Lékaři odebrali chlapci část mozku. Tomu, co se stalo pak, dodnes nikdo nedokáže uvěřit

Pittsburgh - Američtí lékaři se rozhodli pro neobvyklý zákrok. Malému chlapci, který trpěl častými a opakovanými záchvaty, odebrali část mozku. Mladík tím ale téměř dostal superschopnosti.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Lékaři

Magazín Cell Reports informoval o studii provedené na chlapci, kterému lékaři odebrali část pravé hemisféry. Odhodlali se k tomu poté, co se jeho záchvaty stávaly natolik agresivní, že by díky nim mohl být sám sobě nebezpečný.

Lékaři mu proto operačně vyjmuli třetinu hemisféry, která je zodpovědná za zpracování vizuálních vjemů, jako jsou zrak či sluch. Předpokládalo se, že chlapec bude mít poté zhoršené vnímání okolí, což se skutečně stalo. Nedokáže se periferně podívat doleva.

K velkému překvapení lékařů je to ale jediný následek, který odebrání části mozku mělo. Chlapec nadále dokáže zpracovávat vizuální podněty, ačkoliv by to reálně nemělo být téměř možné.

Podle lékařů je jediným možným vysvětlením, že se dětský mozek ztrátě přizpůsobil a naučil se s ní pracovat po svém. Levá hemisféra se přizpůsobila natolik, že dokáže vykonávat práci i za tu pravou. A to bylo z medicínského hlediska nemyslitelné.

U chlapce se dále projevilo nadprůměrné IQ a vynikající jazykové schopnosti, které nejsou u lidí v této míře až tak běžné. Lékaři proto vývoj chlapce nadále pozorují a podrobují ho řadě testů, aby odhalili, co se ve zbývajících částech jeho mozku skutečně odehrává.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočníci v americkém městě Syracuse stříleli po truchlících lidech, pět…

21.09.2018 07:27 Aktualizováno New York - Při střelbě v americkém městě Syracuse ve státě New York bylo ve čtvrtek večer…

Asistentka Alexa od Amazonu bude polidštěna

21.09.2018 00:34 Seattle (USA) - Amazon chce polidštit svou digitální asistentku Alexu a učinit ji uživatelsky…

Střelba u Baltimoru: Mladá žena zabila tři lidi, pak se střelila do hlavy

20.09.2018 22:50 Aktualizováno Baltimore - Tři oběti na životech a tři zraněné si dnes vyžádala střelba v obci Perryman v…

Na dálnici v Arizoně se čelně srazila auta. Devět mrtvých, z toho pět…

20.09.2018 21:49 Phoenix - Devět lidí dnes zahynulo při čelní srážce dvou automobilů na dálnici v americkém státě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama