VIDEO: V Detroitu se koná pohřeb Arethy Franklinové, královna soulu bude pohřbena v pozlacené rakvi

Detroit (USA) - Američané se dnes loučí s královnou soulu Arethou Franklinovou, která 16. srpna v 76 letech podlehla rakovině slinivky. Zpěvačka je uložena v pozlacené rakvi, stejnou barvu mají i její šaty. Před příjezdem rakve s pozůstatky čekaly před kostelem stovky fanoušků Franklinové.

Přidejte svůj názor

Aretha Franklin, autor: Atlantic Records

Pohřeb v Detroitu potrvá zhruba pět hodin. Mezi smutečními řečníky bude mimo jiné někdejší americký prezident Bill Clinton, kterému Franklinová zazpívala při jeho inauguraci v roce 1993.

zdroj: YouTube

Do kostela apoštolské církve v Detroitu, kde se pohřeb koná, tělo ženy s výjimečným hlasem přivezl Cadillac LaSalle z roku 1940. Stejný vůz podle deníku USA Today vezl v roce 1984 i tělo jejího otce C. L. Franklina, který byl známým reverendem a bojovníkem za lidská práva.

Součástí pohřbu budou projevy a hudební vystoupení, vystoupí mimo jiné Chaka Khanová, Jennifer Hudsonová, Ronald Isley a Stevie Wonder. Organizátoři nicméně předem ujišťovali, že poslední rozloučení bude pieta a ne show. Pieta se ale nese v uvolněné atmosféře a hosté se během hudebních vystoupení pohupují do rytmu.

Biskup Charles Ellis, který za přípravou pohřbu stojí, chce, aby pieta posloužila ostatním i jako duchovní probuzení. "Nezáleží na tom, kolik peněz máte. Nezáleží na tom, jak slavní jste, protože na konci dne všichni skončíme v rakvi," řekl. "Tohle je skutečný život, který prožíváme," dodal.

Clinton ve vzpomínkovém projevu prohlásil, že Franklinová měla dechberoucí talent a že dokázala okouzlit publikum nehledě na svou nemoc. Prohlásil také, že po celý svůj život byl Arethin oddaný fanoušek. 

Hostům se také omluvil a požádal je, aby mu odpustili, že byl šťastný, když dnes do kostela přijel a rakev byla ještě otevřená. "Zajímalo mě, co má přítelkyně bude mít dnes na sobě," dodal k pobavení hostů. Tělo Franklinové během veřejného vystavení bylo každý den oděno do jiných šatů. V závěru projevu Clinton pustil na svém mobilu zpěvaččinu píseň Think.

Mluvčí Baracka Obamy už na počátku tohoto týdne prohlásil, že někdejší prezident s bývalou první dámou v kostele nebudou. Nepřijel ani jeho předchůdce George Bush mladší. Oba ale zaslali prohlášení věnované Franklinové. Obama zpěvačku ocenil za to, že odrážela americký příběh a že její hudba zachycovala nejhlubší lidské tužby. Bush napsal, že Franklinová byla ženou s hlubokým charakterem a milujícím srdcem.

Veřejnost se s Franklinovou mohla rozloučit v úterý a ve středu v rotundě detroitského Muzea afro-amerických dějin Charlese H. Wrighta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začíná rozprava Valného shromáždění OSN, Česko dostane slovo v sobotu

25.09.2018 09:00 New York - V newyorském sídle Organizace spojených národů dnes začíná každoroční všeobecná rozprava…

Bude Čína běsnit? USA schválily prodej dílů pro vojenské letouny na Tchaj…

25.09.2018 08:48 Washington - Ministerstvo zahraničí Spojených států schválilo Tchaj-wanu možný prodej náhradních…

Co se chystá na Trumpa? Signatáři dohody s Íránem chtějí obejít sankce USA

25.09.2018 07:21 New York - Zbývající signatáři mezinárodní jaderného dohody s Íránem po odstoupení Spojených států…

Trump se v New Yorku sešel s Macronem. Připustil nesoulad v názorech

25.09.2018 07:16 New York - Americký prezident Donald Trump se v pondělí na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama