Konec americké dominance? USA hrozí tvrdá vojenská porážka, varuje důstojník

NÁZOR - Spojené státy momentálně dráždí Čínu, když podstupují zbytečné riziko, provokují Rusko vojenskými akcemi u jeho hranic, které nikterak neposilují americkou bezpečnost, poskytují vojenské garance malým státům, které mohou Ameriku zatáhnout do války, v níž by nikdy neměla bojovat, a navíc vedou bojové operace v mnoha zemích, kde nejsou nikterak ohrožené americké bezpečnostní zájmy. S tímto názorem vystoupil v komentáři pro server National Interest Daniel L. Davis, bývalý podplukovník U.S Army, který nyní působí v think tanku Defense Priorities.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Víra ve vlastní neporazitelnost

"Urgentní, rozsáhlá a bezodkladná reforma způsobu, jakým vedeme americkou politiku, je nezbytná," deklaruje vysloužilý důstojník. Vzpomíná, že sám vstoupil do americké armády v polovině 80. letech a sloužil v ní až do roku 2015, přičemž bojoval v několika tvrdých tankových bitvách, podílel se na protipovstaleckých operacích, cvičil zahraniční vojáky a zažil dobu studené války.

Davis rovněž studoval vojenskou historii, navštívil mnoho bojišť v Evropě, Rusku, Asii a na Blízkém východě a zabýval se bitvami a válkami od současnosti do doby 400 let před naším letopočtem. Konstatuje, že jejich společným znakem je to, že pád velmocí často způsobila víra ve vlastní neporazitelnost.

USA mají bez debat nejsilnější letectvo a námořnictvo, jaké kdy svět viděl, představují dominantní globální sílu - vojenskou i ekonomickou -, přičemž většina této dominance je založena na moderních zbraních a technologiích, které využívají, podotýká bývalý plukovník. Varuje však, že spoléhání se na technologii je dvousečné.

Americký protivník může jednoho dne využít vesmírné zbraně a vyřadit americké navigační a zpravodajské satelity, což by vedlo k zásadní a okamžité ztrátě vojenských schopností Spojených států, jelikož mnoho jejich přesných zbraní by se stalo nepoužitelných a došlo by k dočasnému ochromení pozemní, vzdušné i námořní navigace, vysvětluje Davis. Dodává, že narušena by byla i komunikace a i na taktické úrovni je většina americké pozemní bojové síly postavená na schopnosti rozptýlit jednotky a vést masivní palbu, což závisí právě na zachování komunikace na velké vzdálenosti.      

"Víme, že Čína a Rusko roky pracují na vývoji prostředků k oslepení, oklamání či zničení amerických družic," pokračuje bývalý důstojník. Znepokojuje ho především počínání Ruska, o němž není k dispozici mnoho informací, ale může se ukázat jako velký problém.

Dominance je vždy dočasná

Od pokročilých fází druhé světové války si Spojené státy držely primát ve vývoji nových zbraní a vždy přišly s novější generací těch existujících, aby zůstaly před všemi soupeři, uvádí Davis. Tvrdí však, že tisíciletá historie vojenství dokazuje, že toto je pouze dočasné a země musí očekávat, že jednoho dne jiná světová velmoc vyvine nový typ zbraně či dosud nevídaného systému, který jí umožní neutralizovat nejlepší útočné americké zbraně a proti němuž bude i ta nejlepší americká obrana nedostatečná.

"Toho dne můžeme náhle zjistit, že schopnosti, na kterých jsme stavěli naši národní identitu, náhle nejsou tak dominantní, jak byly v uplynulém století," varuje bývalý příslušník U.S. Army. Pro zachování postavení Spojených států coby dominantní globální velmoci proto doporučuje dvě okamžité změny.

Zaprvé, USA si musejí uvědomit limity své moci, apeluje Davis. Deklaruje, že Spojené státy nemohou neustále vyhrožovat vojenskou silou ve snaze přimět své konkurenty a nepřátele k podvolení se každému americkému požadavku - který by měl být vždy jasně odůvodnitelný -, protože takový přístup pouze posiluje strach z Ameriky a pobízí její nepřátele k intenzivnějšímu výzkumu a vývoji protiopatření.

Zadruhé, Spojené státy si musejí zachovat svou sílu, nabádá ex-důstojník. Připomíná, že země strávila dvě dekády tříštěním svých vojenských schopností, když se přestala zaměřovat na potenciálně existenční bitvy a snažila se ovládnout malé konflikty a protipovstalecký boj, což vedlo k zastarání americké vojenské techniky, bilionovým dluhům k financování bezvýznamných a zbytečných bojových operací a skutečnému úpadku konvenčních bojových dovedností amerických jednotek, které jsou potřeba k boji se schopným, tradičním protivníkem.       

"Nadužívání naší armády a nedostatečný rozvoj jejích schopností v uplynulých dvou dekádách nahlodal naší kdysi zdrcující světovou vojenskou dominanci," kritizuje někdejší plukovník U.S. Army. Soudí, že k překonání této propasti a posílení celkové bezpečnosti USA je potřeba více šetřit silou a okamžitě začít omezovat americké aktivity, především z velké časti zbytečné bojové nasazení amerických vojsk ve světě.

Realizace těchto kroků podle Davise posílí americkou bezpečnost. Naopak, udržování stávajícího stavu povede k pokračování eroze síly Spojených států a zvýšení šance, že země jednoho dne utrpí skutečnou vojenskou porážku.  

Vstupte do diskuze (54)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na Srí Lance se prohlubuje: Parlament vyslovil nedůvěru novému…

14.11.2018 07:26 Parlament na Srí Lance dnes vyslovil nedůvěru nově jmenovanému premiérovi Mahindovi Radžapaksovi a…

Světu vládnou gayové a feministky? Profesor promluvil o spiknutí …

14.11.2018 00:01 V mrazivém vyvrcholení románu Williama Linda s názvem Victoria rytíři s křižáckými kříži za zpěvu…

Trump brzy odešle Muellerovy odpověď na jeho dotazy

13.11.2018 22:23 Americký prezident Donald Trump zřejmě příští týden odešle písemnou odpověď na otázky, které mu…

Další rošáda v Bílém domě: Trump chce vyhodit Kellyho

13.11.2018 19:40 Prezident Donald Trump chystá další změnu v americké vládě a chce se zbavit svého personálního šéfa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama