Lovec hurikánů pořídil děsivé záběry. Florence se řítí na USA, dosáhne nejvyššího stupně

Miami - Miliony Američanů se na východě Spojených států připravují na příchod hurikánu Florence, který může podle meteorologů způsobit největší škody za několik posledních desetiletí. Během dnešního dne se zřejmě síla větru zvýší natolik, že se Florance přesune ze čtvrté do nejvyšší páté kategorie Saffirovy-Simpsonovy stupnice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

V centru hurikánu se nyní vítr pohybuje rychlostí kolem 220 kilometrů v hodině. K americkému pobřeží má Florence dorazit ve čtvrtek, kdy zasáhne východní část států Severní a Jižní Karolína. Už v pondělí jihokarolínský guvernér nařídil povinnou evakuaci asi milionu lidí, která má začít dnes v poledne místního času (v podvečer SELČ). Částečná evakuace byla nařízena i ve státech Virginie a Severní Karolína.

Podle varování meteorologů může hurikán nejen poničit pobřežní regiony, ale zasáhne zřejmě i oblasti hlouběji ve vnitrozemí. Očekávané prudké lijáky by mohly způsobit záplavy v Apalačských horách a dokonce až ve státě Západní Virginie, jehož východní okraj leží několik set kilometrů od atlantického pobřeží.

zdroj: YouTube

Letecké společnosti vyzvaly cestující, aby přehodnotili své plány, pokud mají namířeno na východ USA. S jistotou úřady očekávají rozsáhlé výpadky v dodávkách elektřiny.

Hlavní sílu hurikánům dodává teplý oceán, který teď východně od amerického pobřeží dosahuje teploty kolem 30 stupňů Celsia. Povětrnostní podmínky a větrné proudy přispívají k tomu, že plocha hurikánu se zvětšuje.

Dnes nad ránem se Florence pohybovala asi 1750 kilometrů východně od břehů Severní Karolíny. Během dnešního dne a středy se má střed hurikánu posunout rychlostí asi 20 kilometrů v hodině mezi souostrovími Bermudy a Bahamy a ve čtvrtek zasáhne pobřeží USA.

Před hrozbou hurikánu dnes varovalo i české ministerstvo zahraničí. Návštěvníky USA upozornilo, že by měli pozorně sledovat zprávy na webových stránkách amerického Národního střediska pro hurikány a důsledně se řídit pokyny místních úřadů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Floridě popravili vězně, v 90. letech brutálně vraždil gaye

23.08.2019 11:16 Muž odsouzený za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, byl popraven v americkém státě Florida…

Plíce Země hoří. Požár Amazonie děsí svět, Bolsonaro se pustil do Macrona

23.08.2019 10:45 Brazilská vláda čelí mezinárodnímu tlaku a kritice kvůli lesním požárům v Amazonii, jejichž počet…

Roztržka kvůli Rusku dokonána. Turecko nedostane rakety Patriot, nabídka…

23.08.2019 08:30 Spojené státy definitivně stáhly nabídku prodat Turecku svůj protiraketový systém Patriot. Oznámilo…

Trump dostal nářez. Kolik Američanů je s ním spokojeno?

23.08.2019 08:22 Šest z deseti Američanů neschvaluje způsob, jakým Donald Trump vykonává prezidentský úřad. Vyplývá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama