Putin, CIA, konspirace. Trump se snaží cosi ututlat?

NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa odebrat bezpečnostní prověrku bývalému řediteli CIA Johnu Brennanovi jako příležitost pro další postup ve své misi zaměřené proti Spojeným státům. V komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Donald Trump

Slabší USA, silnější Putin

Putinovým cílem je podněcovat rozdělení společnosti ve Spojených státech, deklaruje Vinogradová. Dodává, že rozhodnutí Donalda Trumpa odebrat Johnu Brennanovi bezpečnostní prověrku vyvolalo mez americkými zákonodárci reakci, která se liší téměř přesně dle jejich stranické příslušnosti.

Vysoce postavení představitelé Demokratické strany prezidentův krok odsuzují, zatímco většina příslušníků Republikánské strany opatření podporuje, případně alespoň mlčí, poukazuje analytička. Předpokládá, že tohoto stranického rozdělení zajisté využije ruská internetová armáda, která na něj bude upozorňovat.

Ruská propagandistická mašinérie ráda zdůrazňuje kritiku údajných nedostatků demokracie a občanských práv v USA,“ pokračuje Vinogradová. Očekává, že Rusko pravděpodobně šířit výklad, že rozhodnutí prezidenta Trumpa je přímým útokem na svobodu slova a že pod palbou se ocitly také obecné americké demokratické svobody.

Takový postup pomůže Vladimiru Putinovi prezentovat Spojenými státy vedený demokratický řád jako slabý, míní analytička. Doplňuje, že ve srovnání s tím bude Putin vypadat zdánlivě silnější.

Ruský prezident chce také podrýt důvěru v americké instituce a zřejmě hodlá překroutit rozhodnutí svého amerického protějšku jako údajný projev prohlubující se propasti mezi Donaldem Trumpem a americkými tajnými službami, domnívá se Vinogradová. Soudí, že Putinův tým bude pravděpodobně šířit interpretaci, že šéf Bílého domu učinil své rozhodnutí z titulu svých exekutivních pravomocí, což původně tvrdila jeho tisková mluvčí Sarah Sandersová na tiskovém brífinku svolaném k odebrání Brennanovy prověrky.

Putinovi „nohsledi“ budou zdůrazňovat, že Trump své konečné rozhodnutí ohledně Brennanovy prověrky předem nekonzultoval s ředitelem amerických tajných služeb Danem Coatsem či ředitelkou CIA Ginou Haspelovou, míní analytička. Vysvětluje, že taková interpretace má posílit tvrzení, že americký prezident činí rozhodnutí bez konzultací s experty.

Bonus pro ruského prezidenta

Ruští trollové budou rovněž šířit zprávu, že celá situace je poslední v celé řadě náznaků, že Trump v důležitých záležitostech bezpečnosti země rozhoduje bez ohledu na své klíčové poradce, očekává Vinogradová. Za bonus pro Putina označuje skutečnost, že rostoucí skupina bývalých představitelů tajných služeb napříč spektrem Trumpův krok kritizuje, což dále podporuje dojem, že mezi americkým prezidentem a tajnými službami panují rozpory.

Putina zřejmě potěšil i Trumpův rozhovor pro list Wall Street Journal, v němž americký prezident naznačil existující spojitost mezi odebráním Brennanovy prověrky a jeho zapojením do údajného „zmanipulovaného honu na ruské čarodějnice“, píše analytička. Poukazuje, že ruský vládce může toto prohlášení použít k šíření názoru, že šéf Bílého domu útočí na svobodné fungování amerického demokratického justičního systému, když se snaží umlčet ty, kteří vyšetřují ruské zásahy do voleb v USA.

Vinogradová očekává, že Putin bude hrát na obě strany a maximálně se pokusí posílit dojem, že Donald Trump se snaží cosi ututlat.

V tomto směru se analytička domnívá, že ruský prezident může využít i poslední tweety svého amerického protějšku o údajných chybách, kterých se Brennan měl dopustit coby ředitel CIA, přičemž ruská strana bude přiživovat konspirační teorie o této tajné službě, podobně jako konspirační teorie o tzv. hlubokém státu hovořící o údajné politizaci FBI.

To pomůže Putinovi k jeho cíli podkopat důvěru v naše (americké) demokratické instituce,“ uzavírá Vinogradová.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nauertová odmítla funkci velvyslankyně USA při OSN

17.02.2019 08:36 Bývalá mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová odmítla nominaci do funkce…

Sanders chce nahradit Trumpa. Bude kandidovat na prezidenta

17.02.2019 08:31 Nezávislý senátor Bernie Sanders natočil video, v němž oznamuje kandidaturu v prezidentských…

USA v krizi? Zikkurat lží, zní z Washingtonu

17.02.2019 00:01 Je těžké vyzdvihnout jedinou událost doprovázející dosavadní prezidentství Donalda Trumpa, která je…

Kostarika vyhostila ze země venezuelské diplomaty

16.02.2019 18:53 Kostarika vyhostila ze země diplomatický personál zastupující vládu venezuelského prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama