Lovec hurikánů pořídil děsivé záběry. Florence se řítí na USA, dosáhne nejvyššího stupně

Miami - Miliony Američanů se na východě Spojených států připravují na příchod hurikánu Florence, který může podle meteorologů způsobit největší škody za několik posledních desetiletí. Během dnešního dne se zřejmě síla větru zvýší natolik, že se Florance přesune ze čtvrté do nejvyšší páté kategorie Saffirovy-Simpsonovy stupnice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

V centru hurikánu se nyní vítr pohybuje rychlostí kolem 220 kilometrů v hodině. K americkému pobřeží má Florence dorazit ve čtvrtek, kdy zasáhne východní část států Severní a Jižní Karolína. Už v pondělí jihokarolínský guvernér nařídil povinnou evakuaci asi milionu lidí, která má začít dnes v poledne místního času (v podvečer SELČ). Částečná evakuace byla nařízena i ve státech Virginie a Severní Karolína.

Podle varování meteorologů může hurikán nejen poničit pobřežní regiony, ale zasáhne zřejmě i oblasti hlouběji ve vnitrozemí. Očekávané prudké lijáky by mohly způsobit záplavy v Apalačských horách a dokonce až ve státě Západní Virginie, jehož východní okraj leží několik set kilometrů od atlantického pobřeží.

zdroj: YouTube

Letecké společnosti vyzvaly cestující, aby přehodnotili své plány, pokud mají namířeno na východ USA. S jistotou úřady očekávají rozsáhlé výpadky v dodávkách elektřiny.

Hlavní sílu hurikánům dodává teplý oceán, který teď východně od amerického pobřeží dosahuje teploty kolem 30 stupňů Celsia. Povětrnostní podmínky a větrné proudy přispívají k tomu, že plocha hurikánu se zvětšuje.

Dnes nad ránem se Florence pohybovala asi 1750 kilometrů východně od břehů Severní Karolíny. Během dnešního dne a středy se má střed hurikánu posunout rychlostí asi 20 kilometrů v hodině mezi souostrovími Bermudy a Bahamy a ve čtvrtek zasáhne pobřeží USA.

Před hrozbou hurikánu dnes varovalo i české ministerstvo zahraničí. Návštěvníky USA upozornilo, že by měli pozorně sledovat zprávy na webových stránkách amerického Národního střediska pro hurikány a důsledně se řídit pokyny místních úřadů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 12:19 Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Válečná sekyra zakopána? Bílý dům nečekaně upustil od postihu Acosty, CNN…

20.11.2018 10:15 Bílý dům v pondělí nečekaně upustil od záměru blokovat přístup zpravodaje televize CNN Jima Acosty…

Rána pro Venezuelu: USA ji zařadí na seznam států podporující terorismus

20.11.2018 09:45 Spojené státy zvažují možnost zařadit Venezuelu na seznam států podporujících terorismus. Napsala…

Americký soud zablokoval Trumpovo nařízení o získávání azylu

20.11.2018 08:44 Americký federální soud dnes dočasně zablokoval nařízení prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama