Amerika začíná být pro smích? Sankce jsou ukázkou jejího zoufalství a neschopnosti

Komentář – V poslední době není snad týden, kdy by Spojené státy nehrozily nebo dokonce neschválily ekonomické sankce vůči jiné zemi. Postiženy jsou nejen „zlobivé státy“ jako Rusko, Írán nebo Venezuela, ale i stát dosud spojenecký, tedy Turecko a čím dál tím větší míře se dotýkají i velkých evropských firem, které přicházejí o obchody.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

USA
doporučujeme

Čím dál více se však ukazuje, že sankce jsou neúčinné. Příkladem může být Rusko. Tomu se po prvotním šoku po zavedení sankcí propadla ekonomika o 2,8 %. Po stabilizaci a náhradě dodavatelů dnes ruská ekonomika roste o téměř 2 %. Navíc, mnoho expertů upozorňuje, že za pádem ruské ekonomiky nebyly ani tak sankce jako spíše propad cen ropy.

Podobná situace je dnes i u Turecka. USA se sice nepřiznaně chlubí, že krize turecké liry a propad turecké ekonomiky je důsledkem sankcí, ale ve skutečnosti jsou za vším obrovské dluhy, kdy si nejen soukromý sektor, ale i stát a domácnosti v zahraničí v cizích měnách vypůjčily ohromné částky. Erdoganův ekonomický zázrak narazil na svoje meze a pomalu se mění v noční můru. Ostatně podobné problémy s půjčkami v cizí měně mělo například Maďarsko nebo Řecko, a to bez sankcí.

Sankcionované země se navíc naučily sankce obcházet, a to co chtějí ze Západu, a to včetně USA, stejně dostanou přes třetí země nebo nastrčené firmy. Příkladem může být Rusko. To objednalo čtyřkolky firmy Bombardier ve speciální úpravě pro zvláštní jednotky. Ty Rusko objednalo v Kanadě v roce 2013. Po ukrajinské krizi v roce 2014 se Kanada připojila k sankcím a celou dodávku zastavila. Na zimním vojenském cvičení v lednu 2015 se však již příslušníci jednotek Specnaz na kanadských čtyřkolkách proháněli po cvičištích v okolí Moskvy. Jak se do stroje Ruska dostaly nikdo neví.  

Evropa si oprávněně stěžuje, že sankce až příliš slouží americké ekonomice a až příliš z nich čiší bezohlednost a sobectví. Příkladem může být poslední várka sankcí proti Rusku kvůli případu otravy agenta Skripala. Spojené státy v nich zakazují vývoz svých technologií do Ruska. Tedy až na vývoz technologií spojených s lety do vesmíru.

USA totiž stále nejsou schopny vyslat do vesmíru loď s posádkou a jsou závislé na ruském kosmickém programu.  Pokud by se Rusko odpověď v podobném duchu a přestalo by do USA dodávat své motory raketové RD-180, titán nebo by zamezilo využívat své kosmické lodi, bylo by to pro USA katastrofou.

Nemylme se však. Sankční politika USA není ukázkou síly. Naopak. Je to spíše ukázka zoufalství a neschopnosti americké zahraniční politiky. Po pádu sovětského impéria se staly Spojené státy jedinou světovou velmocí a světovým četníkem. Až příliš si washingtonští politici zvykli prosazovat svoji vůli silou a bez odporu a ostatní státy až příliš často USA ustupovaly.

Svět se však změnil. Rusko se postavilo na nohy a opět je hráčem světového významu. Rozhodně to není regionální mocnost nebo velká čerpací stanice, jak jej někdy s velkou mírou blazeované arogance nazývali nejvyšší američtí představitelé. Stále více se proti americké hegemonii staví nastupující mocnosti v čele s Čínou. Ta již rozhodně nebude tančit podle toho, jak bude Washington pískat. A stejně je na tom i Indie nebo Brazílie.

Pro americkou zahraniční politiku je daleko horší zpráva, že proti sankční politice se čím dál tím více odmítavěji staví spojenci v čele se státy EU. Na výzvu britského ministra Jeremyho Hunta, pronesenou při návštěvě Washingtonu v pondělí, aby EU spolu s USA a Velkou Británií, zpřísnila sankce proti Moskvě, přišlo z Bruselu zdvořilé diplomatické odmítnutí. Zvláště pak Bruselu hnulo žlučí vypovězení smlouvy s Íránem, se kterým již měla Evropa nasmlouváno mnoho obchodů. Dokonce i jinak solidární Evropská unie se vzbouřila a americké sankce přestala respektovat.

 Již dnes se mnozí Americe a jejím sankcím vysmívají a nerespektují je. Je zde mnoho důkazů, že sankce nefungují. Asi nejkřiklavějším je Kuba. I přes tvrdé sankce Castrův režim přežil. Jakmile byli sankce omezeny, režim se otevřel a byl donucen k reformám. Spojené státy se musí vrátit k jednacímu stolu a k diplomacii. Jak politické, tak obchodní.

Jen diplomacie totiž tvoří páky na změnu vztahů, a nejen zahraniční politiky jednotlivých států, ale i domácí politiky. Pokud toto USA nepochopí, brzy se dostanou do stádia, kdy je nebudou respektovat nejen jejich nepřátelé, ale i spojenci. A ta doba je blíže, než si mnozí ve Washingtonu myslí.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba ve škole u Los Angeles: Útočník zranil sedm lidí

14.11.2019 17:37 Nejméně sedm zraněných si dnes vyžádala střelba na střední škole v kalifornském městě Santa Clarita…

USA nastolily v Bolívii vojenskou diktaturu? Morales se rázně ozval z exilu

14.11.2019 08:49 Nepokoje v Bolívii, které vypukly v říjnu kvůli výsledkům prezidentských voleb, si vyžádaly již…

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

14.11.2019 07:49 Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu…

Ruské rakety S-400? Mezi USA a Tureckem to dál skřípe, Trump mluví o…

14.11.2019 07:20 Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama