Trumpovy plány zabijí tisíce Američanů, přiznává vládní agentura

NÁZOR - Nový plán americké Agentury pro ochranu životního prostředí oslabuje odpověď vlády Spojených států na největší dlouhodobou hrozbu, které svět čelí. S uvedeným varováním vystoupil editorial renomovaného amerického deníku Washington Post.

Donald Trump, 45. prezident USA

Na 1.400 mrtvých každý rok

Ze všech negativní dopadů, které přineslo zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, byla stávající záležitost zřejmě nejvíce předvídatelná, konstatuje vlivný server. Připomíná, že Agentura pro ochranu životního prostředí uplynulé úterý oznámila politováníhodný nový plán boje s klimatickou změnou, jehož cílem je zřejmě oslabit - a to v právně největší přípustné míře - odpověď americké federální vlády na tuto hrozbu.

"Není nutné citovat bezpočet neangažovaných expertů pranýřujících návrh nazvaný orwellovským způsobem jako Směrnice o dostupné čisté energii," pokračuje washingtonský deník. Doporučuje jen pouhý letmý pohled na tento dokument, který Trumpova Agentury pro ochranu životního prostředí vydala.

Směrnice odhaluje, že plán Trumpovy administrativy přivodí až do roku 2030 každoročně smrt až čtrnácti stovkám Američanů v důsledku většího znečištění ovzduší, které přinese nárůst spalování uhlí, uvádí editorial. Dodává, že krom planetu ohřívajících skleníkových plynů budou uhelné elektrárny chrlit i drobné částice, které se dostávají lidem do plic a oběhové soustavy a přispívají k srdečním a dýchacím obtížím, přičemž mohou vyvolat astma, bronchitidu i předčasnou smrt.

Agentura pro ochranu životního prostředí očekává 48 tisíc nových případů silného astmatu, v jehož důsledku děti každoročně zameškají dalších 21 tisíc školních dnů, nastiňuje prestižní deník. Konstatuje, že nejvíce postižené mají být státy na středovýchodě USA, především   Pensylvánie a Západní Virginie, který se staly klíčem k Trumpovu volebnímu vítězství.

Pouhé šlapání vody

Tato děsivá čísla jsou jedním z důvodů, proč Agentura pro ochranu životního prostředí musela přiznat - byť pouze ve dvou tabulkách své analýzy -, že nový plán bude stát USA miliardy dolarů, jen kvůli tomu, aby americká vláda podpořila špinavý uhelný průmysl, který by měl být dle vědců naopak utlumen, uvádí Washington Post. Dodává, že ačkoliv environmentální skupiny a vrchní státní zástupci nepochybně vznesou mnoho žalob, směrnice je zdánlivě napsaná tak, aby odolala četným právním útokům.  

"Pokud je zde světlá stránka, pak spočívá v tom, že tržní síly vyhánějí ty nejšpinavější a nejstarší uhelné elektrárny z trhu, tudíž emise skleníkových plynů z energetického sektoru budou zřejmě klesat navzdory plánu Trumpovy administrativy, jelikož firmy spalují levnější zemní plyn a instalují stále méně drahé zdroje obnovitelné energie," přiznává vlivný server. Kritizuje však, že i tak bude spáleno více uhlí než bez uvedené směrnice a dojde ke zbytečnému nárůstu skleníkových plynů a většímu znečištění lokálního ovzduší.  

Navíc, pokud se změní podmínky na trhu, pak může spotřeba uhlí a s ní spojené škody znovu růst, varuje washingtonský deník. Poukazuje, že to je zřejmě cílem Trumpovy administrativy, která zvažuje způsoby, jak přimět trhy k nákupu relativně drahé energie z uhlí. "I kdyby se uhlí výrazně nevrátilo, jak by Trump chtěl, toto nové opatření stále zavazuje Spojené státy v (otázce) klimatické změny na roky k pouhému šlapání vody," nelíbí se renomovanému serveru.

To samé platí o dlouhém listu dalších Trumpových krátkozrakých regulačních zpátečnických opatření, například o jeho snaze rozvolnit předpisy o palivové efektivitě automobilů či jeho vypovězení pařížské klimatické dohody, což z USA učinilo jedinou zemi světa, která se do tohoto dobrovolného paktu nezapojí, podotýká editorial. Varuje, že Spojené státy a zbytek světa ztrácejí drahocenný čas, ačkoliv extrémní počasí, lesní požáry a další velké přírodní katastrofy ukazují Američanům, co je v sázce.   

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Související:

Právě se děje

reklama