Rasově rozmanitá společnost je nevyhnutelná, tvrdí historik

NÁZOR - Etnická různorodost ve Spojených státech podporuje inovace, kreativitu, pozitivní demografický vývoj i bezpečnost země. V komentáři pro server Washington Post s tímto názorem vystoupil Max Boot, vojenský historik a mezinárodněpolitický analytik z think tanku Council on Foreign Relations.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Ilustrační foto

Konkurenční výhoda

Moderátor americké televize Fox, Tucker Carlson, podle Boota rozpoutal bouři, když napadl samotnou myšlenku různorodosti. "Jak přesně je různorodost naší silou? Když už jste z toho učinili naše nové národní motto, buďte, prosím, specifičtí, jak ho vysvětlujete. Myslíte si, například, o dalších institucích, nevím, manželství nebo vojenských jednotkách, že čím méně mají lidé v nich společného, tím jsou soudržnější? Budete vycházet lépe s vašimi sousedy, vašimi spolupracovníky, pokud si nebudete rozumět nebo nebude sdílet stejné hodnoty? Buďte, prosím, upřímní v odpovědi na tuto otázku," cituje Carslona.     

Je příznačné, že různorodosti se vysmívá právě moderátor televize, která se vyhýbá pluralitě názorů ve prospěch opakování pravicové republikánské linie, konstatuje analytik. Přiznává, že Carlsonovy otázky jsou rétorické, avšak není náhodné, že si vysloužil pochvalu od neonacistů za své zaměření na zločiny páchané přistěhovalci, pravidelné útoky na multikulturalismus a obhajobu bílých farmářů v Jihoafrické republice.

"Pojďme ale předstírat, že Carlson není zaujatý. Takže, proč je různorodost naší silou?" pokládá otázku historik. Jako příklad dává země postrádající různorodost, třeba KLDR, jejíž oficiální ideologie lpí na etnické čistotě korejské rasy a kde cenzoři blokují veškeré názory, které neopěvují Kim Čong-una podobně jako Carlson amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zatímco KLDR je jednou z nejméně různorodých zemí světa a zároveň jednou z nejchudších zemí, sousední Jižní Korea a Japonsko jsou mnohem otevřenější souboji myšlenek - jsou ostatně liberálními demokraciemi -, ale zároveň jsou také etnicky homogenní, poukazuje Boot. Vysvětluje, že tato uniformita vede k silnému pocitu národní identity, ale ohrožuje dlouhodobé přežití obou zemí, protože tamní populace rychle stárne a klesá, tudíž Japonsko a Jižní Korea zoufale potřebují mladé přistěhovalce, ale kvůli tamní etnické uniformitě je těžké integrovat cizince.

"Jako země přistěhovalců mají Spojené státy velkou konkurenční výhodu," pokračuje historik. Poukazuje, že medián věku v USA je 37,2 roku, zatímco v Japonsku 45,8 a v Jižní Koreji 39,7 roku, což není způsobeno pouze vyšší porodností, ale právě nově příchozími imigranty, kteří zároveň pomáhají udržovat americkou vůdčí roli v převratných myšlenkách pohánějících tamní ekonomiku.

Různorodost je nevyhnutelná

Seznam amerických vynálezů, jejichž autory jsou přistěhovalci, zahrnuje telefon, eskalátor, basketbal, džíny či bankomat, připomíná analytik. Zmiňuje i své oblíbené korejské taco a odkazuje na studii, která vypočítala, že přistěhovalci získali 39% Nobelových cen za chemii, medicínu a fyziku, které byly uděleny Američanům od roku 2000.

Další studie ukázala, že 81% studentů elektrotechnických a petrochemických inženýrských studijních programů na amerických univerzitách tvoří cizinci, v případě IT vědy to je 79%, zmiňuje Boot. Konstatuje, že vědecký výzkum v USA by byl zdecimován, pokud by země postrádala současnou různorodost.

To samé podle analytika platí o americkém byznysu, jelikož seznam ikonických amerických firem, které založili cizinci, případně jejich přímí potomci zahrnuje Google, Kraft, eBay, Pfizer, Intel či AT&T, stejně jako celých 40% z žebříčku pětiset nejbohatších firem.

"Množství studií potvrdilo, že různorodost je velkým plusem pro korporace, jelikož pěstuje kreativnější myšlení," poukazuje Boot. Připomíná zprávu McKinsey z roku 2015 o 366 veřejných firmách, která zjistila, že ty, které obsadily první čtvrtinu míst v žebříčku etnické a rasové různorodosti svých manažerů, měly o 35% vyšší finanční návratnost, přičemž u těch společností, které obsadily první čtvrtinu v žebříčku genderové rozličnosti, byla finanční návratnost vyšší o 15%.

Různorodost je také důležitá pro bezpečnost země, soudí historik. Podotýká, že protiteroristická jednotka newyorské policie je jednou z nejlepších na světě právě kvůli svému pestrému složení - 22% jejích příslušníků přijatých v posledních 18 měsících tvoří v zahraničí narození Američané pocházející z celkem 77 zemí, takže pokud je potřeba arabsky, paštunsky, persky nebo urdsky hovořících policistů, jsou po ruce, což platí i o příslušnících americké armády a tajných služeb.  

"Je dobře, že různorodost představuje takovou americkou sílu, protože je neodvratná a nevyhnutelná," píše Boot. Tvrdí, že bez ohledu na Carlsonovy poznámky neexistuje možnost, že by se USA staly "bílou verzí" KLDR a běloši se v roce 2045 naopak ocitnou v pozici největší etnické menšiny.

Otázkou tedy zůstává, zda se Amerika s touto různorodostí vypořádá dobře, či špatně, míní analytik. Domnívá se, že by bylo mnohem lépe, pokud by cyničtí demagogové jako Trump a Carlson neživili strach a nelibost bílých pro vlastní prospěch - politický v případě Trumpa, finanční v případě Carlsona.

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

Trump se chce setkat s vůdcem KLDR Kimem na konci února

18.01.2019 21:51 Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února,…

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama