Lovec hurikánů pořídil děsivé záběry. Florence se řítí na USA, dosáhne nejvyššího stupně

Miami - Miliony Američanů se na východě Spojených států připravují na příchod hurikánu Florence, který může podle meteorologů způsobit největší škody za několik posledních desetiletí. Během dnešního dne se zřejmě síla větru zvýší natolik, že se Florance přesune ze čtvrté do nejvyšší páté kategorie Saffirovy-Simpsonovy stupnice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

V centru hurikánu se nyní vítr pohybuje rychlostí kolem 220 kilometrů v hodině. K americkému pobřeží má Florence dorazit ve čtvrtek, kdy zasáhne východní část států Severní a Jižní Karolína. Už v pondělí jihokarolínský guvernér nařídil povinnou evakuaci asi milionu lidí, která má začít dnes v poledne místního času (v podvečer SELČ). Částečná evakuace byla nařízena i ve státech Virginie a Severní Karolína.

Podle varování meteorologů může hurikán nejen poničit pobřežní regiony, ale zasáhne zřejmě i oblasti hlouběji ve vnitrozemí. Očekávané prudké lijáky by mohly způsobit záplavy v Apalačských horách a dokonce až ve státě Západní Virginie, jehož východní okraj leží několik set kilometrů od atlantického pobřeží.

zdroj: YouTube

Letecké společnosti vyzvaly cestující, aby přehodnotili své plány, pokud mají namířeno na východ USA. S jistotou úřady očekávají rozsáhlé výpadky v dodávkách elektřiny.

Hlavní sílu hurikánům dodává teplý oceán, který teď východně od amerického pobřeží dosahuje teploty kolem 30 stupňů Celsia. Povětrnostní podmínky a větrné proudy přispívají k tomu, že plocha hurikánu se zvětšuje.

Dnes nad ránem se Florence pohybovala asi 1750 kilometrů východně od břehů Severní Karolíny. Během dnešního dne a středy se má střed hurikánu posunout rychlostí asi 20 kilometrů v hodině mezi souostrovími Bermudy a Bahamy a ve čtvrtek zasáhne pobřeží USA.

Před hrozbou hurikánu dnes varovalo i české ministerstvo zahraničí. Návštěvníky USA upozornilo, že by měli pozorně sledovat zprávy na webových stránkách amerického Národního střediska pro hurikány a důsledně se řídit pokyny místních úřadů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajný „UFO program“ Pentagonu odhalen. Červí díry, neviditelné pláště,…

22.01.2019 09:32 Americké ministerstvo obrany financovalo pochybný program, který více než vládní výzkum připomíná…

Malého Američana zabila obyčejná chřipka. Otevřou konečně odpůrci očkování…

22.01.2019 09:18 Čtyřletý Američan Leon Sidari náhle zemřel kvůli chřipce pouhé dva dny poté, co se začaly…

Texasan bránil dům před zloději. Tři zabil, dva jsou zraněni

22.01.2019 07:34 Třemi mrtvými a dvěma zraněnými na straně předpokládaných zlodějů skončil v Texasu pokus o vloupání…

Soudce Kavanaugh lhal pod přísahou? Kongresmani USA ho chtějí vyšetřovat

22.01.2019 07:27 Justiční výbor Sněmovny reprezentantů USA pravděpodobně bude vyšetřovat soudce Nejvyššího soudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama