzkumu veřejného mínění z loňského měsíce, který provedla agentura Gallup, vyplývá, že 62% Američanů nevěří médiím a jejich zprávy považuje za zkreslené ba falešné. Pro média to byl šok, ale viníka našla hned. Je jím samozřejmě prezident Donald Trump a jeho tvrdé výroky vůči nim. To on podrývá jejich autoritu. Média se chovají korektně, nezaujatě a informují přesně. Na jejich straně žádný problém.

Tedy do té chvíle dokud si neotevřete noviny, jejich web nebo nepustíte televizní zprávy. Zjistíte, že Trump je tam v neuvěřitelném množství. Vloni od 17. května zjistili výzkumníci Media Reserch Center, že jen večerní zpravodajství nejsledovanějších televizí věnovalo Trumpovi a vyšetřování ruské stopy přes 50% veškerého času. Lze se divit, že 7 z 10 Američanů prohlásilo, že jsou z médií otráveni a unaveni?   

Stojí však skutečně za nedůvěrou v média skutečně Trump? Nemohou si za ni v drtivé míře sami? Stačí příklad okolo vývoje diplomatických vztahů s KLDR. Když Trump vytvářel na Kimův režim nátlak, mnohá významná média varovala, že takové drastické kroky povedou k válce a Trumpa označovala za hochštaplera a amatéra. Když se Trump  sešel s Kim Čong-unem, ta stejná média jej obviňovala z ústupků vůči KLDR a obdivu vůči diktátorům. Vážně se lze divit, že 58% Američanů obviňuje média, že manipuluje zprávami o událostech dle jejich politického pohledu.

Dějí se však i trapnější věci. Před několika týdny byl zbit jedenadevadesátiletý Mexičan Rodolfo Rodriguez cihlou. Pachatelé vykřikovali rasistická hesla. Okamžitě se na mnoha stránkách protitrumpovských médií a aktivistů objevily komentáře, že na vině je Trump a jeho nenávistná rétorika.   Brzy je však začali houfně mazat. Útočnicí byla Afroameričanka, které přispěchalo na pomoc několik jejích přátel….

Jaké je z výše uvedeného tedy závěr? Americká (ale nejen ony) média ztratila v případě Trumpa (ale nejen v případě Trumpa) naprosto veškerou objektivitu, a těžce na to doplácejí. Trumpa média dlouho hýčkala, on s nimi umí manipulovat a zná je. A navíc pochopil, že se bez médií obejde. Jsou zde sociální sítě. Může tedy se svými voliči komunikovat napřímo, což ještě před patnácti léty nešlo a bez médií se politici neobešli.

Toto moderní média zatím nepochopila a svým hysterickým chováním vůči němu mu vlastně nahrávají v jeho kampani vůči nim. Dokud americká (ale nejen ony) média znovu neobjeví kouzlo nezaujatého nestranného kritického zpravodajství bez ideologie a nadržování jedné straně, mohou zapomenout na důvěru ze strany veřejnosti.  A úvodník 343 novin budou pro čím dál tím více lidí jen plačky. Pokud si tedy vůbec noviny, web nebo televizi pustí či otevřou.             

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba u Baltimoru: Mladá žena zabila tři lidi, pak se střelila do hlavy

20.09.2018 22:50 Aktualizováno Baltimore - Tři oběti na životech a tři zraněné si dnes vyžádala střelba v obci Perryman v…

Na dálnici v Arizoně se čelně srazila auta. Devět mrtvých, z toho pět…

20.09.2018 21:49 Phoenix - Devět lidí dnes zahynulo při čelní srážce dvou automobilů na dálnici v americkém státě…

Druhý summit USA-KLDR? Kim Čong-un se chce brzy sejít s Trumpem

20.09.2018 16:07 Aktualizováno Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un si přeje sejít se v brzké době na dalším summitu s…

Trump se opět obul do ministra spravedlnosti, žádného prý nemá

20.09.2018 14:33 Washington - Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizním kanálem deníku The Hill…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama