Špína na FBI? Trump nařídil odtajnit část dokumentů k ruské kauze

Washington - Bílý dům rozhodl o odtajnění části dokumentů, které se vztahují k rané fázi vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016. O pondělním výnosu prezidenta Donalda Trumpa dnes informovala americká média. Odtajnit citlivé materiály se prezident rozhodl na výzvu svých stoupenců z řad poslanců amerického Kongresu. Kdy spatří světlo světa, se zatím neví.

Přidejte svůj názor

FBI

Na veřejnost se podle listu The Washington Post dostanou dokumenty a textové zprávy, jejichž autory jsou čelní představitelé ministerstva spravedlnosti a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), které prezident v poslední době vytrvale kritizuje. Půjde prý například o SMS vzkazy bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, kterého Trump loni v květnu odvolal z funkce.

Politologové, kteří se chystají obsah odtajněných písemností pečlivě studovat, označují krok Bílého domu za krajně neobvyklý. Dávají ho do souvislosti se snahou prezidenta zablokovat vyšetřování ruské kauzy, které vede bývalý šéf FBI Robert Mueller. Na vrcholný vyšetřovací aparát USA, stejně jako na ministerstvo spravedlnosti, které FBI řídí, by odtajněné dokumenty mohly vrhnout špatné světlo. "Děly se fakt špatnosti, a teď se o nich svět dozví. Velká věc!" napsal Trump na twitteru.

Trump podle agentury AP mimo jiné nařídil odtajnit dokument, jímž loni v červnu ministerstvo spravedlnosti odůvodnilo svou žádost o odposlech bývalého poradce Trumpova volebního štábu Cartera Page. O podobných žádostech rozhoduje speciální soud, jehož jednání je přísně tajné.

Odtajněna má být elektronická korespondence Comeyho, bývalého náměstka FBI Andrewa McCabea, někdejší právničky FBI Lisy Pageové a jejího milence, agenta FBI Petera Strzoka, a dalších lidí. Jejich jména se v různých souvislostech objevovala v průběhu vyšetřování údajného ruského vlivu na americké volby.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec dohadů. Rusko ovlivnilo naše prezidentské volby, zní z USA

18.12.2018 12:00 Dvě zprávy amerického senátu ukončují dohody o tom, zda Kreml pomohl Donaldu Trumpovi v…

Úder ruských trollů? Moskva zkritizovala zprávu o vměšování do voleb v USA

18.12.2018 11:46 Kreml dnes reagoval odmítavě na informace o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských…

OSN přijala pakt o uprchlících. ČR hlasovala jinak, než chtěl populistický…

18.12.2018 11:23 Aktualizováno Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který…

Hrozí v roce 2019 konflikt mezi USA a Čínou, Ruskem nebo Íránem? Američtí…

18.12.2018 09:59 Prezident Donald Trump měl zatím ve své funkci vcelku štěstí. Nemusel se totiž vypořádat s žádnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama