Amerika začíná být pro smích? Sankce jsou ukázkou jejího zoufalství a neschopnosti

Komentář – V poslední době není snad týden, kdy by Spojené státy nehrozily nebo dokonce neschválily ekonomické sankce vůči jiné zemi. Postiženy jsou nejen „zlobivé státy“ jako Rusko, Írán nebo Venezuela, ale i stát dosud spojenecký, tedy Turecko a čím dál tím větší míře se dotýkají i velkých evropských firem, které přicházejí o obchody.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

USA

Čím dál více se však ukazuje, že sankce jsou neúčinné. Příkladem může být Rusko. Tomu se po prvotním šoku po zavedení sankcí propadla ekonomika o 2,8 %. Po stabilizaci a náhradě dodavatelů dnes ruská ekonomika roste o téměř 2 %. Navíc, mnoho expertů upozorňuje, že za pádem ruské ekonomiky nebyly ani tak sankce jako spíše propad cen ropy.

Podobná situace je dnes i u Turecka. USA se sice nepřiznaně chlubí, že krize turecké liry a propad turecké ekonomiky je důsledkem sankcí, ale ve skutečnosti jsou za vším obrovské dluhy, kdy si nejen soukromý sektor, ale i stát a domácnosti v zahraničí v cizích měnách vypůjčily ohromné částky. Erdoganův ekonomický zázrak narazil na svoje meze a pomalu se mění v noční můru. Ostatně podobné problémy s půjčkami v cizí měně mělo například Maďarsko nebo Řecko, a to bez sankcí.

Sankcionované země se navíc naučily sankce obcházet, a to co chtějí ze Západu, a to včetně USA, stejně dostanou přes třetí země nebo nastrčené firmy. Příkladem může být Rusko. To objednalo čtyřkolky firmy Bombardier ve speciální úpravě pro zvláštní jednotky. Ty Rusko objednalo v Kanadě v roce 2013. Po ukrajinské krizi v roce 2014 se Kanada připojila k sankcím a celou dodávku zastavila. Na zimním vojenském cvičení v lednu 2015 se však již příslušníci jednotek Specnaz na kanadských čtyřkolkách proháněli po cvičištích v okolí Moskvy. Jak se do stroje Ruska dostaly nikdo neví.  

Evropa si oprávněně stěžuje, že sankce až příliš slouží americké ekonomice a až příliš z nich čiší bezohlednost a sobectví. Příkladem může být poslední várka sankcí proti Rusku kvůli případu otravy agenta Skripala. Spojené státy v nich zakazují vývoz svých technologií do Ruska. Tedy až na vývoz technologií spojených s lety do vesmíru.

USA totiž stále nejsou schopny vyslat do vesmíru loď s posádkou a jsou závislé na ruském kosmickém programu.  Pokud by se Rusko odpověď v podobném duchu a přestalo by do USA dodávat své motory raketové RD-180, titán nebo by zamezilo využívat své kosmické lodi, bylo by to pro USA katastrofou.

Nemylme se však. Sankční politika USA není ukázkou síly. Naopak. Je to spíše ukázka zoufalství a neschopnosti americké zahraniční politiky. Po pádu sovětského impéria se staly Spojené státy jedinou světovou velmocí a světovým četníkem. Až příliš si washingtonští politici zvykli prosazovat svoji vůli silou a bez odporu a ostatní státy až příliš často USA ustupovaly.

Svět se však změnil. Rusko se postavilo na nohy a opět je hráčem světového významu. Rozhodně to není regionální mocnost nebo velká čerpací stanice, jak jej někdy s velkou mírou blazeované arogance nazývali nejvyšší američtí představitelé. Stále více se proti americké hegemonii staví nastupující mocnosti v čele s Čínou. Ta již rozhodně nebude tančit podle toho, jak bude Washington pískat. A stejně je na tom i Indie nebo Brazílie.

Pro americkou zahraniční politiku je daleko horší zpráva, že proti sankční politice se čím dál tím více odmítavěji staví spojenci v čele se státy EU. Na výzvu britského ministra Jeremyho Hunta, pronesenou při návštěvě Washingtonu v pondělí, aby EU spolu s USA a Velkou Británií, zpřísnila sankce proti Moskvě, přišlo z Bruselu zdvořilé diplomatické odmítnutí. Zvláště pak Bruselu hnulo žlučí vypovězení smlouvy s Íránem, se kterým již měla Evropa nasmlouváno mnoho obchodů. Dokonce i jinak solidární Evropská unie se vzbouřila a americké sankce přestala respektovat.

 Již dnes se mnozí Americe a jejím sankcím vysmívají a nerespektují je. Je zde mnoho důkazů, že sankce nefungují. Asi nejkřiklavějším je Kuba. I přes tvrdé sankce Castrův režim přežil. Jakmile byli sankce omezeny, režim se otevřel a byl donucen k reformám. Spojené státy se musí vrátit k jednacímu stolu a k diplomacii. Jak politické, tak obchodní.

Jen diplomacie totiž tvoří páky na změnu vztahů, a nejen zahraniční politiky jednotlivých států, ale i domácí politiky. Pokud toto USA nepochopí, brzy se dostanou do stádia, kdy je nebudou respektovat nejen jejich nepřátelé, ale i spojenci. A ta doba je blíže, než si mnozí ve Washingtonu myslí.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize kolem Venezuely graduje: Rusko a Čína varovaly USA před vojenskou…

24.01.2019 13:39 Aktualizováno Rusko dnes varovalo Spojené státy před intervencí do Venezuely a kritizovalo Washington za to, že…

Naše hypersonická zbraň může potopit americké letadlové lodě, hrozí Čína

24.01.2019 13:07 Tvrzení se v čínských provládních médiích objevilo krátce po společných manévrech amerického a…

Režisér Bohemian Rhapsody byl nařčen ze zneužívání. Oběti si vzpomněly po…

24.01.2019 12:18 Režisér aktuálně velmi úspěšného filmu Bohemian Rhapsody Bryan Singer odmítá obvinění několika mužů…

Vědci poprvé upravili DNA u myší tak, aby se geny šířily i na další…

24.01.2019 11:31 Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli kontroverzní proceduru genetického inženýrství. Laboratorním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama