Z brazilského muzea jsou po požáru trosky, hledá se slavná lebka

Rio de Janeiro - Vědci stále doufají, že se podaří nějak najít slavnou lebku Luzie a další cenné artefakty v popelu a troskách brazilského Národního muzea, které v neděli zničil požár. Naději v nich vzbudila zpráva hasičů, podle nichž se podařilo najít fragmenty kostí ze sbírky. Informovala o tom dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

Oficiální činitelé už uvedli, že při požáru, který z dosud neznámých příčin v muzeu vypukl v neděli, bylo možná zničeno až 90 procent z největší latinskoamerické sbírky pokladů. Letecké fotografie hlavní budovy ukazují jen hromady trosek a popela tam, kde se propadla střecha.

zdroj: YouTube

Hasiči nicméně "našli fragmenty kostí v sále, kde muzeum uchovávalo mnoho předmětů včetně lebek", oznámila zástupkyně ředitele muzea Cristiana Serejová. "Musíme je posbírat a dopravit do laboratoře, abychom přesně určili, z čeho pocházejí," dodala.

Ve sbírce čítající zhruba 20 milionů předmětů patřila mezi nejcennější lebka Luzie, černošky, která žila na území dnešní Brazílie před téměř 12.000 lety.

Její fosilní pozůstatky byly nalezeny v roce 1975 a představovaly jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů na americkém kontinentu. Tajemství odhalená během jejich zkoumání způsobila zvrat ve všech teoriích, které existovaly kolem prvních obyvatel kontinentu. Nález smetl názor, že černoši přišli do Ameriky v 16. století v podpalubí otrokářských lodí, a dokázal, že ve skutečnosti tam byli o mnoho staletí dříve.

Část sbírky zachránil profesor zoologie Paulo Buckop, který společně s několika dalšími lidmi opakovaně vběhl do hořící budovy, aby vytáhl exponáty ze sbírky mlžů a mořských druhů, než to začalo být příliš nebezpečné. Buckop uvedl, že se snažili po tmě najít nejcennější a nenahraditelné části sbírky, ale zachránili jen "mizivou část zničeného dědictví".

Část exponátů byla v jiných částech muzea - ovšem ani ty nejsou v bezpečí. Poté, co vypadla kvůli požáru elektřina, například začaly hnít exponáty uchovávané ve zmrzlé podobě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko učinilo USA nabídku, která se neodmítá? Ve Washingtonu mají jasno

10.12.2019 12:00 NÁZOR - Nestává se příliš často, aby Kreml zveřejnil přepis slov ruského prezidenta Vladimira…

Santa Claus šňupe kokain? Obchod hasí skandál s vánočním svetrem

10.12.2019 11:01 Kanadská pobočka obchodní společnosti Walmart se omluvila za prodej vánočního svetru s motivem…

Podaří se svrhnout Trumpa? Demokraté zveřejní část návrhu ústavní žaloby

10.12.2019 09:39 Aktualizováno Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů by měli dnes zveřejnit dva články návrhu ústavní žaloby…

Vojenský letoun záhadně zmizel v Chile, na palubě je 38 osob

10.12.2019 08:00 Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama