Pakt proti Turecku? Pentagon má plány s Řeckem, v oblasti už krouží obávané drony

New York - Americká armáda jedná o rozšíření svých operačních možností v Řecku v souvislosti s rostoucím napětím ve vztazích USA s Tureckem. Napsal to dnes list The Wall Street Journal. Uvažuje se o širším využívání řeckých leteckých a námořních základen.

Přidejte svůj názor

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle amerických armádních činitelů sdílí Washington s Aténami obavy z chování Turecka, které je stejně jako Řecko členem Severoatlantické aliance. Ankara se rozhodla nakoupit ruské protirakety a kurdské bojovníky, které USA podporují, označuje za teroristy.

Z geografického hlediska je Řecko pro Pentagon ideálním partnerem: základny NATO v zemi už jsou a cvičení letectva tu lze vzhledem k příznivému klimatu pořádat celý rok.

Úřadující řecká vláda i místní opozice jsou navíc spolupráci s USA nakloněny, píše The Wall Street Journal. Z toho američtí činitelé vyvozují, že občasná přítomnost vojáků USA v Řecku by se mohla rozšířit stejně jako využívání místní armádní infrastruktury.

Už letos na jaře začaly podle newyorského listu na řecké letecké základně Larisa operovat drony americké armády MQ-9 Reaper. Jednání s Řeckem, které vede vrchní velitel NATO v Evropě Curtis Scaparrotti, nicméně nepočítá s trvalým rozmístěním amerických jednotek v zemi.

Využívání turecké základny Incirlik americkými letouny by jednání o rozšíření spolupráce s Řeckem nemělo ovlivnit. "Náš vztah s Řeckem by se neměl rozvíjet na úkor Turecka," citoval The Wall Street Journal šéfa sboru amerických náčelníků štábů Jamese Dunforda.

Základna Incirlik slouží silám NATO při operacích v Sýrii. Od roku 2015 jsou zde ale z rozhodnutí turecké vlády operační možnosti armády USA omezeny. K bojovým akcím v Sýrii využívá proto Pentagon základny i jinde, zejména v Kataru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domě v New Jersey se zřítily balkony, desítky zraněných

15.09.2019 08:44 Nejméně 22 lidí utrpělo zranění při zřícení několika dřevěných balkonů z třípatrového domu ve městě…

Otřesný nález v Mexiku: Ve studni objevili pytle s desítkami mrtvol

15.09.2019 08:03 Ostatky, které se našly na počátku září ve studni nedaleko města Guadalajara ve středním Mexiko,…

Horor v USA: 2246 pozůstatků plodů našli u zesnulého doktora v domě

15.09.2019 07:14 Více než 2000 pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z…

USA zabily syna Usámy bin Ládina, potvrdil Trump

14.09.2019 22:18 Aktualizováno Při americké protiteroristické operaci v oblasti Afghánistánu a Pákistánu byl zabit syn již dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama