Ruský autostop do kosmu skončí. USA chtějí na Měsíc a Mars, Pence vychvaluje raketu SLS

Houston - Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek navštívil Kennedyho vesmírného střediska v Houstonu. Naznačil brzké ukončení spolupráce s Ruskem při cestách astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Pence zmínil i návrat amerických astronautů na Měsíc.

Přidejte svůj názor 98 komentářů

Sojuz (kosmická loď)

"Po dobu víc než sedmi let jsme byli nuceni létat do kosmu autostopem," řekl viceprezident. Mnozí Američané podle něj ani nevědí, že za dopravu na ISS Spojené státy Rusku platí. Jedno místo v dopravní lodi Sojuz stojí 82 milionů dolarů.

"Slibuji vám, že brzy, velmi brzy budou američtí astronauti létat do vesmíru na amerických raketách, které budou startovat z území USA," řekl Pence a připomněl projekty pilotovaných letů Dragon společnosti SpaceX a CTS-100 Starliner firmy Boeing. Očekává se, že startovat na oběžnou dráhu s posádkou začnou už příští rok.

Spoléhat se na ruské rakety Sojuz byli Američané nuceni po ukončení projektu raketoplánů v roce 2011. Od té doby létali astronauti na ISS výhradně na ruských strojích.

"Vrátíme se na Měsíc, pošleme Američany na Mars a budeme zkoumat hlubiny vesmíru," řekl dále Pence. NASA plánuje, že k rudé planetě vyšle pilotovanou misi s posádkou ve 30. letech tohoto století. Návrat na Měsíc považuje americký prezident Donald Trump za krok k budoucím letům k Marsu. 

zdroj: YouTube

Pence během projevu pochválil vznikající raketu SLS, kterou NASA vyvíjí. "SLS bude největší a nejsilnější raketa, jaká kdy byla postavena - se vší energií a se vší silou bude vynášet americké astronauty do vesmíru v lodi Orion," prohlásil.

Podle zveřejněných parametrů by měly první verze SLS dokázat dopravit na nízkou oběžnou dráhu 70 tun nákladu, pozdější pak přes 130 tun. Prvenství nejsilnější rakety historie dosud drží americké Saturny V, které NASA používala pro lety k Měsící. Nosnost Saturnu V činila 140 tun na nízkou oběžnou dráhu, která se nachází do zhruba 2000 kilometrů nad povrchem. Doprava na vyšší oběžné dráhy je energeticky náročnější, proto nosnost raketových nosičů pro takovéto mise klesá.

Vstupte do diskuze (98)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimové se bouří. USA údajně takto týrají novinářku, arabský svět zuří

23.01.2019 22:16 Aktualizováno Americko-íránská novinářka afrického původu Marzieh Hashemiová, pracující pro iránský kanál Press…

Hospodářský růst USA zpomalí, očekává banka

23.01.2019 21:59 Ekonomové z banky Barclays dnes snížili odhad hospodářského růstu Spojených států na letošní první…

Trump uznal šéfa venezuelské opozice za vůdce státu

23.01.2019 21:50 Aktualizováno Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, který je vůdcem opozice proti stávajícímu…

V USA byl zatčen muž podezřelý ze znásilnění ženy ve vegetativním stavu

23.01.2019 21:05 Aktualizováno Policie v arizonském Phoenixu zadržela zdravotníka podezřelého ze sexuálního útoku proti pacientce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama