Příšerné chování Trumpa? Odmítl ocenit zesnulého McCaina, prý stačí tweet

Washington - Americký prezident Donald Trump odmítl ocenit život a působení zesnulého republikánského senátora Johna McCaina v oficiálním prohlášení Bílého domu. Dal přednost krátké neosobní zprávě, v které vyjádřil soustrast rodině senátora za stát Arizona.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpova mluvčí Sarah Sandersová a personální šéf Bílého domu John Kelly prosazovali oficiální uznání McCaina, kterého označili za hrdinu. Sandersová dokonce o víkendu pro Trumpa připravila konečné znění textu příslušného prohlášení. To ale nakonec zveřejněno nebylo.

Trump svým poradcům sdělil, že dává přednost krátkému tweetu k sobotnímu úmrtí jeho ostrého kritika. Uvedl to list The Washington Post (WP).

Bývalý mluvčí Trumpova právnického týmu Mark Corallo označil podle WP Trumpovu reakci na úmrtí McCaina za příšernou. Od amerického prezidenta se podle Coralla v takovou chvíli očekává, že bude hovořit o skonu opravdového amerického hrdiny.

Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina a s odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali. Americká CNN s odvoláním na rodinné přátele uvedla, že McCain nechtěl Trumpa na svém pohřbu.

Smuteční ceremonie k uctění památky McCaina začnou ve středu, kdy by se senátor dožil 82 let. Rakev s jeho pozůstatky bude tento den vystavena v Kapitolu ve Phoenixu. V pátek bude rakev vystavena v Kapitolu ve Washingtonu, odkud se v sobotu v procesí přesune do washingtonské katedrály. Na ceremonii v ní by měli promluvit exprezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Soukromý pohřeb se uskuteční v neděli na hřbitově v Annapolisu ve státě Maryland. Na své přání bude McCain pohřben vedle svého spolužáka z námořní akademie a celoživotního přítele Chucka Larsona.

Až po nedělním pohřbu pravděpodobně oznámí arizonský guvernér Doug Ducey jméno McCainova nástupce. Na základě arizonských zákonů ho vybere guvernér ze stejné strany, z jaké byl zesnulý senátor, tedy z řad republikánů, a to na dobu do řádných voleb. Ty se budou v případě McCainova křesla konat v roce 2020.

Vietnamský ministr zahraničí dnes označil McCaina za symbol své generace, který pomohl "vyléčit rány války". "Pro vietnamskou vládu i vietnamský lid byl senátor McCain symbolem generace senátorů a veteránů vietnamské války," napsal Pham Binh Minh do kondolenční knihy na americké ambasádě v Hanoji.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světu vládnou gayové, feministky a menšiny? Profesor promluvil o spiknutí …

14.11.2018 00:01 V mrazivém vyvrcholení románu Williama Linda s názvem Victoria rytíři s křižáckými kříži za zpěvu…

Trump brzy odešle Muellerovy odpověď na jeho dotazy

13.11.2018 22:23 Americký prezident Donald Trump zřejmě příští týden odešle písemnou odpověď na otázky, které mu…

Další rošáda v Bílém domě: Trump chce vyhodit Kellyho

13.11.2018 19:40 Prezident Donald Trump chystá další změnu v americké vládě a chce se zbavit svého personálního šéfa…

CNN si nedala Trumpovy manýry líbit, zažalovala Bílý dům

13.11.2018 16:53 Americká zpravodajská televize CNN zažalovala Bílý dům za odebrání akreditace svému zpravodaji v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama