Lékaři odebrali chlapci část mozku. Tomu, co se stalo pak, dodnes nikdo nedokáže uvěřit

Pittsburgh - Američtí lékaři se rozhodli pro neobvyklý zákrok. Malému chlapci, který trpěl častými a opakovanými záchvaty, odebrali část mozku. Mladík tím ale téměř dostal superschopnosti.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Lékaři

Magazín Cell Reports informoval o studii provedené na chlapci, kterému lékaři odebrali část pravé hemisféry. Odhodlali se k tomu poté, co se jeho záchvaty stávaly natolik agresivní, že by díky nim mohl být sám sobě nebezpečný.

Lékaři mu proto operačně vyjmuli třetinu hemisféry, která je zodpovědná za zpracování vizuálních vjemů, jako jsou zrak či sluch. Předpokládalo se, že chlapec bude mít poté zhoršené vnímání okolí, což se skutečně stalo. Nedokáže se periferně podívat doleva.

K velkému překvapení lékařů je to ale jediný následek, který odebrání části mozku mělo. Chlapec nadále dokáže zpracovávat vizuální podněty, ačkoliv by to reálně nemělo být téměř možné.

Podle lékařů je jediným možným vysvětlením, že se dětský mozek ztrátě přizpůsobil a naučil se s ní pracovat po svém. Levá hemisféra se přizpůsobila natolik, že dokáže vykonávat práci i za tu pravou. A to bylo z medicínského hlediska nemyslitelné.

U chlapce se dále projevilo nadprůměrné IQ a vynikající jazykové schopnosti, které nejsou u lidí v této míře až tak běžné. Lékaři proto vývoj chlapce nadále pozorují a podrobují ho řadě testů, aby odhalili, co se ve zbývajících částech jeho mozku skutečně odehrává.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres USA šetří možnou jadernou spolupráci USA a Saúdské Arábie

19.02.2019 18:40 Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat…

Vyhrožoval bývalý poradce Trumpa soudu?

19.02.2019 18:11 Bývalý volební poradce a dlouhodobý přítel Donalda Trumpa Roger Stone se bude před soudem…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Šik proti Trumpovi: Stav nouze zažalovalo 16 států, USA prý uvrhl do…

19.02.2019 16:19 Aktualizováno Koalice 16 amerických států v čele s Kalifornií zažalovala rozhodnutí vlády prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama