Panika na východě USA: Před superhurikánem Florence prchají statisíce lidí

Washington - Obchody na pobřeží amerických států Severní a Jižní Karolína jsou prázdné a místním čerpacím stanicím došlo palivo v důsledku horečných nákupů spěšně odjíždějících obyvatel. Napsala to dnes agentura AP. Blížící se ničivý hurikán Florence vyhnal z domovů statisíce lidí, kteří uposlechli výzvy úřadů k okamžité evakuaci.

Přidejte svůj názor

Hurikán
doporučujeme

Florence se k atlantickému pobřeží USA blíží rychlostí kolem 28 kilometrů za hodinu a pevninu zasáhne podle meteorologů ve čtvrtek a v pátek. Rychlost větru v centru hurikánu se pohybuje kolem 225 kilometrů v hodině a v příštích dvou dnech se zvýší nejméně na 250, varují experti. Prudké lijáky zasáhnou pobřeží i vnitrozemí, záchranáři očekávají záplavy a výpadky proudu.

Americká meteorologická služba odhaduje, že Severní a Jižní Karolina může dostat příděl až 700 milimetrů vody. Evropský simulační model, který podle AP američtí experti považují za spolehlivější, počítá v některých oblastech Severní Karolíny s množstvím vody až 1150 milimetrů. Bezprostředně je ohrožena oblast, kde žije 5,4 milionu lidí, z nichž do vnitrozemí odešla jen část.

zdroj: YouTube

Florence se přežene přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami skladujícími odpadní látky ve velkých lagunách. Před příchodem hurikánu budou odstaveny energetické provozy, obavy z rozsáhlých škod na životním prostředí ale přetrvávají.

Ze severokarolínských věznic byly evakuovány stovky trestanců. Evakuace zasáhla částečně i velké vojenské základy Camp Lejeune v Severní Karolíně, Naval Station Norfolk ve Virginii a Marine Corps Recruit Depot v Jižní Karolíně. Do vnitrozemí odjíždějí rodiny důstojníků, na místě zůstane jen nezbytný personál. Letouny ozbrojených sil a Národní gardy byly přemístěny na základny v Ohiu, do klidných regionů Atlantiku se přesunulo přes třicet vojenských plavidel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roztržka kvůli Rusku dokonána. Turecko nedostane rakety Patriot, nabídka…

23.08.2019 08:30 Spojené státy definitivně stáhly nabídku prodat Turecku svůj protiraketový systém Patriot. Oznámilo…

Trump dostal nářez. Kolik Američanů je s ním spokojeno?

23.08.2019 08:22 Šest z deseti Američanů neschvaluje způsob, jakým Donald Trump vykonává prezidentský úřad. Vyplývá…

Být reportérem v Bílém domě? Za Trumpa je to horor, stěžují si média

23.08.2019 08:11 Američtí novináři si stěžují na postupné zhoršení mediální práce v Bílém domě, kde prezident Donald…

Trump nečekaně obrátil, finanční pomoc USA pro zahraničí se nesníží

23.08.2019 07:49 Bílý dům neuskuteční svůj plán na snížení částky určené na finanční pomoc pro zahraničí. Agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama